Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutyát nyírni vagy nem nyírni?...

Kutyát nyírni vagy nem nyírni? Most akkor hűt vagy fűt nyáron a bunda?

Figyelt kérdés

Alapvetően ugye azt szokták mondani, hogy a hosszú bunda árnyékot, hűvöset tart a kutyának. Viszont nézegettem a kérdéseket itt, és találtam egy ilyet:

https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__8700556-megn..

Az utolsó komment. Abban lehet vmi.


2019. júl. 20. 19:50
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:

Egyébként ez az árnyékos dolog is elgondolkodtató. A rövid szőr is takarja a kutya bőrét. Kb mint nekünk egy hosszú ujjú, de nagyon vékony ruha. Akkor az is árnyékot tart, nem, nem kell ehhez vastag, hosszú szőr, nem?

Csak kérdem.

2019. júl. 20. 19:53
 2/13 anonim ***** válasza:
68%

Szerintem érdemes egyszer kitapasztalni a kutyán. A mi vastag, hosszú szőrű keverékünket tavaly nyírtuk először. 25° felett már baromi melege van, 30° felett gyakorolatilag csak szenvedett. Szóval megnyírtuk. Teljesen felszabadult, sokkal jobban viseli a hőséget, aktívabb. Szóval szerintem próbáld ki (nyilván ne 0-sal nyírd le), és inkább először hagyj több szőrt.

Jöhet a lepontozás.

2019. júl. 20. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Az én kutyám ilyen félhosszú, 6 és 15 cm között változó, pl a hátán, nyakán sörénye van, ott a leghosszabb, legvastagabb, lábain rövidebb, hasán, combján közepes, 10-12cm.

Gondolkodom rajta, hogy géppel olyan fél-1 centisre le kéne húzni, mert már ott tartunk, hogy reggeltől késő estig fekszik, liheg, csúszik a kövön, így váltogatja a helyet, hogy hűvöse legyen. Hajnalban hajlandó 1 órácskát aktivizálni magát, de már nem is eszik, csak iszik ezerrel, de pisilni ki nem menne, csak ha viszem.

Idén került hozzám, szóval nincs tapasztalatom.

2019. júl. 20. 20:02
 4/13 anonim ***** válasza:
58%

Először is, tisztázzuk le, hogy nem a hosszú szőrzet véd, hanem a többrétegű bunda. Másodszor, nem hűt, hanem nem engedi túlmelegedni a testet, mert nem engedi, hogy a napsugarak elérjék a bőrt és direktben felmelegítsék.


Ez olyan dolog, mintha vennél egy fehér autót és kiállnál vele a melegre: Attól még túl fog melegedni a beltér, igen, de legalább nem annyira, mintha egy fekete autót vennél. Megteheted, hogy levágod a kaszni tetejét és akkor jobban szellőzik a beltér, de akkor ott van az a probléma, hogy ha nem árnyékban állsz, akkor instant felforrósodik a beltér.

2019. júl. 20. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
84%
Szerintem meg nyírd meg. Szenved a kutyád te magad látod és te úgy ítéled meg hogy lenyírod hát tedd. Én is megnyírtam egy barátom kutyáját ollóval. Az bár kistermetű de hosszú szőre van és piszok melege volt. Most olyan 2-3cm a szőr és ezerszer jobban érzi magát.
2019. júl. 20. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

4-es: Egy lehúzott ablakos autóban ezerszer jobb, mint teljesen bezárva a napon.

Másrészt, itt nem a szőr színekről van szó, de amúgy fekete a kutyám.

2019. júl. 21. 00:24
 7/13 A kérdező kommentje:
És amúgy ezt mondtam, a rövid szőrnél sem éri a nap a bőrt.
2019. júl. 21. 00:27
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Egyáltalán nem a szőrzet színéről volt szó az írásomban, hanem egy analógiát fogalmaztam meg, de már mindegy, mert kénytelen vagyok visszavonni a kommentemet.


Ugyanis utánaolvastam és be kell látnom, hogy magamat is javítanom kell, mert hibásan tudtam (ugye jó pap is holtig tanul, szokták mondani).


---


Tehát, röviden összefoglalva mit mond a szakirodalom:


Kétféle szőrzet létezik: Normál szőrzet és aljszőrzet.


Az aljszőrzet szerepet játszik a testhőmérséklet szabályozásában (hidegben "betakar", melegben kihullik) és védi a bőrt a csapadék ellen.


A normál szőrzet az, ami érdekesebb a kérdés szempontjából: Ugyanis ha megfelelően hosszúak a szőrszálak, akkor a levegő áramlik közötte, az áramló levegő pedig nem engedi túlmelegedni a bőrfelszínt. Emellett véd a napsugarak ellen, amik visszaverődnek a szőrzet felszínéről.


Mik következnek ebből?


Dupla rétegű szőrzettel rendelkező kutyát NEM SZABAD VÁGNI, mert a vágás tönkreteheti az aljszőrzetet. Ugyanakkor FÉSÜLNI KELL a levedlett aljszőrzetet, mert ha felgyülemlik, akkor az akadályozza a légáramlást, ezen felül ottmarad szigetelő rétegként, ami ellen pont tenni akarna a vedlés. Télen az aljszőrzetük miatt ezeknek a fajtáknak van hőszigetelésük és a csapadék ellen is védettek.


Egyrétegű szőrzettel rendelkező kutyát SZABAD VÁGNI, mert nincs aljszőrzete, amit tönkre lehetne tenni. De NEM SZABAD meleg időben TÚL RÖVIDRE vágni, mert akkor megszűnik a légáramlás a szőrszálak között, ne adj' isten fedetlenné válik a bőr és direktben érni fogja a napsugárzás. Az aljszőrzet hiánya egyben azt is jelenti, hogy télen nincs hőszigetelésük és kevésbé védettek a csapadék ellen.


---


Amiről nem szól a szakirodalom és ennélfogva nem tudok rá objektív választ adni:


* A normál szőrzet lehet-e túl hosszú, egyáltalán mit értünk "túl hosszú" és "túl rövid" alatt? (passzolom)

* Ha vágni nem is szabad a dupla rétegű bundát, de trimmelni lehet-e, nem belevágva az aljszőrzetbe? (szerintem igen)


Végszónak még annyit, hogy érdemes azon elgondolkodni, hogy pásztorkodásra és hasonló célra kitenyésztett fajtáknak mind dupla rétegű, hosszú szőrzetű egyedeket választottak ki, pedig ők aztán tényleg éjjel-nappal kint kellettek legyenek a nyájjal (gondolj csak pl. a hortobágyi pusztaságra) és annak idején a birkákon kívül más állatot nem igazán volt szokás nyírni, nemhogy a megélhetést jelentő kutyákat.

2019. júl. 21. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ, milyen típusú szörzete van a kutyának.
2019. júl. 21. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
lakáskutya
2019. júl. 21. 08:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!