Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mennyi futószáras edzés után...

Mennyi futószáras edzés után lehet egyedül lovagolni?

Figyelt kérdés

2020. aug. 14. 22:20
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Heti rendszerességgel -bár edző, ló és egyénfüggő- de szerintem egy fél év után már lehet, ha a vágta még nem is stabil, de ügetni mindenképp!
2020. aug. 14. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
80%
Függ attól hogy mennyit jársz, milyen az edző és a lovak. Ha pl heti 2x és viszonylag könnyen tanulsz akkor olyan 1 hónap kb mire mind 3 jarmod meglesz. De persze előtte is el lehet engedni ugetesbe egyedül, olyan 3 hét után
2020. aug. 14. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Függ attól, hogy milyen az edző, milyen könnyen érzel rá a dolgokra (tehát egyén), és hogy milyen gyakran jársz.

Én amikor elkezdtem 15 napig minden nap jártam, 12. Edzésen elengedtek (nem kupec hely, és ennek már 8 éve), de ismerek olyat is aki másfél évig futószáron volt, olyat is aki sosem volt futószáron. Dallos Zsófi pedig állítólag évekig futószáron volt.

2020. aug. 15. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Meton ***** válasza:
17%
Én sose lovagoltam futószáron, rögtön ügetéssel kezdtem. A ló tudja mit kell csinálni. Illetve hangra is reagál, az edző messziről is tudja irányítani.
2020. aug. 15. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
91%
Utolsó így, hogy lehet megtanulni lovagolni? Ez a legrosszabb példa.
2020. aug. 15. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Meton ***** válasza:
37%
Én nem tanultam meg, de mások gondolom igen. Azt tudom, hogy a futószáron sokkal nehezebb lovagolni, mert egy pillanatig sem megy egyenesen a ló. Piszok kényelmetlen. Szerintem simán ki lehet hagyni, bár nem nagyon értek hozzá. De a körözés szerintem nem a ló természetes mozgása, nem hiszem, hogy ezzel bármit tanulni lehetne. A lovat sem te irányítod, csak ülsz a nyeregben.
2020. aug. 16. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Kedves 6-os!

Megértem a véleményed, ezért megindoklom neked, mielőtt neked esnének mekkora idióta vagy..

Szóval: A lónak, ahogy mondtad, nem a legegészségesebb ha futószáraztatva van 0-24 (befásult iskolalovak, juhú..), főleg (ahogy a legtöbb helyen) ha kb 5-7 méter átmérőjű körön kullog a szerencsétlen. A helyes formája viszont nagyon kell a helyes alapok elsajátításához. Persze van kivétel, aki enélkül is megtanulja (bár az ilyenek általában csak azt hiszik hogy tudnak lovagolni, a lovasok 70%a ilyen), most ebbe nem mennék bele.


Amikor a gyerek futószáron tanul lovagolni, próbálja a lovon egyáltalán az egyensúlyát megtanulni, próbál a lovon ellazulni, helyes, biztos ülést felvenni az oktató szakszavainak segítségével.

Igen, a ló körön van, a gyereknek pedig a fordulással járó erőket is meg kell ismerni, nem feltétlen csak akkor, amikor hirtelen megijed a ló, és már ott is a baj. A jó futószáras kör pedig 10+ átmérőjű (nyilván nem akármilyen nagy, de nem 5-7 m). Szavaidból ítélve ("Én nem tanultam meg" ) még nem tudhatod, és nem is hibáztatlak érte.. , de egy megfelelő nagyságú nagy körnél a ló majdnem olyan, mintha egyenes vonalon menne, alig ha a centrifugális erő.

Na most. Az a gyerek, aki éppen az egyensúlyát keresi, esetleg még ideges, de főképp végtelenül tapasztalatlan a lovon, a legjobb edzővel sem tudna ellovagolni egy idomított lovat!

Márpedig nem a parasztlovaglás a cél, ugye? (Jobbra húzom, jobbra megy - Balra húzom, balra megy...)

Nem várhatjuk el ilyenkor egy kezdő lovastól (akkor sem, ha felnőtt), hogy irányítsa a lovat, vagy kitolja a járásra ha a ló valamit megnéz, stb.

A kezdő lovas éppen a ló mozgását, ütemét, temperamentumát próbálja szokni, felvenni, illetve azt, hogy milyen érzést ad neki a ló. Nagyon sok lenne neki még az irányítás, a különféle lovardai alakzatok és szabályzatok (pl. Jobb kezek találkoznak, magasabb jármódú lovas fordul a külsőbb íven), a különféle idomító gyakorlatok a lóval.

Először sokkal biztonságosabb és felelősségteljesebb futószáron megtanulnia a nagyjából helyes ülést, a jármódváltásokat (állj, ügetés, lépés..), a csípő helyes ellatítását, együtt mozgást a lóval, helyes reakciókészséget bizonyos eseteknél. Sokkal jobb, ha ezek berögződnek, amikor csak erre figyel a kezdő, mert ha beengedik a 'mélyvízbe', nagyon sok mindenre kell majd koncentráljon, az ilyen kis dolgoknak pedig (kengyelben való támaszkodás, helyes szárkontakt, összefelé zár a csizma) ösztönösen kell menniük, hogy az új feladatokat meg tudja oldani a gyerek.


Nem hibáztatlak azért amit gondolsz, csak nem akartam hogy mások neked essenek, remélem nincs harag.


#3-mas voltam

2020. aug. 17. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Meton ***** válasza:

Értem én, mit mondasz, fontos a tartás. A parasztlovaglást már kevésbé értem. Ha felülök a lóra, akkor lovagolok, ennyi. nem akarok díjakat nyerni, csak élvezni szeretném a lovaglást. Persze a biztonságos lovaglás az már más kérdés.

De elmondanám, a saját tapasztalatomat. Amikor először mentem, a lovász megkérdezte, akarok-e futószárazni. Én meg gondoltam, ha kihagyhatjuk, akkor hagyjuk ki. de nem bántam meg. Eleinte volt egy kis para, de ahogy megindult a ló, minden a helyére került. A helyes tartásról persze ne beszéljünk, azt sose tanultam meg. Viszont jól éreztem magam, a lovat többnyire én irányítottam és nagyrészt az ügetést is csináltuk. A vágtát már nem. Egyszer véletlenül vágtába csapott a ló, de csak azért, hogy beálljon a megszokott helyére. Nem volt különösebb gond, bár egy picit azért ijesztő volt. Viszont az ügetést kifejezetten élveztem és azt, hogy oda viszem a lovat, ahova én akarom. Mindezt úgy, hogy a futószárat ki se próbáltam. Elismerem, féltem egy kicsit az első elindulástól, de menetben hamar ráéreztem az egyensúlyra. Amikor elkezdtük az ügetést, elsőre az is félelmetesnek látszott, de élveztem. És szerintem ez a lényeg, nevezd paraszt lovaglásnak, vagy aminek akarod.

Erről jut eszembe. Egy amerikai ismerősömet elvittem a lovardába. Hát mit mondjak, vicces volt. Igazából nagyon jól lovagol, otthon saját lovai vannak, de itt rosszabb volt, mint egy kezdő. Próbálta irányítani a lovat, de nem sikerült. Ugyanis amerikában másképp idomítják a lovat, így másképp is kell irányítani.

2020. aug. 18. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Nekem semmi gondom nem lenne a tartással, amíg nem kuporodik össze az ember a lovon. Sokszor az erőltetett helyes tartás okozza a lovas merevségét, ami sokkal nagyobb hiba, tehát én is megértek, és örülök hogy intelligensen lehet veled beszélgetni. Ha akarod privátban kifejthetem neked pontosan miért, de most így röviden:

1. Nem mindenki érez rá olyan könnyen a lóra

2. Azt nevezem paraszt lovaglásnak, amikor annyit tud csak a lovas, hogy jobbra balra fordul, lépés, ügetés, vágta nyújtva, rövidítve megy neki, esetleg átbillenget pár akadályon.

3. Nem a te érdekedről beszélek, én sajnos pont abba a hibába estem bele amiről te is beszélsz, hogy annó túlságosan a helyes ülésre figyeltem és elvesztettem a lovaglás iránt érzett boldogságom, de csak a rossz környezet okozta, már minden rendben van, tehát érdemes megemlíteni ezt is, nagyon becsülöm!

4. Az a lovaglás amivel a legtöbb ember lovagol (lovon ül..) nagyon terheli a ló mellső lábait. Észre sem veszed, és a lovad ferde lesz, ha szerencséd van nem lesz feszes (ha kevésbé érzékeny a lovad), és sokkal hamarabb tönkremennek a lábai.

Persze hobbi szinten egyáltalán nem zavar amiről beszélsz, az a lényeg, hogy élvezd, tényleg.

Egyszer Görögországban elmentem terep lovagolni egy kedves német családhoz, és eszméletlen jól éreztem magam. Csodálkoztak milyen jól lovagolok, pedig már akkor is tudtam hogy nem így van, ma meg pontosan tudom hogy mi volt rossz akkor. Nekik szerintem csak az számított, hogy nem kínoztam a lovat feleslegesen, és stabil az ülésem. Tényleg nagyon jó volt, csak nekem nem hobbi a lovaglás. A kérdező nem írta, hogy verseny vagy hobbiszinten , stb.

Én ebből élek meg, ezért fontosak ennyire nekem a részletek.

2020. aug. 18. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Meton ***** válasza:
67%
Jókat írsz, de mondjuk én azt olvasom ki belőle, hogy a futószár nem jó. Az mondjuk egyértelmű, hogy futószáron jobban lehet kontrollálni a lovat. Ha a ló észreveszi, hogy a nyeregben bénázik a lovas, akkor van, hogy megunja és megtréfálja. Ismertem egy lovat, amelyik előszeretettel dörgölőzött a korláthoz, lovassal a hátán. Ilyet futószáron nem tud csinálni.
2020. aug. 20. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!