Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan ugrassak kezdő lóval,...

Hogyan ugrassak kezdő lóval, szőrén?

Figyelt kérdés

Van egy 6 éves kancám, én pedig kb. 3 éve lovagolok. Már tavaly is próbáltam vele tanulgatni ugrani, de ha nem szépen a rúd elé megy, akkor lelassul, ha pedig halad tovább ügetve, akkor meg kikerüli. A földről egész ügyes (maximum a térdéig rakom a rudat, szóval még csak nem is magas, meg maga a ló is alig van 155cm), de a hátán ülve makacs és rafinált.

Illetve azon gondolkodtam (mert a múltkor egyszer egy -számomra- nagyobbat ugrottam vele a hátáról, szőrén,és kicsit megijedtem), hogy mivel nekem western nyergem van, vennék egy patracot neki a kengyel miatt. Csak az a baj, hogy -jelenleg- nincs rá elég pénzem, de ha szőrén próbálom akkor meg ott nem tudok kikönnyíteni és a hátának sem akarok rosszat. Bár olyat is olvastam, hogy westernnel is lehet bizonyos magasságig (én csak max. 1m-t akarok vele majd esetleg ugrani), csak terheli a ló hátát, de nekem nem is olyan jó a nyergem, mert folyton lecsúszik, egyedül felülni se tudok csak ha felállok valamire, ezért nyeregben sem érezném magam biztonságban, így a legtöbbet szőrén ülöm meg.

Az az igazság, hogy nekem a családban nincs olyan aki tudna elég jól lovagolni, hiszen ők inkább munkára használták a lovat amikor korábban is volt, így egyedül tanulgatok-vagy legalábbis próbálok jól lovagolni (az egyensúlyom már nagyjából rendben van), szóval tudom, így veszélyes egy kicsit de szerencsém van, mert a lovam nagyon türelmes és toleráns (nem igazán tudom megengedni magamnak egy edző munkájának fizetését, ezért vagyok kíváncsi a tapasztaltabb lovasok tanácsaira, ha esetleg így is tudok valamit kihozni az ugrásból)


Előre is köszönöm a válaszokat



2021. máj. 19. 10:59
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Tudod hol a ló térde? Mert az elég magas kezdő magasságnak. Szerintem a lábtőre céloztál.

Mondjuk az, hogy se angol nyerged, se tapasztalatod az ugrásban, úgy elég veszélyesnek tartom ezt a mutatványt. Egyrészt a lovat oda kell tudni lovagolni az ugrásra. Olvasásra ajánlom a Lovasakadémia sorozat Cavalettti, díjlovaglás, díjugratás című részét, sokat lehet belőle tanulni, de edző nélkül ne vágj bele, mert nagyon gyorsan összetörheted magad. Ráadásul lehet egy csomó hibád, amit lehet észre se veszel.

2021. máj. 19. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Első körben addig ne is ugrálgass semerre amíg nem tudsz szőrén könnyíteni. Nem kengyelből könnyítünk.


Amúgy western nyeregbe is lehet ugratni.


A hátát meg ha kímélni akarod akkor a mostani helyzetedbe ne is lovagold. A sok szőrén lovaglás nem tesz jót a lónak, mert csak 2 ponton terheled a hátát. Konkrétan nyomod az ülőcsontjaiddal.

Ha a nyereg meg elfordul akkor meg nem jó rá ami szintén károkat okoz.


Vegyetek egy normális nyerget ami passzol a lóra, mert különben kinyírod a hátát.

2021. máj. 19. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
A ló ,,mellső lábának közepén" lévő részre gondoltam, de azért köszi. Majd utána nézek a könyveknek, illetve gyakorlom még a szőrén könnyítést.
2021. máj. 19. 12:53
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Igazat adok a 2esnek, egy rossz nyereg többet árt, mint használ (már ha használna valamit) és a szőrén lovaglás se tesz jót neki.
2021. máj. 19. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha ártani akarsz a lovadnak, hajrá...
2021. máj. 19. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Ne ugorj kezdőként szőrén
2021. máj. 19. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Ismerem a helyzeted én is innen indultam, egy csóró tanyalovas voltam, de azért próbáltam igényesen megoldani a dolgaimat. Pl lovagolni úgy tanultam, hogy faltam a szakirodalmat, plusz egy közeli lovardába jártam segíteni edzésért cserébe, így a korábban összeszedett rengeteg üléshibámat sikerült kijavítani. Ha magadtól lovagolsz, hidd el lehet úgy érzed jó az egyensúly, de közben lehet székülésed vagy más bajod, amit te nem érzel, csak kívülről látszik katasztrófának.

Aztán milyen a lovad testfelépítése? Mert egy csontosabb félévérre nem biztos hogy jó a western nyereg, mert akármennyire is meghúzod a hevedert billegni fog, illetve valószínűleg vagy nem tudsz normálisan hevedert húzni vagy nagy a lovadra a cucc, így meg nem életbiztosítás lovagolni, mert egy fordulóban egyszer csak a hasán kötsz ki, mert lefordulsz. Szóval akkor már jobban jársz, ha eladod és az árából veszel egy angol nyerget. 50-60 ezer körül már azért lehet kapni használt korrekt hobbinyerget, ami ugrani is alkalmas lenne. próbálj pénzt szerezni kisebb alkalmi munkákkal kertészkedéssel, stb. Én is szép lassan szedtem össze a cuccaimat, sőt az első nyergemet egy lovas ismerősömtől kaptam 10 ezer Ft-ért, semmi baja nem volt, csak vett magának egy komolyabbat, ezt meg szinte nekem ajándékozta. Ünnepekre meg hol egy hevedert vagy izzasztót kértem.


Addig ne is próbálkozz az ugrással, amíg nincs rendben az ülésed és nincs nyerged, mert csak a lovat rontod el, illetve az ugró munkát is meg kell alapozni. Gondolom az akadály is "homemade" és egyedül próbálkozol, de hidd el a saját testi épséged miatt inkább ne. Én is igyekeztem pénzt gyűjteni illetve minden lehetőséget megragadni, hogy edzővel megtanuljak igényesen lovagolni, ami végül kemény melóval sikerült is.

2021. máj. 20. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Szia, óvatosan! szőrén ugrani akkor szoktak, amikor már nyeregben nagyon simán megy! olyanok akik simán kikönnyítenek szőrén is. A 2. mondatodat nem tudom értelmezni, mi az, hogy halad tovább ügetve de kikerüli???? de mindegy is, ha kikerüli akkor azt tanítod neki, hogyan kerülje ki. Jó eséllyel már meg is tanulta. Tehát NE. (kivéve ha egy profi akadálykikerülő lovat szeretnél) Szerezz egy olcsóbb, de lovadra jó nyerget, próbálj minél több idomító felatdatot, és keress segítséget, a neten is van sok hasznos info egyébként. Szőrén terheled a hátát, gerincét nem jó a lónak! Patrac sem!
2021. máj. 20. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Szió! Először is szeretnélek kijavítani, de már előttem is írták. Amit te említettél a ló térdeként az az elülső lábtő és így már reális is, hogy akkora magasságot tettél. Ezt csak, hogy tudd, nem kioktatásnak szántam.

A kérdésre pedig. Voltam hasonló szituációban. Jártam régen lovardába. Aztán lett saját lovam akit otthon tartottam és egyedül lovacskáztam itthon. Akkor annyira jó mókának tűnt, de bárcsak ne tettem volna. Annyi ülés és egyéb hibát összeszedtem ezzel. Pár éve újra eljárok lovardába. Van amivel még mindig küzdök. A legtöbb hiba már orvoslásra került, de még így is rengeteg hibám van. Azt írtad, hogy nincs pénzed edződ fogadni, viszont így egyrészt veszélyes is, azt írtad, hogy együttműködő a lovad, de nem úgy tűnik, ha megáll vagy kikerüli az akadályt. Ami érthető tőle, viszont így balesetveszélyes.

Én is próbáltam otthon megtanulni ugratni. Ugrottam is ilyen minimális kis akadályokat, de abban nem sok köszönet volt. Nekem tényleg segítőkész lovam volt, sosem tagadott még úgy sem, hogy csak szerencsétlenkedtem.

Igényesen nem lehet megtanulni otthon, könyvekből, az internetről lovagolni.

Én már csak tudom, hiszen a saját bőrömön tapasztaltam.

Próbálj szerezni egy edzőt. Nyáron keress valami munkát, születésnapodra kérj pénzt stb. Ha mást nem heti 1x vagy kéthetente egyszer nézzen rád valaki. Már az is segít ha észreveszi a hibáidat és tudsz azon dolgozni a következő alkalomig, hogy kijavítsd. Ha privátba írsz, hogy merre élsz még akár edzőt is tudok ajánlani. Nyilván ha arra ismerek valakit. Manapság sokan kijárnak házhoz.

2021. máj. 20. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a tanácsokat, 7-es: kislovam van, kicsit talán túlsúlyos; rövid, vastag lábakkal.

Nem próbálok magamtól pénzt szerezni, de még eddig nem igazán sikerült. A nyerget meg nem nagyon adnám el, nemrég csinált apukám egy szügyelőt, de lehet, hogy az a baj, hogy nagylóra való nyerget vettünk, és csak később jöttem rá,hogy ő nem lesz magasabb.

Mostanság nem gyakoroltam ugrani vele, mert fájt is a lába egy kicsit közben(bát most már jól van), de arra jutottam, hogy először földről gyakorlom vele, meg majd még igyekszem informálódni könyvekből, meg ilyesmikből.

Hálás vagyok a tippekért, és a válaszokért.

2021. jún. 2. 14:00
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!