Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Lótartásba kezdenék, mi a...

Lótartásba kezdenék, mi a véleményetek a lent írtakról?

Figyelt kérdés

Egy 26 éves, kétgyerekes, lóimádó anyuka vagyok, családommal egy tiszamenti faluban élünk egy kb. 2300nm-es telken. Van mögöttem intenzív 10 év lovas tapasztalat, majd 5 év szünet költözés, egyetem, munkavállalás, családalapítás miatt.

Régi álmom, hogy lótartó legyek, mostanra érzem úgy, hogy minden feltétel adott. Van egy viszonylag részletes tervem az elkövetkezendő 2-3 évre, amiről a véleményeteket kérném. Jó-e az irány, vagy a dolog mélyebb átgondolást igényel? Nagyvonalakban így néz ki:


1. lovas tapasztalat felfrissítése egy közeli lovardában (itt 1 évvel számolok)

2. Infrastruktúra kialakítása itthon:

- 1200nm2 karám és beálló építés

- szénatárolás: raklapok a földön + bálatakaró, kb. 12 körbála tárolására alkalmas méretben

- szemestakarmány tárolása műanyag, zárható hordóban

- patkolókovácsot, állatorvost találtam a környéken

- opcionálisan lószállító utánfutó beszerzése (hogy rögtön lehessen menni, ha baj van)

- trágyatárolás egy mezőgazd. pótkocsin, a faluban nagy az igény a trágyára

- lovak mozgatása min. minden másnap (vagy a 2 ló felváltva dolgozik egymást követő napokon)

- takarmányozás: legelő hiányában ad libitum széna + kornak, fájtának és igénybevételnek megfelelő szemestakarmány, kiegészítők

3. Lókeresés

(- nagy szerencsével 2 egy helyről)

- fajtapreferencia a hucul, haflingi, fjord, sodrott, vagy bármilyen fajta, aki:

- nem fiatal, nyugodt idegrenszerű, belovagolt herélt vagy kanca

- terep- és hobbi célra

- adásvételi vizsgálattal

4. Egyéb

- megfelelő anyagi biztonság + mindig van félretett "ha para van"-pénz

- férjemnek van, nekem nincs jogsim

- két kicsi gyerek

- ősztől megyek vissza dolgozni, minden hétköznap 9-12-ig


Nagyon köszi, ha végigolvastad! (Jöhet hideg, meleg. :))



2021. dec. 21. 10:01
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
97%
Ha jól értelmezem nem most, hanem a lovas tapasztalatod felfrissítese után akarsz lovat tartani. Addig kialakíthatod a helyüket, megteremtheted a megfelelő körülményeket, anyagiakat. En egyedül vittem itthon a 2 lovat, amíg terhes nem lettem az első gyerekkel. Azóta megszületett a második is, most 10 hónapos, de nem tudom egyedül intézni a lovakat, gyerekeket, háztartást. Sőt, a lovakat gyakorlatilag férjem egy az egyben átvette. Nem tudom hova tenni a gyerekeket amíg istállót takarítok, lovat mozgatok, napi 3x etetek, lovat pucolok stb. Szóval sztem erősen függ attól h mennyire picik a gyerekek és van e aki vigyazna rájuk. Illetve párod mennyire tud résztvenni benne, főleg ha még dolgozni is fogsz mellette.
2021. dec. 21. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Jól látod, ezt 2-3 év múlva valósítanánk csak meg (amennyiben a leírt paraméterek jó életminőséget biztosíthatnak a lovaknak). Ekkor az egyik gyerek ovis lesz, a másik bölcsis. Köszi a választ, igyekszem ezt a részét is jobban átgondolni!
2021. dec. 21. 11:13
 3/12 anonim ***** válasza:
96%

Ez tök nem ide tartozik, szóval bocsi, de szerintem csináld, mert meg fogod bánni, ha bele se vágsz. :)

Nagyon rövid az élet ahhoz, hogy félretegyük az álmainkat, mert a gyerekek mellett szerintem sosem lesz "ideális" a helyzet, amikor lesz időd mindenre is, és nem lesz gond se a munkával, se a gyerekekkel, se semmivel. Ha nem vágsz bele, akkor mindig ott fog motoszkálni a fejedben, hogy a hobbid, az álmod MÉG nem tudod megvalósítani, de ha majd...


A trágyához annyit fűznék hozzá, hogy az érett trágya jó, nem rakhatod egyből a pótkocsira. Először érlelni kell egy betonalapú gödörben, szalmával, ennek olvass utána. A nyers lótrágyának még túl magas a nitrát és az ammónia tartalma, hogy trágyázni lehessen vele.

2021. dec. 21. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a biztatást, és a hasznos tanácsot! :)
2021. dec. 21. 11:18
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Én is azt mondom vágjon bele idővel, még fiatal is a kérdező. De nekem egy ovis és egy 10 hónapos mellett kb semmi időm nincs. Főleg mert folyton betegek, hol egyszerre hol felváltva, mert a nagy mindent házához. Szóval az h ovis és bölcsis nem jelent kb semmit mert többet vannak otthon mint az intézményben. :) És ez nem városi legenda. Egyébként jól állsz hozzá, jó az elgondolás. #1 voltam
2021. dec. 21. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Szia, sztem jó tanácsokat kaptál! Nekem nincs itthon lovam, hozzáteszem én nem tudtam/mertem két gyerek mellett lovat eltartani/vállalni. Azért a lótartás nem mindig habostorta, most van egy lovam, másnál tartom és látom, hogy kemény meló, főleg télen. A sosincs megfelelő pillanat, csak részben igaz, az iskolások már sokkal jobban elvannak anyuci nélkül mint a kicsik. (a kamaszok méginkább). A fő kérdés, mennyi segítséged lesz mindenhez :-) mert valamenny kell még lovak nélkül is...

De a lovat ne add fel, sztem kezd a lovardával és meglátod!

2021. dec. 21. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

"Azért a lótartás nem mindig habostorta, most van egy lovam, másnál tartom és látom, hogy kemény meló, főleg télen."


Ezt a kérdező szerintem 10 éves lovas tapasztalattal már tudja.

2021. dec. 21. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Hol fogsz lovagolni? Mert az 1200 nm egy nagyobb lovaglópályának felel meg, amit karámnak szánsz. Mondjuk 2500 nm kéne két lóra mint karám/"legelő". Azzal is számolja, hogy baromi hamar kopár lesz és utána sáros, ha kap egy kis vizet.

Amúgy az elgondolásod nem rossz.

2021. dec. 21. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:
100%

Szerintem a méretek teljesen jók. Szóval én a 8-sal nem értek egyet. Felesleges lenne egy 2500 nm2-es legelő két pacinak.. 1200 tökéletes.


A gyerekek 16.00 körül érkeznek haza. Neked déltől lesz másfél-másfél órád a két lóra, és akkor még mindig marad egy órád 16.00-ig (ebből nyilván lejön a hazaút munkából, evés, ivás stb.).

Ha pedig 9.00-re mész dolgozni, akkor meg egy lovat előtte is le tudsz mozgatni. Munka utánra meg maradna még egy. Szerintem ez teljesen tartható.


Arról nem is beszélve, hogy hatalmas értéket és élményt kapnak majd a gyerekek, ha lovak között nőnek fel. A felelősségtudat is nagyban segíti kialakítani. Lelkileg is nagyon jó hatással lesz a családra.


Hihetetlenül jó érzés pl. korán, napfelkeltében kimenni trágyázni. Ezt most minden irónia nélkül mondom. Kész ingyen terápia. Olyan szép a reggel, a friss levegő. Nagyon jó napindító.


És tök reálisan gondolkodsz! Szóval hajrá, sok sikert!

2021. dec. 21. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Köszi minden válaszolónak a sok jótanácsot, pozitív megerősítést! Az általatok leírtak fényében tovább tudom csiszolgatni az elgondoltakat. Kellemes ünnepeket, jó lovazást! :)
2021. dec. 22. 08:54
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!