Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mivel jár a lótartás? Leírás!

Mivel jár a lótartás? Leírás!

Figyelt kérdés

Rendszeresen járok lovagolni, heti 2-3 alkalommal, már profi szinten megy a lovaglás.

Jövőre lehetséges, hogy költözünk, emiatt olyan házat keresünk, ami jó nagy telekkel rendelkezik.

Mivel jár a lótartás?

Azokat már tudom, hogy havonta (vagy gyakrabban?) kovács kell nekik, tisztán kell tartani őket (kefélni, nyáron esetleg meg-meg"fürdetni"), illetve széna is kell nekik sok. A szénás dolgot egyébként hogyan lehet a legegyszerűbben megoldani? Saját termőföld...? Bár ez lehet hülyeség, bocsi.

Illetve milyen lovat tudtok ajánlani, akinek nem kell "társ"? Tehát nem kettőt szeretnék, hanem egyetlen egyet.

Kislóban gondolkodom, de nagy lóról is lehet szó...

Ha össze is jön ez a lótartásos dolog, addig mindenképp jobban utána fogok nézni ezeknek, érdeklődök szakemberektől.

Illetve az is igaz, hogy lovat csak edzővel szabad venni...? Nem igazán bírom az edzőmet, elég "póker arc" típus... Két helyre járok lovagolni, a másik "edzőm" sokkal normálisabb, de ő hivatalosan nem oktató.

Illetve melyik éri meg jobban? Ha saját lovas utánfutónk van, vagy ha kell, bérelünk?


Köszönöm a segítséget!



#állattartás #ló #lótartás #Kezdő állattartó
2023. júl. 28. 23:15
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
100%

Szervusz!


Előrebocsátanám, hogy nem szeretnélek megsérteni, és a jóindulattal szólok hozzád, nem azért, hogy kioktassalak vagy hasonlók. Mert ha elköveted azokat a hibákat, amiket elkövetni készülsz te fogod meginni az mindenféle levét (anyagi, érzelmi, stb stb).

Menjünk sorban.


"Rendszeresen járok lovagolni, heti 2-3 alkalommal, már profi szinten megy a lovaglás."

Ezt a mondatot egy haladó szájából hallani nem meglepő, egy profi szájából nagyon is az. Az a helyzet, hogy nem tudom mennyi ideje lovagolsz, de nem egy olyan elszánt, tehetséges lovast ismerek, aki 10 éve napi szinten több lovat lovagol jó edzőknél, továbbképzésekre jár, saját lova van, versenyeken vett rész (bár igazából ez nem számít szerintem), és tényleg azt mondanám, hogy 'jól' lovagolnak (többek, mint haladók), de egyik sem profi. És hány olyat ismerek, aki 30+ éve lovagol napi szinten, és még a kezdő szintjét sem üti meg? A lovaglás valójában nem merül ki a helyes ülésben és a ló irányításában akárhány jármódban. Persze írhatod, hogy tudod te ezeket, de valójában senki nem fogja neked elhinni, ha meghat-ha nem, mert egy elsó lóra érett lovas sosem mond olyat, hogy már profi. Nem vagy profi. Még a lovasszövetségben dolgozó 'nagy emberek' sem profik.

Szinte mindenki haladó éveiben rengeteg hullámvölggyel-hullámheggyel találkozik. Az egyik pillanatban azt mondod, de jó, mennyi mindent meg tudok csinálni, és milyen hülye voltam 2 hónappal ezelőtt, akkor még semmit sem tudtam, aztán a másik pillanatban már azt gondolja az ember, hogy valójában most sem tudok semmit. Ez így megy, még jó edzők keze alatt is sokszor.

A lovaglást nem lehet jól elsajátítani a ló kívül-belüli ismerete nélkül. Bármit tanulsz magáról a lóról, az hozzáad a lovaglási ismereteidhez is, ha össze tudod kapcsolni. Ezért egy élet is kevés tökéletesen elsajátítani a lovakkal való foglalkozást.

Következmény? Nem kell tudnod profi szinten lovagolni ahhoz, hogy lovat vehess, ez nem feltétel, mert ha az lenne, senki sem venne első lovat.


"Jövőre lehetséges, hogy költözünk, emiatt olyan házat keresünk, ami jó nagy telekkel rendelkezik.

Mivel jár a lótartás?"

Szóval otthon tartanátok? Én nem zárkózom el ezelől a gondolat elől, hiszen nagyon kevés olyan hely van, ahol érdemes itthon lovat tartani, nyugodt szívvel ott tudod hagyni a lovat amíg nem vagy ott. De neked ajánlanám? Nem. Egyértelműen nem. Több, mint valószínű, hogy nem hallgatsz rám, de hát ez van, nem te leszel az első. 2 év alatt sem tudnál annyi tudást szerezni, hogy egy jelenleg normálisan (és nem kiválóan) működő lovardák szintjét megüsd. És ez nem a te hibád, ez ennyire bonyolult. Ha pedig valamit csinálni szeretnél, csináld rendesen, nem? Nem kell tökéletesen, de az elég jó szintet meg kéne ütni, hogy ne a lónak okozz kárt.


"Azokat már tudom, hogy havonta (vagy gyakrabban?) kovács kell nekik, tisztán kell tartani őket (kefélni, nyáron esetleg meg-meg"fürdetni"), illetve széna is kell nekik sok. A szénás dolgot egyébként hogyan lehet a legegyszerűbben megoldani? Saját termőföld...? Bár ez lehet hülyeség, bocsi."

6-8 hét az átlag, ezen kívül személyre szabott lehet a lótól és a használatától függően (körmölés, esetleg patkolás, de otthon tartott hobbilónál szerintem mellőzzük a patkolást, ha nem muszáj..). Igen, széna is kell nekik, sok. Így is fogalmazhatunk :D. De ez sem ilyen egyszerű, ezért most nem kezdek ezzel kapcsolatban külön kisregényt írni.. A szénához kellene neked egy szénatároló, amit megépíteni több pénz lesz valószínűleg, mint megvenni a lovat, bár ki tudja. Kellhet traktor, amivel a ló elé rakod a bálát ha nagyon minimalista vagy, hogy megüsd az elég jó szintet.


"Illetve milyen lovat tudtok ajánlani, akinek nem kell "társ"? Tehát nem kettőt szeretnék, hanem egyetlen egyet."

A plüssló, a hintaló, a vesszőparipa, ezeket a fajtákat tudnám ajánlani. A lóban pont az a szép, ha bármelyik egészségeset visszaengeded a vadonba, ugyanúgy elvadul, ahogy ősei vadak voltak. Bármilyen lóról van szó, nagyjából ugyanúgy működnek (nyilván minden ló különböző, de remélem érthető miről beszélek), minden ló társas állat. Magadat van jogod elzárni a többi embertől, ha így tartja kedved, de ha a lovadat ilyenre szeretnéd kényszeríteni, ahelyett, hogy keresnél egy jó bértartó helyet (ismerősöm 1 óra úttal jut el nap mint nap a lovához, neki nincs jó a környéken ezért utazik), akkor nem csak, hogy nem a lovaglásban nem vagy profi, de a lovakhoz picit sem értesz, vagy felelőtlen vagy, és önzőségből szeretnél lovat, hogy neked majd jó legyen. De egy nem kiegyensúlyozott ló nem lesz a jó partnered. A ló nem hazudik, nem fogja azt mondani, hogy nyugi, jól érzem magam.

Sokan mondják, hogy a ló mellé elég birka, kecske, vagy hasonló állat is, szerintem minimum egy póni.

Miért nem tartod bérben, ha ennyire sporolni akarsz az egészen? Nincs rá keret? Nem lesz olcsóbb otthon sem, főleg a beletett munkát is beleszámoljuk.

És ha már pénzkérdés. 500 ezret-1 milliót mindenképpen félre kéne tenni vész esetben. Mert mivan, ha szállíteni kell a lovat kórházba egyik napról a másikra? Ismersz legalább 8-10 lóorvos telefonszámot? (nem állatorvos, specifikusan ló) Hoppá, ünnep van és egyik sem jön ki, most mit teszel? Mert ez így megy. Egy hétköznapi dologhoz sem jönnek ki, ha előre megbeszéled egy héttel nagyon könnyen lemondják valahogy. Volt, hogy utólag szólt az illető, hogy bocsi hogy nem jött el, volt aki annyira elfelejtette, hogy még bocsánatot se kért, csak amikor felhívták. És igen, ez 8-10 dokival. Több a környéken nincs.


"Ha össze is jön ez a lótartásos dolog, addig mindenképp jobban utána fogok nézni ezeknek, érdeklődök szakemberektől."

Ne akkor, hanem előtte. Ne vállalj addig lovat, ameddig nem tudsz ennyire alap dolgokat. Nem 1 évbe fog telni, mire elég jó szinten tudni fogod ahhoz, hogy otthon tarts lovat. Arról nem is beszélve, hogyha nem tanyáról van szó, hátsó udvarban tartani lovat nagyon igénytelen szokás. Kifejthetem miért, de felesleges. Aki tudja, az tudja, aki nem, az meg majd megkérdezi.


"Illetve az is igaz, hogy lovat csak edzővel szabad venni...? Nem igazán bírom az edzőmet, elég "póker arc" típus... Két helyre járok lovagolni, a másik "edzőm" sokkal normálisabb, de ő hivatalosan nem oktató."

Nem csak edzővel lehet lovat venni. De hozzáértővel lenne jó. Egyik ismerősöm, aki azóta nagyon sokat fejlődött és megérett a saját lóra minden szempontból (nem 2 év alatt) hasonlóan kezdte, mint te. Túlzott példa, de konkrétan majdnem megvettek egy csumasánta lovat. Mozgásra se látták rajta, hogy sánta.


"Illetve melyik éri meg jobban? Ha saját lovas utánfutónk van, vagy ha kell, bérelünk?"

Attól függ, mire szeretnéd.



Ezek mellé megfeledkeztél az oltásokról, az ivóvízről, a nap nagy részében lévő felügyeletről, a karámépítésről-javításról, a fagyos időkról (amikor érdemes a ridegtartásban lévő lovat bizonyos celsius alatt bokszban tartani), és hát a leges legfontosabb dologról:


Könnyen megtörténhet, hogy a lóval az első 2 hét folyamán minden rendben megy, majd valamiért elkezd rossz szokásokat felvenni, vagy nem úgy működni, ahogy eddig tette. Nem reagál úgy segítségeidre, stb. Miért lehet? Mert lehet, hogy megtanultál ellovagolni akár nehezebben lovagolható lovakat is, de nemtanultál meg kiképezni lovat, megtanítani ezekre. 'dehát én kész lovat akarok venni' - A kész ló szintentartása ugyanúgy igényli az olyan tapasztalatot, hogy korrigálni, újratanítani tudj neki dolgokat, mint a fiatal ló. Mert a ló pontosan tudja mit kell megcsinálnia, és mit nem muszáj. Ez saját lónál megsokszorozódik, mert valószínű, hogy egyedül a gazdája ül rá, jó esetben néha az edző.


Lehet hogy rengeteg állatod van, és soha nem mész nyaralni, de akkor honnan jön a pénz? Mert egy ló tartása sokba kerül, és a lovat nem érdemes felügyelet nélkül hagyni. Igaz nagy balszerencse kell hozzá, de én hallottam olyan rémtörténetet, hogy a ló egy normális helyen 2 óra alatt véletlen 'megölte magát'. Illetve olyan helyzetbe hozta magát, amint az orvosok már nem tudtak időn belül segíteni. Van valaki, aki ezt finanszírozza, vagy te is dolgoznál meg érte? És ha dolgozol, addig ki vigyáz a lóra?


Lehet lovat olcsón tartani, ismerek olyan aki 5 lovat (2 ló, 3 póni) és saját magát havi nettó 160 ezer forintból és pár plusz bevételből old meg, a lovai nem soványak stb, de az nem az a tartás, amit javasolnék. Megoldható, de attól még nem lesz jó. 'Nagyapám 30 évig így megy úgy tartott lovat, és semmi bajuk nem volt' Nagyapád az életben maradásért tartott lovat, és annak idején nem a ló volt az első.

Manapság nem kötelező lovat tartani, vele kocsizni, földet művelni. Manapság egyedül magad miatt tartasz lovat, mert élvezed. Az, hogy milyen minőségben teszed, mennyi szakértelemmel, mennyi beleölt energiával, idővel és pénzzel, az téged minősít. Senkinek sem kell túlzott luxusban tartania a lovát, de úgy gondolom, hogy manapság van egy szint, akármilyen pénzügyi helyzetek is vannak, ami alá nem 'illik' menni. Mert nem tiszteli az állatot, aki így fog bele.


Kívánom neked, hogy találkozz olyan mester emberekkel, akitől tanulhatsz, és elegendő tudást szerzel egy elég jó szintű lótartáshoz, mert sokan így járnak. Miattad, és leginkább a leendő lovad/lovaid miatt szívből kívánom, hogy ne becsüld túl magad tudás terén, és ne érjen baleset se téged, se a lovadat balszerencse, vagy felelőtlenség miatt! Hány olyan helyet ismerünk, ahol törvényszerűen kéne előforduljanak a balesetek, és valahogy mindig elkerüli őket...

2023. júl. 29. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 A kérdező kommentje:

11-es, köszönöm a hosszú választ, sokat segített.

Nem járok versenyekre, utálok szerepelni. Sajnos mindennap sem tudok ott lenni a lovardában, mert a "környéken" (igazából már másik megyében) ő az egyetlen jó edző, és iszonyatosan messze van (több, mint egy órás út)

Aki meg a "hivatalosan nem edző"-m, ő ugyebár nem oktató, ezért van, hogy egész nap dolgozik, csak késő délután megy ki a lovakhoz, nélküle meg nem mehetek a lovaihoz.

Ezt a profis dolgot meg furán fogalmaztam, inkább "jól" megy a lovaglás, így mondanám.

Pénzben pedig bőven belefér, évek óta gyűjtögetek, illetve a családdal tartanánk ...

És persze nem "hátsó udvar"-a lenne, saját, több ezer négyzetméteres telke.

Mindegy, átgondolom.

Ezek szerint mindenképp kell neki társ, ugye?

2023. júl. 29. 11:11
 13/25 anonim ***** válasza:
100%

Igen. Mindenképp kell neki társ.


Kb. húszan írtuk már, egyszerű magyar szavakkal. Remélhetőleg lassan kezded felfogni.

2023. júl. 29. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 A kérdező kommentje:
Örülök, hogy sikerült megtalálni a legkisebb hibát ... Remélem most jobb napod lesz. 🙂
2023. júl. 29. 11:36
 15/25 anonim ***** válasza:

Nem éri meg csak egy darab lovat tartani, mert túl sok időt és pénzt emészt fel. De ha a pénz nem számít és tudsz bérelni napszámost aki ért hozzá és segít megtanítani neked is az alapokat az úgy még elmegy, de a vége úgy is az lesz ha már megvan az infrastruktúrád veszel mellé többet. Nem árt azzal is számolni, hogy istállót kell építeni, karámot és ehhez jó nagy telek kell. Ezért is mondom hogy hülyeség 1 ló.

Viszont ha a környéken valaki lovazik, annak odatudnád adni megőrzésre! Ha kijársz hozzá segíteni rendszeresen, akkor lehet még pénzt sem kér majd érte. Szerintem ez utóbbiban gondolkozz inkább.

2023. júl. 29. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 A kérdező kommentje:
15-ös, köszönöm! :)
2023. júl. 29. 17:18
 17/25 anonim ***** válasza:
100%
A családom már évek óta tart lovakat, viszont most eljött az idő, hogy egyedül is belevágjak. És ahogy elolvastam a 11- es kommentjét még nekem is el kellett gondolkozzak rajta, hogy ugye mindent jól csinálok annyira összeszedett, tartalmas és korrekt válasz volt! Nekünk/ nekem ez évtizedek munkája volt, hogy megszereztuk ezt a tapasztalatot, hogy lovat merjünk tartani. Kezdetben jól jött a tőlünk több tudással rendelkezők tapasztalata is és mára már azt mondhatom, hogy minden nagyon zökkenőmentesen halad. Kívánom, hogy te is eljuss erre a szintre. Tanulni mindig kell, kérdezni nem ciki, de tényleg az alapokkal megéri tisztában lenni mielőtt belevágsz.
2023. júl. 30. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
77%

Kedves 17!


Köszönöm az elismerő szavakat, jól estek :)


(11-es)

2023. júl. 30. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
39%

Engem nem érint ez a téma, én csak idegekeverdtem. De a 11-es válaszán meglepődtem, nem tudtam hogy ez ennyire bonyolult. Miért van az, hogy kb nem is elég ahhoz egy élet, hogy valaki profi legyen? Mondanátok még példakat/szempontokat? Milyen a lovak természete? Igen, mindegyiké más de csak van valami közös.


Egyébként elméletben (tehát nem fog megtörténni mert nincs rá lehetőségem és nem is prioritás) szívesen tartanék 2 lovat. És úgy lovagolnék, hogy nincs rajta semmi és közben fújná a sörényét és a hajamat a szél :D és éreznénk a szabadságot, nem egy állat lenne akit használnék kedvemre bármikor, hanem egy barát akivel jól érezzük magunkat. És akkor lovagolnék ha látnám, hogy neki is van kedve.

2023. júl. 30. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
100%

Kedves 19!

11 vagyok.

Nagyon kedves gondolatok, és nem is mondanám, hogy álomszerűek. Nagyon is megvalósítható, persze csak azoknak, akik kicsit elvetemülten szenvedélyesek ez iránt, mert rengeteg beleölt energiával járna. Annyit elárulok, hogy a lovaddal kellemesen együtt töltött időt lehetne hasonlítani a sokak által hasonlóan körülírt szüléshez is :D Amikor közös hullámhosszra kerülsz a lóval, az olyan eufórikus állapot, mint amikor meglátod a gyermeked. Lehet hülye hasonlat, sőt biztos is, de van benne valami, mert voltak kutatások, amik az agy területeit vizsgálták, az agynak pedig van egy olyan területe, ami akkor aktív, ha a személy valamilyen 'spirituális' vagy 'varázslatos' élményt él át. A lovaglásnál ez erősen jelen van, ezért nagyon hatékony terápiás eszközként is.



"Miért van az, hogy kb nem is elég ahhoz egy élet, hogy valaki profi legyen?"

A profi nyilván olyan kifejezés, amit mindenki másképp értelmez. Vannak olyanok, akik azt gondolják profiknak, aki mondjuk olimpiát nyer, vagy aki 30 éve balesetmentesen, hatékonyan vezet lovardát, dolgozik lovakkal, de ez nem ilyen egyszerű. Amint említettem, ahhoz, hogy valaki jól lovagoljon, ismernie kell az állatot, de nem úgy, mint ahogy egy hétköznapi ember ismeri a kutyáját vagy a macskáját. A lónak minden rezdülését ismerni kell, a testének a működését (anatómia), a biomechanikáját, a formálhatóságát. Ha ezek közül akár 1 témakört is kiválasztasz, hogy szeretnéd lehetőségeid szerint teljesen elsajátítani, az több év, és nem csak ennyit lehet és kell tudni egy lóval kapcsolatban.

Ez egy sport, egy tudományág és művészet is egyben. A kevés hasonló szakterület közül ez egy olyam szakma, ami az élet minden területén fejleszt. Mondhatsz szinte bármilyen készséget, kompetenciaterületet, és nagy valószínűséggel tudunk olyan területét mondani a lóval való foglalkozásnak, ami fejleszti. Ennyire összetett. Egy 'profinak' mondható szakember, mesterember emberileg is jó.


"Milyen a lovak természete?"

A ló természete egyszerű és bonyolult is lehet egyszerre.

Egyszerűen elmagyarázva az alapokat, amiket minden lovas tud: a ló 'csordaállat', ménesben él. A ló menekülő állat, a biztonságot és a pihenést, nyugalmat keresi (ezért van az, hogy a jutalomfalattal meg lehet erősíteni egy viselkedését a lónak, de első sorban nem azzal tanítjuk a lovat, hanem nyomás-engedéssel). A ló legelő állat (a nap nagy részét legeléssel és sétálással töltik).


Bonyolultabb ugyanakkor megtanulni a lóval helyesen kommunikálni.

A ló kiegyensúlyozott, nyugodt, magabiztos vezetővel a leghajlandóbb jó kapcsolatot kialakítani.

A természetben a ragadozó, amikor megközelíti a prédát lapul, oson, és minden jelét megpróbálja annak elrejteni, hogy el szeretné ejteni a vadat.

Amikor egy ember próbálja az idegességét, haragját, félelmét, vagy bármilyen érzelmét egy ló elől eltitkolni, a lónak rögtön 'lejön', hogy az ember nem őszinte vele, vagy akár saját magával sem. Ilyenkor a ló nem fog együttműködni az emberrel, ha rajta múlik oda sem megy (általánosítok). Ezért a lóval akkor tudsz ténylegesen kialakítani egy jó kapcsolatot, ha a személyiséged megbízható, stabil, és kívánatos a ló számára. Ehhez szinte teljes önkontroll kell, kiegyensúlyozottság, a világ elfogadása, persze ez személyenként eltérő lehet. Ha ezt eléred, a ló képes teljesen rádbízni magát, ilyenkor nem fogják annyira érdekelni a környezeti ingerek. Tudja, hogy van egy magabiztos vezetője, és ha azt teszi amit a vezetője kér, biztonságban lesz, jó dolga lesz, és ez a lónak elég. Egy boldog ló örömmel és hálával teljesíti a gazdájának minden kívánságát, de ezt az állapotott elérni borzasztó nehéz.


Mert a lovasnak magát kell elsősorban fejlesztenie. Olyan, mintha egész életedben, folymatosan aktív személyiségfejlesztő tréningeken lennél. Erre jön a szaktudás, ami már elméletben olyan sok, hogy egy élet alatt aligha lehet megtanulni, és gyakorlat nélkül nem is lehet elsajátítani, és ez így fordítva is.

Ha lenne egy mester, aki minden tudással rendelkezik, az alatta tanulók meg tudnának tanulni egy élet alatt mesterszinten lóval foglalkozni.


Ezen nem segít az a probléma, hogy ma a szakemberek (nem tudom régen hogyan volt) egyszerűen nem állnak szóba egymással. Nem engednek be külsős edzőt például lovardán belülre. Miért nem? Mert kiderülne, hogy valamiben nincs igaza az ottani edzőnek?

Nincs összefogás a lovas közösségekben, nem akarnak együtt a lóhoz érteni az emberek, és ezért nagyon kevesen is értenek a lóhoz.


Ami mégnagyobb probléma, azok az elvárások. A lovaglás manapság sport lett, sokan elfelejtik, hogy szakma, életmód a lovakkal való közös munka. "nem egy állat lenne akit használnék kedvemre bármikor, hanem egy barát akivel jól érezzük magunkat." Klisés mondat, de nagyon igaz és nagyon sokaknak kívánnám, hogy valójában tudják mit jelent. Mert a többség, aki ezt használja versenyzőként nem eszerint cselekszik. Sokan nem is azért, mert nem őszintén gondolják, hanem mert az edzőknek nincs a megfelelő tudásuk ahhoz, hogy a lovasoknak megtanítsák mit is jelent ez.

A legegyszerűbb példa erre, hogy a lovat természetellenes helyzetekbe hozzuk. A tartáskörülményekkel, a versenykövetelményekkel, a saját frusztráltságunkkal, stb. A lónak nem egészséges a galopp (lóversenyek), nem egészséges 160 cmen ugrani, vagy rollkurban közlekedni bármennyit. Sem fizikailag, sem lelkileg nem egészséges. Akármilyen minőségben is csinálod, a lovat mindenképp elhasználod vele. Manapság a látványt keresik az emberek, és a kimagasló teljesítményeket, nem a helyességét a dolgoknak. Nagyon örülnék neki, ha versenyt csinálhatnánk a helyes dolgokból is. De miért is nem csinálunk? Mert az a többségi embert szórakoztatná. Az becsüli a dolgok helyességét, aki látja is ezeket, ehhez pedig szakképzettség kell. A néző nem tudná értelmezni, mit értékelnek a lovon/lovason.



Kicsit 'elszaladt velem a ló', mert tényleg olyan összetett a lovakkal való foglalkozás témaköre, hogy nehéz róla tömören, kereken fogalmazni. Minden mondatból kisregényt lehetne írni...

Ha valamire nem kaptál választ, szívesen válaszolok itt és privátban is.

Remélem tudtam segíteni.


U.I.: Bonus vir semper tiro.

2023. júl. 30. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!