Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mivel jár a lótartás? Leírás!

Mivel jár a lótartás? Leírás!

Figyelt kérdés

Rendszeresen járok lovagolni, heti 2-3 alkalommal, már profi szinten megy a lovaglás.

Jövőre lehetséges, hogy költözünk, emiatt olyan házat keresünk, ami jó nagy telekkel rendelkezik.

Mivel jár a lótartás?

Azokat már tudom, hogy havonta (vagy gyakrabban?) kovács kell nekik, tisztán kell tartani őket (kefélni, nyáron esetleg meg-meg"fürdetni"), illetve széna is kell nekik sok. A szénás dolgot egyébként hogyan lehet a legegyszerűbben megoldani? Saját termőföld...? Bár ez lehet hülyeség, bocsi.

Illetve milyen lovat tudtok ajánlani, akinek nem kell "társ"? Tehát nem kettőt szeretnék, hanem egyetlen egyet.

Kislóban gondolkodom, de nagy lóról is lehet szó...

Ha össze is jön ez a lótartásos dolog, addig mindenképp jobban utána fogok nézni ezeknek, érdeklődök szakemberektől.

Illetve az is igaz, hogy lovat csak edzővel szabad venni...? Nem igazán bírom az edzőmet, elég "póker arc" típus... Két helyre járok lovagolni, a másik "edzőm" sokkal normálisabb, de ő hivatalosan nem oktató.

Illetve melyik éri meg jobban? Ha saját lovas utánfutónk van, vagy ha kell, bérelünk?


Köszönöm a segítséget!



#állattartás #ló #lótartás #Kezdő állattartó
2023. júl. 28. 23:15
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:

Mivel jár a ló tartás? Sok lemondással, munkával, egyben örömmel is.

Nem tudom nálad mit jelent a profi szinten lovagolni, de aki tényleg azon a szinten van nem mondja magára, hogy profi. 🙃

Illetve az, hogy ügyesen lovagolsz, az nem jelenti azt, hogy tartani is tudod, hiszen ismerni kell a lovak szokásait, etológiáját, alap betegségeit, alap- és "használat" szerinti igényeit. Nekem is van olyan lovasom, aki ugrást, de pl futószárazni nem tud. Hogy is tanulhatta volna, hiszen lovas órára a 99% lovagolni jár, eddig talán egy ember volt, aki azt kérte tanítsam földi munkára is, mert azt is meg szeretné tanulni. De ha magam dobtam fel a ötletet, akkor mindig nemleges választ kaptam, pedig egy saját lóval azt is kell. Sokan azt hiszik csak állnak középen és ennyi, pedig ennek is van egy technikája, felépítése...


Először is fő kérdés, hogy otthon tartod vagy bértartásban?

Bértartás előnyei: felügyelik a lovad, etetik, itatják, kitrágyázzák, karámozzák, van ló társaság, csak heti pár órát is elég rászánni, van lovas pálya, esetleg fedeles

Hátránya: van a lovardának is egy nyitvatartása, ha tömeghely, akkor a pályahasználat lehet időhöz kötött, elég drága havi 70-80 ezerről indul, de az átlag már 100 körül van


Otthon tartás esetén meg kell teremtened az infrastruktúrát, széna-szalma-szemestakarmány tároláshoz hely kell, lehetőleg fedett. Anyagilag úgy jársz jól, ha az egész éves takarmány mennyiséget nyáron megveszed, mert ami széna most 6-8 ezer/bála télen lehet a duplája.

Ezen kívül a trágyát is tárolnod kell valahol, amire olyan előírás van, hogy betonozottnak kell lennie és a kúttól is van minimum távolság. Apropó kút: érdemes fúratni, mivel a hálózati vízről itatni, lovat mosni... stb elég drága.

Mi megegyeztünk egy közeli földtulajjal, hogy a trágyát odavihetjük, így egy nagy utánfutóra gyűjtjük és hetente 1x elviszik traktorral.

Ki kell alakítanod a lovad helyét is. Lehet félrideg tartásban, ha lehet füves karámban (min. fél hektár, hogy egy egy részt le tudj zárni, hogy erősödjön a fű) erre raksz egy zárható beállót. Lovagolni, ha pályát akarsz akkor alakítsd ki magadnak, ne a legelőt taposd ki, meg a ló a pihenő helyén nem igazán szeret dolgozni (legalább is ezt tapasztaltam). Máskülönben marad a terep.

Kovácsra 6-8 hetente van szükség, állatorvosra, ha minden jól megy évente 1x (oltás/vérvétel).


Otthon tartva mindenről neked kell gondoskodnod, te eteted reggel-este fix időben, te szeded a trágyát stb esőben, hóban, kánikulában, ha beteg vagy akkor is. Utazni nem igazán tudsz, ha csak nincs valaki lóhoz értő rokon vagy ismerős, aki helyetted etet és ganéz.

Szóval nem kis munka. Társállatnak az igazi még egy ló lenne, pl egy nyugdíjas korú legelő társ, vagy egy póni, esetleg más növényevő birka vagy kecske (utóbbival vigyázni kell, mert mindent is megeszik).

2023. júl. 30. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a hosszú, részletes válaszokat!
2023. júl. 30. 20:42
 23/25 anonim ***** válasza:
76%

11! 19 vagyok. Számok lettünk. :D


Nagyon jó volt olvasni a válaszod.

Böngésztem lóversenyes videókat. És annyira egyértelmű, hogy nem jó nekik az ugrálás. A rollkur pedig felháborító, szomorú. Miért csinálják ezt? Aki versenyzik annak nem való ló.

Szerinted vannak és a ha igen milyen lehetőségei azoknak, akik csak egy boldog szabad ló társaságát akarják élvezni? Írtad, hogy nem összetartó a lovas közösség. De nincs valahol egy olyan csoport, ahol hozzám hasonlóan gondolkodnak és vannak összejövetelek? A lovaglás nem motivál. Lovagolnék abban a formában amit írtam, de ez tényleg csak egy ábránd. Lovardába nem mennék, az nekem már az a kategória, hogy szar kedvem lenne tőle. De szívesen simiznék, chillelnék, és sétálnék egy boldog lóval.

Gyerekem még nincs, de el tudom képzelni amit írsz. Érzek valamit, pedig eddig a beszélgetésig nem érdekeltek ennyire a lovak.

Amit írtál, hogy ismerni kell a ló rezdüléseit stb. Arról a szex jutott eszembe. :D Ne értsetek félre, nagyon hamar tovább gondoltam és az a végső konklúzióm, hogy akkor végülis egy nagyon szoros testi és lelki kapcsolat létre tud jönni, és ez az élet egyéb területein egy párkapcsolatban tud megnyílvanulni (persze azért nem pont úgy) , szóval nagyon érdekes. Vajon a ló is tud katarzist érezni?

2023. júl. 31. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:

Kedves 23!

Azért nem kéne minden (rossz) versenyző lovast egy kalap alá venni. Nekem a díjlovaglás a cél, most képzek egy lovat edzővel (pedig magam is az vagyok) és előre és lefelé lovagoljuk nem a szügyébe. A normális felfogású (versenyző) lovasok elítélik az ilyeneket.

Lovardában tanítok, mert főként gyerekek jönnek, a lovak köszönik szépen jól vannak, bár az iskolalónak a kenyere igen csak nehéz, de valahol el kell kezdeni ezt a sportot és azért az egyensúlyt is meg lehet találni.

Igazán jó kapcsolatod akkor lehet egy lóval, ha te gondozod, vannak lovagláson kívüli pillanataitok, amit egy lovasiskola nem tud meg adni, de az alapot arra igen, hogy később tudj lovak közelében mozogni.

2023. júl. 31. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:

Kedves 19!


Mindennek megvan a sötét és a fényes oldala is. Az ugrálás önmagában nem rossza a lónak, ahogy a galopp, mint jármód sem, és legtöbbször a rollkurt végző embert sem rossz szándék vezérli.

Én úgy vélem, hogy mindaddig, amíg a lovasnak első szempontja a ló egésszége hosszútávon is, s emellé szeretne fejlődni, változni, addig egy jó lovasról van szó. Mert ha az ilyen lova megtudja, hogy ártalmas a lovának valami, nem folytatja azt, és nem fogja támogatni az olyan dolgokat, amik ártalmasak a ló számára. A rollkurt sokszor az edzők tanítják a tanítványoknak úgy előadva, mintha támaszkodás lenne, pedig nyilván nem az.


"Aki versenyzik annak nem való ló"

Nem mondanám ezt. Rengeteg lovas versenyzik, aki ugyanúgy szereti a lovakat, mint mi. Az sem mindegy, milyen versenyt hogyan űz. A díjugratást, a díjlovaglás stb mind lehet úgy űzni, hogy a lovat ne tegye tönkre. Ez viszont azzal jár, hogy nem úgy lovagolsz, ahogy a bírók minősítenek, ennek a következménye pedig az, hogy nem fogsz gyors eredményekhez jutni. A gyors és látványos eredményekhez való jutás igénye öli meg manapság a sportnak/szakmának a szépségét.


"Szerinted vannak és a ha igen milyen lehetőségei azoknak, akik csak egy boldog szabad ló társaságát akarják élvezni? Írtad, hogy nem összetartó a lovas közösség. De nincs valahol egy olyan csoport, ahol hozzám hasonlóan gondolkodnak és vannak összejövetelek?"

Vannak, igen, ismerek olyan kis összefogó részeit a lovasoknak, akik képesek normálisan működni, és fontosnak gondolják a lóval való földi munkát, első sorban az együttműködés kiépítését.


"Amit írtál, hogy ismerni kell a ló rezdüléseit stb. Arról a szex jutott eszembe. :D Ne értsetek félre, nagyon hamar tovább gondoltam és az a végső konklúzióm, hogy akkor végülis egy nagyon szoros testi és lelki kapcsolat létre tud jönni, és ez az élet egyéb területein egy párkapcsolatban tud megnyílvanulni (persze azért nem pont úgy) , szóval nagyon érdekes. Vajon a ló is tud katarzist érezni?"


Érdekes gondolatok, remek kérdés. Lehet, hogy örökké kérdés marad. Én éreztem már, hogy a lovam velem él meg valamit, de mivel ők a stabil nyugalmi állapotot kedvelik, az a legjobb visszejelzés a lótól, ha nyugodtan boldog. Az izgatott boldogság nem feltétlen olyan érzelem egy lónál, amit keresni kell. Ezért szerintem náluk a katarzist valami teljes elengedettség és elégedettség, biztonságérzet és szeretettségérzet (nem tudom létezik-e ilyen szó) helyettesíti. Én is hajlamos vagyok inkább ehhez közelíteni, minél inkább összehangolódok a lovammal, nem a katarzist keresem.



(11)

2023. aug. 2. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!