Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mit jelentenek az alábbi...

Mit jelentenek az alábbi fogalmak (10 fogalom :S)? Aki bármelyiket is tudja, írjon! Köszönöm =)

Figyelt kérdés

csak feszítőszáron van a ló


kitartó kéz


száron mozdulatlanság


aktív szár

passzív szár

állandó szár

ellentartó szár

támasztó szár


szárvezetés


ellenvágta


Aki tanít minket lovagolni, az egy majdnem olyan korú csaj, mint én, és csak terepre szokott járni, és nem igazán tudta megmondani :(


2011. febr. 26. 21:03
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Mivel ezek nem is a használatban lévő rendes szakkifejezések így én is csak tippelni tudok.


1,gondolom ha feszítőt használsz más zablával akkor csak a feszítőnek a szárát fogod (erősebben). Bár ilyet életembe nem hallottam még.


2,- ilyen szakkifejezés nincs.


3, gondolom az hogy a feje ne járjon vagy megállításnál ne feszüljön bele

4,aktív szár általában a belső szár ha pályán lovagolsz. Amivel arettálsz.

5, a passzív a külső minek "csak" támasztó értéke van és hajlító nem.

6,-

7,az ellentartó és támasztó szár a külső passzív szár. Vagy nem mindig a külső, de mindig az amivel nem "játszol" nem arettálsz vele, nem hajlítod le a lovat.

8,-

9, ellenvágta (az első szabályos kifejezés). Rendes vágtában ugye (ha körön vágtázol) a ló belső, első lábát előrébb teszi le, befelé dől. Ellen vágtában a, "külső" első lába van előrébb. Igazából ezt nem nagyon lehet leírni, de ha kipróbálod pontosan fogod érezni a különbséget mivel az ellenvágta (körön) nehezen kivitelezhető és kényelmetlen.

2011. febr. 26. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm :D
2011. febr. 26. 22:46
 3/5 anonim ***** válasza:

[link]

Regisztrálj a fórumra,és ott választ kapsz a kérdéseidre.Nagyon sok lovas olvassa,tanácsot is szívesen adnak.

2011. febr. 27. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
55%
Ezek mind létező szárhasználot ,más szakkifejezésben leírva,én a kezdő lovaglóimnak akik többet szeretnének megtudni a lovaglás elméletéről,annak Endrődy Ágoston :Adj esélyt a lovadnak című könyvét szoktam ajánlani,abban minden le van írva, igaz kb 5 ezer forint,de ott még ennél több szárhasználat is le van írva írva,sőt elmagyárázza mikor és miként kell használni,nagyon hasznos.
2011. febr. 27. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

csak feszítőszáron van a ló: nagykantár használata esetén jöhet szóba. a csikózablához tartozik a csikószár, a feszítőzablához a feszítőszár. igazából az a helyes, a a támaszkodás a csikószáron van elsősorban. ha a csikószár meglöttyen, meglazul és csak a feszítőszár marad feszes, akkor használjuk ezt a kifejezést. ez azonban hibának számít, mivel a feszítőzabla hatása igen erős, kizárólag feszítőszáron lovagolni a lovat súlyos hibának számít.

itt egy kép a nagykantárról ill. a dupla szárakról, az alsó a feszítőszár:

[link]



kitartó kéz: a szárakat passzívan, kezét egy fix helyen tartja a lovas, nem ad szársegítséget, hanem a kitartó kézhez hozzálovagolja a lovat derékkal és csizmával.



száron mozdulatlanság: ezt a kifejezést még nem hallottam 20 év alatt :O


aktív szár: amelyiken éppen felvevő szársegítséget alkalmazunk ("meghúzzuk"). ez lehet csak egyoldali, vagy egyszerre mindkettő, ill. a segítség természetéből fakadóan az engedő szársegítség is aktívnak számít :)


passzív szár: hasonlóan a kitartó szársegítséghez.


állandó szár: ilyet sem hallottam még :O


ellentartó szár: bizonyos patanyom figurák lovaglásánál jöhet szóba, vagy fordulatok lovaglásánál. gyakorlatilag ez jelenti ilyenkor a passzív szárat, amit megtartasz és behatárolod vele a ló hajlításának ívét.


támasztó szár: ilyen nincsen.


szárvezetés: szintén a nagykantárnál használatos kifejezés, azt értik alatta, hogy a markodban a feszítő- ill. a csikószár mely ujjaid között fut.


ellenvágta: hát ez kicsit bonyolultabb. helyes vágtánál a lábsorrend úgy jön ki, hogy a körön a ló a belső első lábáról rugaszkodik el. pl. jobb kézen jobb vágta és a kör ívére hajlított a ló gerince. ha jobb kézen balvágtába ugrik be a ló és ez véletlen történt, akkor hamis vágtáról beszélünk, ami hiba, ilyenkor fölveszünk és újra beugratunk. díjlovas versenyeken könnyű osztálytól már feladat az ellenvágta is, itt már szándékosan ugratjuk jobb körön balvágtába a lovat. azért nehéz, mert balvágtában természet szerűleg balra ívelődne kissé a ló gerince, de mivel mi most jobb körön haladunk, úgy kell balvágtában mennünk, hogy, hogy közben mégis jobbra hajlítjuk a lovat, de közben a ló nem válthat ugrást jobb vágtára.


Nagyon nehéz ezeket a dolgokat tömören, de érthetően leírni, mert a lovaglás olyan, mint a matek, minden egymásra épül. És ha csak egyvalamit nem tudsz az alapok közül, hiába magyarázzuk a haladóbb dolgok elméletét, nem fogod tudni megérteni sajnos. :(


Én is ajánlanék két nagyszerű könyvet az elmélet elsajátításához, ezek a Lovasakadémia sorozat 7. és 12. kötetei, A lovasoktatás kézikönyve és a Jól képzett lovas. Zseniális művek, minden lovasnak kötelező olvasmány!

2011. febr. 28. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!