Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Melyik jobb? Angol stílus,...

Melyik jobb? Angol stílus, vagy parellizés?

Figyelt kérdés
Ha engem kérdeztek (és mivel én írtam ki a kérdést, ezért illik egy saját véleményt mondanom) láttam én már Parellis lovast (nem is ismeretlen a lovasok között), aki jól meggyepálta a lovat, és angol stílusban lovaglók közt is előfordult már hasonló, ahogyan ezeknek az ellenkezője is. Az is nagy igazság, hogy noha elvileg a természetes lókiképzés sokkal lóbarátabb módszer, de a klasszikus lovaglók között is vannak, akik egy hihetetlenül szoros kapcsolatot tudnak kialakítaniuk a lovukkal. Kis taknyosok és laikusok hangoztatják, hogy aki zablával lovagol, az lókínzó, de emitt meg észre sem veszik, hogy ők se különbek, csak épp a szájuk nagy. Nincs ellenemre a parellizés, hiszen én is belekezdtem, már csak a lovam végett is, de azt büszkén kijelenthetem, hogy az nélkül is tökéletesen szinkronizáltunk a lovammal. Mégis kicsit bosszant, amikor egy laikus (mert ezzel a feltevésével igencsak annak állítja be magát) azzal jön, hogy állatkínzó vagyok, mert egy egyszerű csikózablával lovagolok. Az edzőm kis híján gyilkolni tudott, ha kemény kézzel fogtam a szárat még kezdő lovasként, úgyhogy nagy gondot fordított arra, hogy puha kezem legyen. Amúgy sem vagyok benne biztos, hogy jó ötlet pl. egy csődört csak egy nyakkötél segítségével lovagolni.Ha az is rajta, de a biztonság kedvéért még a kantár is fenn van, ha a helyzet úgy hozza, akkor tudjak rá kellően reagálni. Van egyik és másik felén is aki hibázik, akarva, vagy akaratlanul. Egy hobbilovas tőlem lovagolhat kantár nélkül, de egy versenyen a pontosság miatt elengedhetetlen a zabla. Mivel nem vagyok egyik oldal ellen se, ezért én amolyan parellis-aklasszikus lovas vagyok.
2011. szept. 29. 03:17
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
60%

A válasz írója 74%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 13:29


Én is parellizek, nekem meg az összes ló megveri az enyémet, és nem lehet sajnos más lovakkal összetenni őt. (Illetve, érdekes módon, akit szintén ilyen módon tanított a gazdija, azzal igen. De más lovakkal nem. Egyszerűen áll a sarokban, és hagyja, hogy rúgja őt a többi ló, nem is védekezik, meg semmi.) De el is akar mindig jönni a többi lótól. Nem tudom, hogy tényleg a természetes lóképzés miatt van-e, vagy sem...

2011. szept. 30. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 x) ***** válasza:
65%

A válasz írója 80%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 19:23

hát ha amiatt van akkor azt hiszem találtam egy kifogást a természetes lókiképzés ellen :/ a lovak természetes rendjét és szocializálódását nem lenne szabad megtörni... az semmiképpen sem jó ha nem próbál meg feljebb kerülni a rangsorban. Ez azt jelenti hogy az embert közelebb érzi magához mint a lovakat ami megint csak természetellenes.

2011. szept. 30. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
65%

A válasz írója 76%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 19:38


Igaz, igaz, de például a boxos tartásnál természetellenesebbet kitalálni sem tudnék. Mindig szomorú vagyok, amikor olyan lovakat látok, akik állnak ott reggel a boxban, és vagy szitálnak, vagy rágják az ajtó tetejét, vagy levegőt nyelnek, vagy épp szétrúgják a boxajtót. Aztán dolgoztam a versenyló tréningtelepen is, arról inkább nem is mesélek, olyan szörnyű volt - szerintem.

2011. szept. 30. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
77%

Na én erre az agyon parellizésre is tudok cáfolatot. A környékünkön él egy ember, akinek van vagy 20 lova, mindegyikkel parellizik elég magas szinten és tök jól megvannak a lovak egymással és az idegen lovakkal is, ha balhé is van, nem ők a kezdeményezők.

Nálunk is van 3 ló, az egyik egy csikó, parellivel lett belovagolva, de nem kekeckedik a többivel, néha bántják, de ez annak is betudható, hogy csikó.

Szóval lehet, hogy az említett eset csak kirívó volt. Egy két példáról nehéz átlagot vonni egy módszerből.


Az angol idomítást is lehet lóbarát módon csinálni, de lehet durván is. Szerencsére egyre jobban kopik a lovas köznyelvből a betörés, és helyébe a belovaglás lépett. Manapság betörni a türelmetlen emberek szoktak, akik a pálcában, meg az ostorban és a megfélemlítésben látják az eszközt cél elérése érdekében. Pedig a lóneveléshez, belovagláshoz és az idomításhoz sok sok türelem kell.

2011. szept. 30. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2011. okt. 1. 14:28
 16/17 anonim ***** válasza:
38%
Amint megláttam a kérdést, eszembe jutott egy történet. Én díjugratok versenyszinten. Többen lovagoltunk az edzőmnél, és az egyik lány, aki akkor kezdett volna ugratni, egy hétvégén elment egy parelli bemutatóra. Következő héten úgy jött vissza, hogy éppen pucoltam a lovamat, és dicséretből megpaskoltam a nyakát, erre beszólt nekem, hogy "miért verem?" :DD Kitalálták, hogy elviszik a lovát abba a lovardába (amúgy 100ezer a havi tartás). 1 hónapig járt oda a parellis edző, mert a lova nem akart felmenni az utánfutóra, és az edző kitalálta, hogy majd ő foglalkozik előtte és akkor biztosan menni fog. :D Egyik barátnőm elnevezte őket varázslóiskolának, mert a pasi hozott valami ostorszerű valamit, és a földről csapkodta vele a fenekét. Olyan volt, mint egy kabaré :D Szerintem a ló is hülyének nézte. Utána megpróbálták feltuszkolni a lószállítóra, mondanom sem kell, parelli ide, vagy parelli oda. Nem akart felmenni, végül nyugtatóinjekcióval sikerült elvinni. Egyszer megnéztem őket abban a lovardában. Az összes ló iszonyat nagydarab, és annyira be vannak lassúlva, mintha minden nap szívnának. Ő se csinál semmi mást, csak árkon bokron sétáltatja a lovát, mert a parellisek nem mindig ülnek lóra -.- Meg is kérdeztemm tőle: minek egy ló többszázezer forintért, amikor ennyi erővel kutyát is vehetne? Elismerem a parellit, biztosan van jelentősége és pozitívuma, de tőlem ez nagyon távol áll. Az nem lovaglás. Nekem nagyon jó a kapcsolatom a lovammal, imád ugratni, szinte érzem, ahogy egy-egy verseny előtt együtt dobog a szívünk, és ő is ugyanúgy "izgul", mint én. Még soha nem csalódtam benne, nagyon szeretem, és ő is ragaszkodik hozzám. Pedig semmi parellis varázslásban nem volt része...
2011. okt. 7. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
39%
Az angol egy stílus, a Parellizés egyfajta kiképzési módszer (néha enyhe szemfényvesztéssel)Ha nem tudnád a laikusok a legnagyobb hozzáértők, ők azok, akik tudatlanul mindent megszakértenek.Jobbára a parellisek azok akik korábban az angollal próbálkoztak kevés eredménnyel, aztán átálltak a Parelli módszerre, és most futnak a lovuk mellet, csak nehogy fel kelljen ülni a lóra!Egyébként mindkettőt lehet kíméletlenűl is csinálni!!!!
2011. dec. 10. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!