Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Ti hogy értétek el hogy...

Ti hogy értétek el hogy kövessen a lovatok? Nem csak karámban, hanem akár szabadon is! (Kötél nélkül)

Figyelt kérdés
Ha van fű mindig leáll legelni, de régen egész sokáig követett az udvarban, aztán most inkább csak megvár vagy ha hívom 4-5 lépést jön aztán leválik. Mindenki SZEMÉLYES tapasztalata érdekel! Köszönöm szépen :)

2012. ápr. 30. 21:08
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
Csak most kezdtem a szabad idomítást, így nem vagyok túl gyakorlott de szerintem a Parelli játékokat próbáld ki. Ezt valójában megmutatni tudnám de a lényeg voltaképp az hogy a ló rád figyeljen, ezt ezekkel a játékokkal elérheted. ebbe az irányba eddig mennyire tájékozódtál, mert ha csak úgy elkezdek magyarázni nem biztos hogy érted miről van szó?
2012. ápr. 30. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:
parellizgetek vele egy éve, régen kötél nélkül ment pl. a sündisznós játék, de egyébként meg, kötél nélkül szerintem felejtős volna az egész, és ott hagyna. Hacsak nem kapna néha 1-1 szelet répát ,mert teljesen lekenyerezhető. Van egy ilyen beton "medence" féle , lófürdető. Elég nehezen jött le mindig, múltkor nem is akart hiába csalogattam, simogattam, aztán letéptem egy ágat a fáról, mondtam neki, hogy ezt kapod ha lejösz, már ott is termett mellettem és sík nyugodtan állt benne. :D Kajacentrikus , jobban mint mások.De nem a kaja miatt akarom, hogy kövessen, úgy könnyű volna ha mindig le lenne kenyerezve.
2012. ápr. 30. 21:37
 3/20 anonim ***** válasza:
akkor követ egy ló, ha elismeri, hogy te vagy a vezér. Ha aláveti magát neked akkor követ. És persze meg is bízik benned valamennyire. Én nem parellizek meg nem bohóckodok. Engem ha leszállok egy lórl, az mindig követ bármerre megyek. Bár vigyázni kell, mert az ember kifoghat néhány domináns lovat. Most vettem egy lovat, ő is követ szó se róla, de nem is az a célom, hogy kövessen mert ugye nem kutya ő, hogy a seggembe legyen. Ha úgy érzi kedvel és bízik bennem , akkor követni fog. Ha úgy érzi, hogy a kapcsolatban ő a főnök, akkor nem követ. És szerintem ezért (nem) jó a parelli, mert azzal csak azok járnak sikerrel akik mellé még határozottak, következetesek és erélyesek.
2012. ápr. 30. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:
Hát régen elég nehéz volt vele állandóan fellökött meg flegma hülye volt, egyszer megrugott. Kineveltem belőle, és mostmár normális. De pl. ma is mellette álltam hirtelen felfigyelt valamire és durr arcon vágott az orrával. Pofán vágtam érte, de pontosan az ilyenek miatt, örül ha elmehet tőlem, mert "állandóan" fegyelmezve van. Dehát mit csináljak ha pofánvág? Vagy ha vágtáznak fel-le a lovak a karámban múltkor tisztára bebolondult tőle és körbe körbe rohangált a vezetőszáron, oké ezt hagytam erre majdnem áttiport rajtam. Azért is fegyelmeztem. De így nem vagyok boldog hogy fegyelmezni kell. otthon sosem kell, kötőfékkel lovaglom és nagyon átengedő. Á, már én sem igazodom ki ezen. Régen életveszélyes volt ma már terepre is mindenhova kilehet vinni, egyedül a gyors kocsik amiktől frászt kap, amúgy meg viszonylag terepbiztos. Nem bánt, nem lök fel, akkor sem ha vezetem és hazafele tartunk. Viszont ha valamitől nagyon kiakad (jobb agyféltekés, és arabos prüszköléssel,zászlós farokkal, és hatalmasra tartott lábakkal üget ha megzavarják és valamit nagyon nem tud hovatenni) akkor már nem érdekli hogy ott vagyok és akár fel is lökhet. Szóval, mivel érjem el akkor hogy vezér legyen? nem szoktam bántani, meg verni, félreértés ne essék,hanem a "ha ő is , akkor én is" alapot követve odacsapok ha ő sem kímél engem. De ez nem javít semmit.
2012. ápr. 30. 21:53
 5/20 A kérdező kommentje:
vezér legyen helyett vezetőnek elfogadjon,csak már nem tudok írni
2012. ápr. 30. 21:54
 6/20 anonim ***** válasza:

Én lovagoltam, legeltettem, meg foglalkoztam vele. És a legelőn is jön velem, sőt, ha futok, ő is üget mellettem. Ha ráültetem húgomat, akkor nem tudom lefényképezni, mert annyira jön utánam a pac, hogy nem férnek bele a képbe.

Szóval én csak szerettem. Nem csináltam vele parellit, meg ilyenek. Oké, egyszer kipróbáltam, hogy megkergetem körkarámban, és odajön, de ő az előtt is jött, szóval nekünk csak kialakult.

Ha fütyülök, elém jön a karámban, ha nem, de észrevesz, akkor is jön elém. Mikor nem egyedül volt karámozva, akkor is jött. Meglátott, és fejlógatva bandukolt hozzám :)

2012. ápr. 30. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
36%

Az a baj, hogy te is parellis divatmajom vagy, de amúgy nem nagyon vágod mi az idomítás. Ahhoz, hogy idomíts iszonyú sok tudás kell, etológia könyvet kell olvasni, figyelni minden állat viselkedését órákig és megpróbálni megérteni a tanulás alapjait és folyamatait.

Namost: bármely magasabb rendű állat bármely cselekedsetére kap a környezettől egy pozitív, vagy egy negatív választ. A pozitív, értelemszerűen arra öszötnzi, hogy azta cselekvést később is ismételje, míg a negatív arra, hogy ne. Tehát, ha te azt akarod, hogy kövessen, akkor a követést pozitív élménnyé kell tenni. Ennek legegyszerűbb módja az, hogy jutalmazod, vagy szintén praktikus jutalom, ha békénhagyod kis ideig. Ugye máris nagyon nagy hiba, hogy azon parázol, hogy kajával megy be a medencébe. És akkor mi van?! Majd leközelebb kevesebb kaja kell, 100 alkalom múlva lejön sima hívásra. De egyől minek várod el tőle a csodát? Dettó, mi van ha elkezd legelni? Ez mitől para? Rászólsz, ha nem engedelmeskedik akkor felhúzod a fejét. Elnegeded, újra parancs, vagy megcsinálja vagy nem. Aztán ismételni kell orrvérzésig. azmeg totál lényegtelen, hogy régen csinálta most nem, a tanulás dinamikus folyamat, folyamatosan fent kell tartani a megerősítéseket a már begyakarolt feladatokra is, annyi a különbség, hogy mondjuk egy ezeréves feladat már nem érdemel autómatikusan kaját, hanem mondjuk egy sima jólvan jelzést. Deha te állandóan azt kéred tőle, hogy kövessen, de nem jutalamzod, akkor nyilván hagyni fogja a fenébe, mert nem éri meg neki belefeccolni az energiát.

Fegyelmezni meg nem úgy kell, hogy rögötön verjük a lovat. Először megmondjuk neki mit akarunk, ha a ló nem érit meg, akkor soha nem is fogja megcsinlni, max ha véletlenül szerencséje van és ráhibázik a megoldásra. Aztán ha nem csinálja, akkor jöhet a büntetés, ami még mindíg nem feltétlenül verést jelent, számtalan egyéb trükk van, mely az állatnak elég kényelmetlen, de fájdalmat nem okoz. Pl lenyomod az orrát és lent tartod, minnél tovább, annál nagyobb bünetés. Ez utóbbi egyébként nagyon agresszív dominancia jelzés is egyben, ráadásul bármely emlősnél ugyanazt jelenti. Vagy hátraléptetést stb. Megint, nem a parellire kell ráakadni, bármiféle infó jó, ha lóhoz köze nincs akkor is. Ki kell próbálni vagy működik vagy nem.

Harmadszor, ilyen hozzállással te idomítani nem nagyon fogsz. Úgy állsz hozzá, hogy jajj pacika csináld már meg a kedvemért... Nem. Ezt úgy kell: parancsot adtam, csönd és csinálod. Ha nem csinálja addig ismétled, míg megcsinálja. Ha nem megy, akkor ott gondolkodunk, áttervezzük az egész módszert is megcsináljuk. Természetesen ugyelni kell a biztonságra, de mivel itt órákról, tágabb értelemben véve hetekről beszlünk egy-egy feladat esetén, senki nem is várja el, hogy 1 perc alatt tökéletes legyen a feladatvégrehajtás. Ez utóbbi megint visszatérő hibád lehet,a türelmetlenség itt nem hoz eredményt sose.

2012. ápr. 30. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:
kedves utolsó! első mondatodra reagálván, nagyon nem parellis divatlovas vagyok. Nemigazán csinálom. Szórakozásnak jó de semmi többnek számomra. Hiába szeretgetem, legeltetem, már évek óta, attól függetlenül még mindig (már egyre ritkábban,mondjuk havi 1szer, régen pedig minden nap 10szer ) fegyelmezni kell. De ha erősebben odavágok akkor még ő "útál,sértődik" meg.
2012. ápr. 30. 22:57
 9/20 A kérdező kommentje:
Következő: Nem várok tőle rögtön tökéleteset. Harmadik: Szinte SOHA nem kérem már hogy kövessen, annak értelmét nem látom hogy répa után jöjjön, azt meg nem tudom hogyan oldjam meg ha kérem hogy kövessen és neki áll legelni vagy elmenni, mivel senki nem mondta meg. Éppen írtam, hogy NEM VEREM, hanem kisebb orra-koccintást kap ha tényleg hülye. Múltkor legelni akart mindenképp, oké, én értem, felhúztam a fejét de már megint ráakaszkodott, nem tudtam kinyitni a kaput sem. Másodjára már rászóltam és mikor akkor sem figyelt rám, orrbacsaptam és rögtön abbahagyta a legelést. Szóval én csak egy kérdést tettem fel, de te rögtön úgy válaszolsz, mintha annyira ismernél, minden mozdulatomat, és a feladataimat.
2012. ápr. 30. 23:01
 10/20 anonim ***** válasza:
nálam született a jelenlegi lovam, tehát nem kellett hozzá semmi, csak napi törődés és egy idő után magától követett mindenhova
2012. máj. 1. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!