Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Tarthatok 1 lovat otthon egy...

Tarthatok 1 lovat otthon egy kutya társaságával?

Figyelt kérdés
Anyukámmal megbeszéltük,hogy kaphatok egy Akhal-Tekini-t.Azt mondta,hogy tartsuk otthon,ne adjuk bértartásba,viszont ő csak a ló árát és a box kialakítását vállalja én meg "majd" dolgozok( ezt én vállaltam).Az udvarunk jó nagy csak rózsák vannak benne(amit ki fogunk irtani).És egy kutyát tartanánk barátja ként(labradort).Szerintetet lehetne így lovat tartani?Tanácsokat kérnék :$
2012. máj. 15. 13:20
 1/6 anonim ***** válasza:

Egy növényevő (prédaállat) mellett pont egy ragadozót szeretnél tartani? A lónak nem társ a kutya. Inkább legyen egy kis póni, kecske, szamár, bari, bármi a legelő állat. Lehet nem bántják egymást, de nem éreznék jól magukat egymás társaságában.


Mekkora az udvar? Minimum kéne 1500 m2 legelőnek egy lóra(30x50m és ez tényleg a minimum). Én otthoni tartásra nem boxot csinálnék, hanem egy nagyobb 6-7X3m-es fedett beállót, így amolyan ridegtartás lenne. A ló így érzi magát a legjobban. Oda bealmolsz, oda adod a kaját, az eső és a tűző nap ellen is majd oda fog beállni, ha akar. Télen régi szőnyeg csíkokkal tudod takarni a nyílást, hamar megtanulja, hogy azon ki-be lehet járni.

A szénának és a szemes takarmánynak is kell egy nagyobb fedett, száraz hely. A trágyatárolónak is elvileg fedettnek kell lennie, de ha rendesek a szomszédok nem nyavalyognak miatta, ha nem az, viszont vonzani fogja a legyeket, ami nyáron kellemetlen, mert nem csak a trágya, hanem a ház körül is megjelennek.

Szóval nem árt a szomszédokkal is beszélni, hogy nem-e zavarja őket, mert könnyen lehetnek "jóakaróid" akik léptennyomon feljelenthetnek.

2012. máj. 15. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Te jó isten...

Na, akkor kezdjük az alapoktól.


1. Lovagoltál már valaha az életben?


A kérdésedből nekem úgy tűnik, hogy még kezdő vagy és nagyon tapasztalatlan. Valószínűleg még nem vagy elég gyakorlott lovas ahhoz, hogy saját lovad legyen. Szóval egyelőre szerintem ne vegyél lovat! Először tanulj meg lovagolni mindhárom jármódban, legyen biztos az ülésed, és legyen legalább annyi tapasztalatod, amikor már nem kell ilyen kérdéseket kiírnod, mert tudod, hogy egy lónak nem megfelelő társállat a kutya. Egy ló ménesben szeret élni, hasonszőrű állatokkal. Tarthatsz mellette pónit, szamarat, még akár tehenet is, de egy kutya nem megfelelő társaság neki. Szóval nem, a kutya nem jó.



2. Tudod, hogy mennyibe kerül egy Akhal Tekini?


Figyu, azt nem két fillérért adják, ráadásul pont egy temperamentumos, élénk vérmérsékletű, heves természetű lovat néztél ki magadnak, ami nem kezdő lovasnak való. Én inkább egy nyugodtabb természetű magyar félvért, vagy sodrott lovat ajánlanék neked első lónak. Abból csak heréltet, vagy kancát. Az Akhal Tekinit nem is tudom, hogy egyáltalán tenyésztik-e Magyarországon... persze, a kupecek simán ráfogják bármelyik zörgőcsontú gebére, hogy az fajtatiszta Arab, vagy Akhal, vagy amit akarsz, lényeg, hogy rád tudják sózni, de kupectől meg inkább ne vegyél semmit! Ami azt illeti, emiatt is kellene egy kis tapasztalat, mert így könnyen átverhetnek a lóval. Ha nem tudod, mit kell figyelni rajta, hogy lásd, egészséges-e, meg kb mennyi idős lehet, simán rászednek a tisztességtelen eladók... érted, ugye? Rád tudnak sózni egy öreg, beteg, kehes pacit is, mert azt mondják, hogy fiatal és fajtiszta, te meg elhiszed, ha nem értesz hozzá.



3. Tudod, hogyan kell abrakolni, takarmányozni, mit lehet neki enni adni, és mik a számára mérgező növények?


Ha te fogod etetni, ezzek mind tisztában kell lenned. Tudnod kell, miből mennyit adhatsz neki enni és mikor. Frissen kaszált füvet például szigorúan tilos adni neki. Szénának viszont egész nap lennie kell előtte (jó esetben). Aztán ott van még a zab, a lucerna, stb. Tudod, hogy miből mennyit szabad és milyen időközönként?

Naponta tiszta alom, kétnaponta minimum ki kell trágyázni alóla, és még sorolhatnám. Az se jó, ha egész nap a boxban áll, szüksége van mozgásra azon kívül is, amikor lovagolsz vele... Rengeteg dolgot kell észben tartanod, sok mindenre kell odafigyelni. Ezeket te is tudod, ugye?



4. Tisztában vagy egy ló költségeivel?


Féregteleníteni minden negyedévben kell a lovat, bár van olyan hely, ahol csak fél évente szokták. Nálunk általában évszakonként van egy (ősz, tél, tavasz, és nyár elején), az ára pedig 4000-7000 ft között mozog.


Körmölni rendszeresen, kb. 6-8 hetente szükséges, ami új patkó nélkül is alsó hangon 4000-7000 ft. Csinálták már meg baráti áron 5000-ért, de volt a lovam olyan helyen, ahol a kovács elkért érte kereken 10.000 ft-ot is. Kovácsa válogatja.


Ha új vas is kell a lónak, mert a régi patkók már túlságosan elkoptak és azokat nem lehet visszarakatni a paci lábára körmölés után, az is plusz költség. Nem akarok hülyeséget mondani, de tuti, hogy azt sem úszod meg 2000 ft/patkó alatt, és szerintem még keveset is mondtam.


Oltani fél évenként szokták őket, változó, hogy milyen vakcinát ad nekik az orvos, de általában kombinált oltást kapnak, alsó hangon is 6000 ft-nál kezdődik az ára (inkább 7000-8000 ft), a határ pedig leginkább a csillagos ég.


Ezen felül ha bármi gondja, baja lesz, megbetegszik, kólikás lesz, lesérül, akármi, akkor ugyanúgy ki kell hozzá hívni az állatorvost, és pofátlanul nagy összegeket tudnak elkérni egy sima injekcióért is...


Ezen kívül pedig be kell szerezned a lovagláshoz, lótartáshoz szükséges felszereléseket is, mint például a kötőfék (a legegyszerűbb, legbóvlibb kötőfék is 3000 ft-nál kezdődik, a márkásabb, strapabíróbb darabok pedig akár 15.000 ft fölött sem ritkák), a nyereg (50.000 ft alatt ne is keress), a kantár (15.000 körül kezdődik egy normális, és nem pedig ócska, a ló számára is kényelmes kantár), zabla (2000 ft-tól), nyeregalátét (3000-4000 ft és ennél magasabb árak), valamint vezetőszár, ápolóeszközök (sörényfésű, patakaparó, gyökérkefe, szőr - és porkefe, stb.), és akkor az istállón belüli felszereléseket (önitató, szénaháló, nyeregtartó és kantártartó a nyergesben, stb.) még nem is említettük. Ezekre nem kell havonta költened, az igaz, de évente biztos, hogy le kell majd cserélned valamelyiket.

Az én lovam rendszeresen elveszíti a kötőfékét, mindig kell neki új. Tavaly előtt pedig például ellopták a nyergemet, és huss, így repült ki 120.000 ft az ablakomon...


Jól gondold át, mielőtt saját lovat veszel. Nagy öröm, de nagy felelősség, és nagy költség is...

2012. máj. 15. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
bezony bezony!
2012. máj. 15. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
68%
nagyon jól olvasgasd át 14:36-os válaszát.....
2012. máj. 15. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
A fent összefoglaltakat még ki lehet egészíteni sok mindennel, csak gondolom elfáradt az írója, mire ezt mind leírta...a kutya és ló teljesen máshogy viszonyulnak az emberhez, más az ősi kapocs, sokan vélik azt is például, hogy a ló háziasítása a mai napig nem fejeződött be...gyorsan vegyél néhány könyvet a témában....és lovat csak plüssbe!!!egyenlőre. ha most elkezdesz lovagolni és heti 3 szor eljársz, és tényeg beleszerelmesedsz ebbe az ÉLETFORMÁBA!!!!!!!!!!!ÉLETFORMA!!!!!!akkor talán 2 év mire ebbe a tervbe érdemes belekezdened...2 év múlva ha visszagondolsz majd erre a kérdésedre, te is mosolyogni fogsz
2012. máj. 16. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nem vagyok (annyira) kezdő!Az ugrást tanulom egy francia ügetőn.Nemsokára leteszem a rajtengedélyt.A pénzügyeket már nagyjából kiszálotuk,de azért köszi a tippeket :)Igazából még egy kicsit távolabbi jövőben lesz lovam(pár év).Előtte egy évvel megszeretném kérni az oktatómat,hogy tanítson meg mindenre.
2012. máj. 16. 16:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!