Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogy nyugtassam le? ( lent)

Hogy nyugtassam le? ( lent)

Figyelt kérdés
szóval van egy ló, be van lovagolva, csak az utóbbi időbe nem lovagolták.( nem rég kezdtem foglalkozni vele) ha vezetem, gyönyörűen jön mellettem, mindent szuperül csinál. ha rajta ül valaki, úgy próbálom meg vezetni, kitépi a kezemből a szárat annyira menne. futószáron szintén. kiengedem körre, egyből vágtába megy ki, és alig lehet megállítani. ügetésre jó ha rá tudom venni. egyébként sh arab, tele energiával.
2013. jan. 15. 20:30
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
sokat kell mozgatni
2013. jan. 15. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Futószáron meg kell tanítani neki, hogy szépen sorban haladjon:lépés, ügetés, vágta. Ahogy éppen te kéred. Ha egésznap istállóban áll és csak az az 1 órája van futni, majdhogynem természetes, hogy az első pár körben gyorsan ki akarja magát tombolni. Előtte ki kéne rakni karámba. Ezenkívül lehet át kéne gondolni a takarmányozását.
2013. jan. 15. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Arab a drága, rég nem volt foglalkozva vele - az enyém is ilyen volt. :-)

Én úgy csináltam, hogy sosem boxból vittem melózni, hanem karámból, ahol mozgott előtte is, így ha azonnal vágtázni akart, kisebb eséllyel sérült, mert valamelyest be volt melegedve. Az ilyen pacinak célszerű engedni egy kis tombolást és csak utána kérni tőle bármit. Ha kimozogta a fölös energiáit, kezes bárány lesz.

2013. jan. 15. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
rideg tartásban van, éjjel-nappal karámban, enni csak valamennyi szénát kap. egy másik sh arabbal van. próbáltam már előtte megfuttatni a karámban, hogy tomboljanak, de utána ugyan ez a helyzet.
2013. jan. 15. 20:42
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
Érdekes. Akkor én arra tudnék gondolni, hogy rossz élménye van a munkával kapcsolatban. Vagy úgy lovagolták, hogy ez maradt meg benne. Meg kell vele szerettetni a munkát, legyenek jó élményei. Meg kell vele értetni, hogy nem rohanással kezdődik a munka.
2013. jan. 15. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
érdekes. én mikor legelőször kezdtem el vele komolyabban foglalkozni, akkor azt vettem észre, hogy élvezi hogy újra dolgozhat. köszönöm mindenkinek! :)
2013. jan. 15. 20:56
 7/14 anonim ***** válasza:
Ha már régóta nem foglalkoztak vele fokozatosan szabad csak elkezdeni vele újra dolgozni. Amíg nem tombolja ki magát addig semmit nem várhatsz el tőle. Engedd meg kicsit futószáron, hadd menjen, majd ha csitult kezdődhet az érdemi munka, eleinte kizárólag lovas nélkül. Amíg futószáron nem megy szépen addig ne is kísérletezzetek a nyereg alatti munkával.
2013. jan. 15. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
értem. és a futószárazáshoz hogy kezdjek hozzá? hogy csináljam hogy megtanulja rendesen? bocsi, ebben a futószáras témában nem vagyok annyira képben.
2013. jan. 15. 21:45
 9/14 anonim ***** válasza:

Hacsak nincs kapicánod rárakod a kantárt és abba különbözőképpen tudod rácsatolni a futószárt. Van aki az álla alatt húzza át és csatolja be a külső zablakarikába, van aki a belső zablakarikán át a tarkón átvezetve csatolja be a külső zablakarikába és van aki a belső zablakarikába csatolja, pl. én. Ha van kikötőszárad azt is ráteheted úgy, hogy a természetes fejtartásnál ne legyen feszes, a külső oldalit hagyd kb. 2 lyukkal hosszabbra.


Érdemes balkézen kezdeni, a futószár legyen a bal kezedben, a végét tartsd a jobb kezedben az ostorral együtt. Az ostor mutasson a ló csánkja felé, de ismerve a lovat ki fog törni, szóval hagyd rá hadd vágtázzon amíg le nem nyugszik, szóval az ostor lehet akár a földön is. Mikor már szóval fel tudod venni ügetésbe próbáld meg a hangoddal és az ostor felemelésével kontrollálni az iramot. Minél többször tudod gyorsítani és lassítani annál jobb. Ha befelé levágná a kört akkor az ostort tartsd a válla felé és szólj rá, ha kifelé rángat egy-egy rövid, puha rántást tehetsz, de utána azonnal engedd lazára a futószárat. Ha már fel tudod venni lépésbe akkor végeztess vele lépés-ügetés átmeneteket, majd beugrathatod vágtába is a futószár és az ostor felemelésével, illetve hanggal. Balkézen a munkát lépéssel fejezd be majd állítsd meg. Menj oda hozzá, csatold át a futószárat, tedd át a másik kezedbe az ostort is és kezdd el léptetni a másik kézen. Ha visszafordulna az ostorra tudod kontrollálni. Ilyenkor gyorsnak kell lenned, mert meg kell előznöd a visszafordulást. Ha már megtörtént, akkor kézzel vezesd vissza a helyes kézre és határozottan indítsd meg ügetésben. Kérj tőle átmeneteket ahogy az elején, vágtába beugrást, lépéssel fejezd be, a kikötőt csatold le és léptesd amíg megszárad.


Amíg mindezt nem tudod vele megcsinálni addig érdemi nyereg alatti munkát nem érdemes végezni vele, hacsak nincs valóban tapasztalt lovas ismerősöd. Ha már szépen dolgozik üljön fel rá valaki, de eleinte maradjon passzív, majd ha minden jól megy lekerülhet a futószár.


Persze ki lehet hagyni a futószárt, de ahhoz olyan lovas kell aki biztosan tudja kontrollálni. Ennek ellenére nekem az a véleményem, hogy igenis minden lónak tudnia kell rendesen futószáron közlekedni. A későbbi nyereg alatti munka előtt sem árt negyed órára futószárra tenni már csak az esetleges menőkedvből adódó konfliktusok elkerülése végett is.

2013. jan. 15. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen! ment a zöld!
2013. jan. 15. 22:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!