Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Zablával lovaglás - tényleg...

Zablával lovaglás - tényleg ilyen kegyetlen?

Figyelt kérdés

Tegnap egyedül mentem ki terepre lovagolni, és tudniillik a lovamról, hogy nagyon versenyszellemű. Ha másokkal megyek, alig lehet visszafogni, mert törne előre, ha elől megyek, akkor meg hiába húzom, riszálom a zablát, csak törtet előre, amíg a többit le nem hagyja - elég tisztességesen. Éppen ezért szeretek egyedül kijárni, mert olyankor olyan, mint a kisangyal. Szóra megáll, egy rossz mozdulata nincs, persze van amikor megeresztem, hadd fújja ki a gőzt, de egyébként teljesen normális. Magyarul nem használom a zablát, max irányváltáshoz, de iramváltáshoz nem. Ekkor gondolkodtam el azon, hogy ugye a lónak a zabla a szájában nyomást hoz létre húzás(bármilyen irányú) hatására, és a lónak ez fájdalmat okoz, mégha nem is nagyot. Ezáltal a ló megtanulja, ha fáj, és engedelmeskedik, megszűnik a nyomás, megszűnik a fájdalom. Tényleg a fájdalom a nevelőeszköz? Ez annyira kiábrándító! Szívesen tanulnék a szabadidomításról is, csinálnám is, de egyedül elég nehéz elindulni, a kurzusok meg számomra nagyon drágák, örülök hogy van lovam.


Szerintetek alapjáraton ez nem állatkínzás? Ti mit gondoltok erről? Jó a gondolatmenetem, vagy nagy hülyeséget írtam le?



2013. jan. 22. 10:03
 1/7 anonim ***** válasza:
83%

Maga a zablával lovaglás nem állatkínzás. Ha cibálod a száját, akkor fáj neki, de ha rendesen használod, finom kézzel, akkor csak enyhe nyomást gyakorolsz rá. A másik meg az, hogy nem a zabla az elsődleges irányítási eszköz, hanem a testsúly és a lábsegítségek.

Nekem is hasonló problémám van, ha többen vagyunk. Én ismerős lóval lovassal megyek ki együtt terepre és direkt hátul megyek. Ismerős parellizik, ő bottal lovagol. Az én lovam hosszabbakat lép mint az övé, így simán lelépi. Hogy ne legyen állandóan a seggében ugye állandóan fogni "kéne", de folyamatos nyomás alatt lenne, tépni meg nem jó emiatt a száját, ráadásul a ló is csak ideges lesz tőle. Így az első lovas mikor a farába megy a lovam, akkor hátranyúl a bottal és párszor finoman orron vágja, ez jelzés a lovamnak, hogy ne gyere közel, mert megjárod. (olyan, mintha egy rúgós ló rendezné le)

A 3-4. alkalom után a lovam automatikusan tartja a távolságot és normál szárhosszal el lehet vele közlekedni, ha nagyon siet félfelvételekkel finoman jelzem, hogy nem kéne. Nálunk ez bevált módszer.

Vágtánál is igyekszem hátul maradni és nem engedem elszállni. Ha szépen hátul marad, akkor megdicsérem.

2013. jan. 22. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
De jó ötlet! Erre eddig még nem is gondoltam. Köszönöm!
2013. jan. 22. 11:31
 3/7 anonim ***** válasza:
70%

Ha a zablával lovaglás valóban kegyetlen lenne, akkor nem lenne ló, aki önként és dalolva felajánlaná a támaszkodást. Pedig a lovak nagyobb része megteszi magától, feltéve, hogy értő és érző lovaskéz fogja a szárat.

A jó szárkezelésnél a ló száján annyi a nyomás, mint amikor pl. valaki a te kezedet finoman, fájdalommentesen megszorítja, hogy jelezzen számodra valamit.

2013. jan. 22. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
71%

Maga a zabla egyáltalán nem állatkínzás. A nem jó zabla okozhat fájdalmat, vagy a nem megfelelő szársegítség. Ha pl. a csikózabla már régi, könnyen elkophat úgy, hogy éles lesz a széle. Ilyenkor nem szabad tovább használni.

De amúgy nem kegyetlen, dehogyis. Okos ló megtanulta, hogy minimális szársegítségre reagáljon, hát reagál. Egy jól idomított ló szinte nulla szársegítséggel piaffozik.


Nekem vannak fenntartásaim a szabadidomításos kurzusokkal szemben, a fele csak a pénzelhúzásra megy ki.

2013. jan. 22. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2013. jan. 22. 15:54
 6/7 anonim ***** válasza:

Azelőtt,mikor nem volt még más,csak zabla,senkinek eszébe nem jutott ilyen kérdés.

Egyébként az szokott gond lenni,ha valaki hozzáértés nélkül használ pl.feszítőzablát,mert máshogy nem tudja a lovát irányítani.A rosszul megválasztott és használt zabla okoz fájdalmat.

2013. jan. 22. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
63%

Végezz több idomítómunkát lovaddal (különös tekintettel a fél- és egész felvételekre), hogy rendesen fel tudd venni, versenyszellem ide vagy oda, nem a ló tiszte eldönteni, hogy hol mentek a sorban, hanem a tiéd.


A ló nem a fájdalom miatt lassít le, hanem mert engedelmes. Szétszakíthatod a száját véresre is, ha nem akar megállni, nem fog.


Az meg amit az első írt ostobaság, barbárság, lovat fejen soha nem ütünk meg, meg egyébként is mit kókányol másik lovas a lovam fején a pálcájával. Ne haragudj de ez gusztustalan, nem méltó lovashoz. Tessék megtanulni lovagolni, a lovat megfelelően képezni, a félfelvétel nem az ördögtől jön, hanem az alapképzés legelemibb része.

2013. jan. 23. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!