Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Nem lovagolok, de érdekel az...

Nem lovagolok, de érdekel az elmélete. Valaki leírná?

Figyelt kérdés
Nem találok erről sehol infót. Hogyan indítjátok, állítjátok meg a pacijaitokat, hogyan fordítjátok, váltjátok őket másik jármódba? Mindig is kíváncsi voltam, hogyan működik ez, de nincs lovas ismerősöm és soha nem is lovagoltam. :)

2013. jan. 28. 23:01
 1/8 anonim ***** válasza:
88%

Ezt nem nagyon lehet pár mondatban ide leírni, mert annál sokkal összetettebb témáról van szó. De összességében elmondható, hogy a testsúly, a lábak, a kezek együttes, összehangolt segítségei kellenek egy-egy feladat végrehajtásához.

Egy példa: haladsz a lóval lépésben. Kezeid nyugodtan, állított ököllel, finoman és teleszkóposan követik a ló fejének apró mozdulatait, ülésed (derekad, feneked) követi a ló hátának mozgását, combok, vádlik finoman odazárva kísérik mindkét oldalon a lovat. El akarsz indítani egy ügetést, csinálsz egy félfelvételt, ami annyit tesz, hogy egy pillanatra zárnak az ujjaid a száron, icipicit "meghúz " a derekad (kicsit olyan ez, mint gyerekkorodban a hintán), majd már követed is újra a mozgását a lónak, ezzel figyelmeztetted csak az új feladatra. Majd szorosan zárnak a combok, megtolod a lovat derékkal és már üget is. Ez egy könnyebb feladat, a vágtába ugratás már ennél jóval összetettebb, a többi meg még inkább.

Az egész lényege, hogy mindig a testsúlyod, a kezeid, lábaid összehangolt munkájáról van szó, ha az egyik kimarad, már tökéletlen lesz az egész.

2013. jan. 29. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
81%
Én még hozzátenném, hogy ezt ne úgy képzeld el, hogy "megnyomsz egy gombot és ügetés". Persze megvannak az alap mozdulatok, amiket a különböző jármód-váltáskor alkalmazunk (mint ahogy előttem leírták), de szükséges a lovas és a ló megfelelő képzettsége, a ló alkatának, személyiségének figyelembe vétele. Például általában a kisebb lovak rövidebbeket lépnek, a nagyobbak pedig hosszabbat; egyes lovak nyugodtabbak, szinte lusták, míg más társaik egy fűszáltól is megijednek. Ahogyan nincs két egyforma ember, úgy nincs két egyforma ló sem. Minden lovat egy kicsit másképp kell lovagolni vagy másfajta nevelés módszert kell alkalmazni. Ez teszi bonyolultá és egyben érdekessé a lovaglást, mert akármekkora tapasztalatunk van és akárhányat is ülünk meg, mindig lesz egy ló, aki tud újat mutatni.
2013. jan. 29. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
De érdekes, köszi hogy leírjátok! Mégis, valakinek nincs kedve hosszabban leírni? Nagyon tetszett ez is ahogy leírtad, hogyan kezdtek ügetni! Nem is értem, hogy tanulják be a lovak, hogy ezekre a finom mozdulatokra megcsinálják a különböző gyakorlatokat. :)
2013. jan. 29. 11:31
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Ajánlom ezt a könyvet: Ló és lovas összhangja: a segítségek

Ebben érthetően le vannak írva miként érhetőek el a jármód és irányváltások. Ezen kívül még rengeteg szakirodalom foglalkozik ezzel, most hirtelen ez ugrott be. Nálunk a könyvtárban is megtalálható.

2013. jan. 29. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
16%
Én szívesen leírom hosszabban:) (bár nem tudom sikerülni fog e) én naphosszat is tudok erről beszélni, de szerintem minden lovas így van ezzel. A vágtába beugratás terepen a legegyszerűbb. Általában veled van az edződ, ha a lovad nem saját. Ebben az esetben az edző lova az úgynevezett vezérló. A lovak általában utánozzák a vezérló mozdulatait, jármódjait, követik a verbális utasításait. Persze ilyenkor is kell egy kis segítség néhány lustább lónak. Két módszere van a vágtába ugratásnak. Az egyik, a legtöbb helyen elterjedt, hobbilovasok által használt behajtás. Ilyenkor szó szerint belehajtják a lovat a vágtába. Nagyon brutálisan hangzik, de annyi az egész, hogy sarkalod a lovat, meghúzod a csípőd és tolod a csípőddel. A második módszer kevesebb lónak van betanítva, ez a versenyeken leginkább elfogadott beugratás. Az egyik lábadat kicsit hátrébb húzod a kengyelben és a csípőcsontodra támaszkodsz. Szerintem is elképesztő, milyen kis jelekre is reagálnak a lovak. Megállítani simán a két kezed magad felé húzásával tudod, ha nagyon szaladós a ló, én mindig fütyülök is neki.(A fütyülésre a legtöbb ló megáll.) Az előttem lévőknek igaza van, minden ló más. Ehhez még annyit tennék hozzá, hogy minden lónak más a háta. Ezalatt azt értem, hogy minden ló más szinten kényelmes. Találkoztam már olyan rohanós, önfejű kancával, akinek álom volt a hátán ülni. Persze addig, amíg kibírta bakolás nélkül.(Bakolás: Amikor a ló felemeli első két lábát, végig "hullámzik" a háta, majd kirúg a két hátsó lábával. Ezt folyamatosan is tudják csinálni) Itt vannak még a lófajták is. Minden fajtának vannak jellegzetességei. De ez sem mindig igaz rájuk. Mondjuk a perui paso lovakról elterjedt, hogy nagyon kedvesek, de sok bolond paso ló is van. A frízekről is az a sztereotípia, hogy nem lehet kiülni a vágtájukat (ami azt jelenti, hogy pattogsz a nyeregben egyfolytában, nagyon kényelmetlen a hátuk.)és én már ültem olyan frízen, amin élvezet volt lovagolni. Sorolhatnám még, de nagyon igaz az, amit mondtak előttem, olyanok, mint az emberek, mind más:) Amúgy egyszer kipróbálhatnád a lovaglást, igazán csodás:)
2013. jan. 29. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
80%
Amit az előző leírt, az egy elég amatőr változata a lovaglásnak. Ha van valami amire kifejezetten kíváncsi vagy, kérdezd meg mert így összességében a lovaglást leírni.. Nem hiába írnak erről könyveket! :) Különböző ágazatokban különböző módon csinálnak mindent, a lónak más-más tulajdonságait erősítik. Erre példa: a díjugratásban az ugráson van a hangsúly, de fontos a sebesség, a fordulékonyság, hogy gyorsan lehessen vele rövidíteni (csökken a vágtaugrások hossza=lassul a ló, kisebbeket lép) és nyújtani (ennek az ellentéte), tehát jó gyorsan reagáljon a segítségekre. Nagyon komplex dolog, nem lehet így leírni, évekig tudnám neked magyarázni! :) Ha ennyire érdekel olvass el egy könyvet, vagy esetleg kezd el lovagolni! Aki egyszer belecsöppen annak nincs visszaút! :) Emellett mint már korábban is említettem ha valamire kifejezetten kíváncsi vagy nyugodtan írj privátban és szívesen válaszolok neked.
2013. jan. 29. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
80%
Fordulásnál arra az ülő csontodra nehezítesz amerre menni akarsz, külső csizma hátrább csúszik és szinte mozdulatlanul a ló oldalának támasztva marad, míg a belső folyamatosan kis impulzusokat add vagyis.: oda nyomom a ló oldalához majd elengedem, odanyom, elvesz és így tovább(lovas nyelven zár,enged). Ezek nagyon pici mozdulatok és általában az első zár-engedésnél megértik mit szeretnénk kérni. Ja és persze a szár segítség sem maradhat el, belső szárat (tehát amerre fordulni szeretnél) rövidebben fogod és itt is húz-enged, vagyis inkább megtart-enged (általában elég annyi h az öklöd kijjebb nyitod majd bezárod) mert nagyon kicsi mozdulatnak kell lennie ennek is, szinte láthatatlannak.Tehát semmiképp nem szabad látványosan bele tépni a ló szájába, ez nagyon nagy hiba. A külső szárral meg egyszerűen megtartod a ló vállát, (körön lovagláskor azzal vezeted). És persze a vállaidnak is fontos szerepe van, belső kicsit előrébb megy,befelé fordul míg a külső hátrább, csípővel is a fordulat irányába fordulónk és egyesek szerint az is segít ha a fordulat irányába fordítjuk a fejünket. Lényegében nagyon összetett dolgokról van szó maga a lovaglás is nagyon összetett "sport" így bonyolultnak hangzik de igazából nem annyira vészes. A legnehezebb az egészben az h az embernek le kell küzdenie azt az ösztönös szokását h mindet a kezével akar megoldani. Vagyis fontos h forduláskor ne az legyen az első dolgunk h meghozzuk a szárat és úgy fordulunk, hanem mindig először testsúly,csizma,derék és így tovább. De ez pl. meg állításnál is fontos h ne kizárólag a szárak meg feszítésével állítsuk meg a lovat ugyanis az helytelen. A helyes megállításnál a derekunkat megfeszítjük vagyis egy pillanatra abba hagyjuk a ló mozgásának követését, kicsit hátrább dőlünk, testsúlyunkat hátra vesszük, csizma mozdulatlanul fekszik a hevederen kéz mozdulatlan szár feszes, és bele lovagoljuk a szárakba. Igazán a szárakat csak akkor vesszük igénybe ha az előzőkre nem reagál a ló de akkor sem úgy h erőből megtépjük mind kettőt egyszerre, hanem megint csak apró mozdulattal felváltva (tehát jobb szár megtart szünet és bal szár megtart). Talán a legfontosabb az h mindenképp felváltva csináljuk, ugyanis a kezdők hajlamosak arra h ha elkezd rohanni a ló vagy megijed vagy akármi van akkor mind két szárat húzzák erőből ami nagyon nem jó mert a ló még a szájával is erősebb náluk, megfeszíti az állkapcsát és rohan tovább. Ám ha meglepjük azzal h egyik szár majd másik szár akkor nincs más választása nem tud mit tenni, megáll. Ha teheted mindenképp kezdj el lovagolni a világ legjobb dolga és ezeket sokkal jobb edzőtől, majd gyakorlatban elsajátítani.:)
2013. jan. 29. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, mindenkiét, aki próbált segíteni, zöldkezeltem! :D

Nagyon érdekes minden amit leírtatok, utolsó neked külön köszönöm, mert ezekre a finom mozgásokra voltam kíváncsi. :) Lehet egyszer kipróbálom, csak nekem nem tetszik, hogy sokáig csak körbe kell menni a lóval egy futószáron. :D Persze megértem, hisz biztosan nagyon fontos része a tanulásnak. :)

2013. jan. 30. 08:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!