Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Parelli. Hogy kezdjem?

Parelli. Hogy kezdjem?

Figyelt kérdés

Van egy lovam. Nemrég vettem és ahol eddig tartották nem futószárazták, meg semmi csak lovagolták.

Én az a szabadidomítós tipus vagyok, szeretem az erőszakmentes lókiképzést. A lovammal is ez a tervem. Csak egy kis gond van. Nagyon kedves, barátságos bújós ló, de amikor futok előtte mindig úgymond játszani akar. Vagyis nem lehet előtte futni hogy kövessen mert ágaskodik. Játszani akar. (A neve épp találó mert úgy hívják hogy Játék :D) Nagyon szeretném a Parelli módszert használni, de nem is igazán tudom hogy kezdjek hozzá. Mármint azt tudom hogy "játszani" kell vele, barátkozni meg hasonlók. Érdemes lenne elvinni valakihez hogy egy kicsit "parellizze meg"? Szóval nem tudom hogy kezdjek hozzá. Azt mondják minden lóval lehet parellizni, és én ezt el is hiszem. Vagy mit lehetne tenni, hogy mikor futok előtte akkor ne ágaskodjon? Nem bántana sose, úgyhogy ez biztos nem rossz szokása. Inkább csak játék.

Bocsánat ha kicsit hosszúra sikeredett, de légyszíves adjatok ötleteket hogy mégis hogy kezdjek hozzá. :) Előre is köszönöm. :D



2013. márc. 9. 21:57
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
75%

A hét játékkal kezd, ha rákeresel, fog kidobni hasznos dolgokat. Te úgymond belevágtál a közepébe, szegénynek meg fogalma sincs, hogy mégis mi az istenért kellene neki követnie téged, fogalma sincs, mi van... :)

Egyébként futószár nélkül nem lovagolunk, minimum a belovaglását megelőzi az alap futószáras képzés, tehát elvileg szóra kell tudnia közlekedni mindkét kézre (illetve "profi" helyeken csak balra, mert jobb kéz nem létezik... Egyszer láttam olyan lovat, amelyik jobb kéznél kb. 2 méter után befordult középre és ágaskodott, bal kézre meg bármit. Illetve sajátom is ilyesmi volt, de ő nem ágaskodott - meg ő az ügetőről jött, tehát legalább nagyjából sejtettem, mi áll a háttérben).

Amúgy igazság szerint nincs olyan, hogy teljes mértékben erőszak nélküli lókiképzés, mert azt mindenhol le kell fektetned, hogy ki a főnök (és most viccen kívül, kint a legelőn egymás közt szerinted hogy intézik ezt el? Ha nagyon egyértelmű a helyzet, van egy abszolút domináns, és egy kis szolga lelkű úgymond, akkor nincs vita, de két hasonló mentalitású simán szétkapja egymást, mire megvitatják, hogy akkor mi is a helyzet), és ezt időnként meg kell erősíteni. Soha nem parelliztem, és soha nem is vertem véresre a lovam, sőt, állítom, hogy soha senki nem is bántotta, mióta nálam van... Na jó, a legelején (kb 1-2 hete volt nálam) egyszer pálcával kapott a farára egy párat, amikor kitalálta, hogy ő nyereg alatt csak tolatni tud, és semmi mást, azóta soha nem volt vele gond, szépen lazán, elengedetten dolgozik mindig. :)

A Parelli módszerhez még annyit, hogy ne add be valahova, hogy "megparellizzék", mert az lóf... Már elnézést. Esetleg hívhatsz valakit, aki megmutatja, mit és hogyan csinálj, és annak van értelme is, annak semmi, hogy a ló tud valamit, amit te nem. Abban egyetértek, hogy a ló mindig tudjon többet, mint a lovasa, mert csak akkor tud tanítani, ha ő sem tudja, és te sem, az gond (ha te tudod, de ő nem, akkor az még járhatóbb), és kell valaki, aki megtanítja mindkettőtöknek. A Parellinél az a gond, hogy ez nem ilyen jellegű viszont, hiszen a ló úgymond ösztönösen tudja, de ezt nem tudja neked magától átadni - illetve rengeteg idő alatt épp kitapasztalhatod, mire mit reagál, de nyilván lovagolni se úgy szoktunk, hogy végigpróbálunk mindent, és majd lesz valami.

2013. márc. 9. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2013. márc. 10. 07:12
 3/13 anonim ***** válasza:
52%

Szerintem meg felejtsd el a parellit, keress egy tisztességes edzőt, aki segít, ugyanis a hagyományos stílus nem lógyilkos, egy normál hozzáértő ember nem fogja bántani a lovat. Azt meg felejtsd el, hogy a parelliben nincs erőszak, mert dehogynem.

Ahol pedig játék közben hajlamos rád ágaskodni a ló, ott a dominanciával óriási gondok vannak és nagy baj lehet még belőle. Nem szoktam bántani lovat, bár nem vagyok parellis. De ha rám ágaskodik egy ló, tuti odasózok, mert azt nem teheti. Tudod, a ló ötszáz kiló, te meg kábé 50 (vagy 80, nem ismerlek, nem tudom, de ebből a szempontból nem lényeges)és elég könnyű kitalálni, hogy ki lenne a győztes, ha a fejedre nő.....

2013. márc. 10. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 Valletta ***** válasza:
74%

Mindennek a feltétele a tisztelet. Elhiszem, hogy szeretnél önfeledten szaladgálni a lovaddal, aminek mondjuk az értelmét nem látom, de ez addig nem fog menni, amíg nem tisztel téged, mert játékból úgy rádágaskodik vagy megrúg, hogy onnan közvetlenül a kolbászba fog menni.


Először is vegyél szépen egy kapicánt és tanítsd meg a lovadat futószáron dolgozni. Ha kézen is szeretnél vele értelmes munkát végezni, akkor olyan dolgokat gyakorolj, amelyek esetleg nyeregből még nem mennek, de nagyon hasznosak, pl. eleje körüli fordulat, vállat be, farat be. Itt egy videó http://www.youtube.com/watch?v=CDcfvykfvig egy magasiskolai képzése elején járó lóról, amelyben ezeket a feladatokat kézen végzik el, láthatod például, hogy futószáron hogyan helyezi egyre hátrébb a ló súlypontját a lovas a gyakori átmenetekkel, vágta beugratással, hátraléptetéssel, ami minden lovas célja kellene, hogy legyen. A videó második felében pedig már komolyabb dolgokat, kézen vágtát, féloldalazást, piruettet, ugrásváltást láthatsz, csak hogy lásd, hogy micsoda perspektíva van a kézen való munkában, a Parellis játékok helyett.

2013. márc. 10. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 NH-s lovas válasza:
69%

kedves kérdező :)

kezdd el a lovaddal parelli játékait. a 7játék alatt igencsak össze tudsz szokni a lovaddal. olvass utána,hogy mit hogyan. mindenképp szépen fokozatosan haladj, ne hagyj ki játékokat, csak mert azok "nem mennek", mert egymásra épülnek :) ne hallgass arra, aki szerint "hagyd a parellit, az semmit nem ér" hidd el, igazából többet ér, hogy a lovad minden körülmény között megbízzon benned,mint hogy tudja a farat be gyakorlatot. szerezz be egy csomózott kötőféket is :) a simába csak belefekszik a lovak többsége. ha akarsz írj privibe :)

2013. márc. 11. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Utolsó köszönöm!! :))
2013. márc. 11. 22:26
 7/13 anonim ***** válasza:
Bocsi, hogy nem a kérdésedre válaszolok, de megkérdezhetem, miért csak az utolsónak köszönted meg? Sokkal ésszerűbb, hasznosabb válaszokat adtak az előtte szólók, vagy azok nem érdekelnek, mert nem parellisek? Tudod hány ember van aki parelli nélkül ért el valamit lóval? Én sem bántok soha lovat, de ha rosszat csinál nem dicsérem meg,nem "játszok" vele. A parelli számomra tényleg csak játék, úgy nincs is vele semmi baj, ló és gazdája játszanak egyet. De már mindenre az a megoldás?? Feltettél egy kérdést, adtak hasznos tanácsokat, mégis csak egyet fogadsz meg...
2013. márc. 11. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Jó elolvastam mindenki válaszát. Csak azt nem szeretem hogy mindig le akartok róla beszélni. Ez nekem nagyon rossz, mivel most hogy kaptam lovat végre tudnám ezt vele csinálni. Már olyan régóta ezt szeretném. És tessék itt a lehetőség, erre egy csomóan le akartok beszélni. Persze nem csak parelli módszert szeretnék használni. Csak szeretném hogy megbízzon bennem és szeressen.

Köszönöm mindenkinek a válaszát, de én még a parelli mellett maradok.

2013. márc. 12. 07:16
 9/13 anonim ***** válasza:
Maradj a parelli mellett, hagyd, hogy rád ágaskodjon a lovad, majd végképp a fejedre nő, addig, amíg végül az ügyes kis játékokkal a közelébe se tudsz kerülni és hívhatsz valaki hozzáértőt, hogy csináljon neked belőle újra lovat, vagy mehet vágóba a szerencsétlen állat. Azt azonban jelzem, hogy ha teljesen a fejedre nő, már tuti nem fog sikerülni erőszakmentesen képezni őt. Ezzel a parelli-hisztivel azért van annyi baj, mert pont azok akarnak ezzel foglalkozni, akik nem értenek a lóhoz, ezzel meg végképp elrontják, aztán pislognak és a ló látja kárát. :-(
2013. márc. 12. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Van igazság mind a két lehetőségben. Én személy szerint szeretem a monty roberts módszert, a pat parellit és az egyszerű "edzést/tanítást" is. Ha belegondolsz, akkor tényleg nem úgy van, hogy jaj szeretsz, gyere utánam,stb... Akkor fog utánad menni, ha elismer téged főnöknek. Ha határozott vagy vele, megmondod neki, hogy "nem, ezt nem szabad!" mérgesen ránézel, akkor megfogja érteni, hogy mit szeretnél."A lovak így barátok, ők nem puszilgatják egymást"

Először kezd a monty roberts módszerrel, nekem mindig beválik, de nem fog egyből menni, ne hidd hogy már holnapra menni fog utánad, meg szeret...egymásra kell építeni.(ha nem ismered a módszert akkor írd be youtobe-ba és kiad sok ilyen videót) a lényeg hogy beforduljon és ha elmész mellette akkor utánad forduljon, ha sikerült akkor nyert ügyed van, mert szeretne veled dolgozni avagy játszani.

Utána jöhet a 7 játék, de mindig próbálj meg újat mutatni, a hülyeségektől kezdve...( én pl a nyakára akasztottam egy kötelet és hívtam, vagy a lábát vettem fel(pacsi) és sokat dícsértem, simogattam. Utána felrakod a nyerget( ha nem csikó) és lefutószárazod, sosem hagyod hogy engedély nélkül legeljen- ez a tiszteletlenség jele. Én így rontottam el a lovamat, aztán a vége az lett hogy egész télen nem lovagoltam, mert féltem hogy elvisz és bántani fog, sokat sunyított, aztán elhatároztam hogy ha kell ráverek pálcával, mert ez így nem mehet tovább, és ahányszor sunyított vagy csak egy kis jelét mutatta a rosszaságnak rászóltam erélyesen. Most már jön utánam, engedelmeskedik és jól megvagyunk. Nem kellett elővennem a pálcát, bár nem biztos hogy lett volna szívem megütni, de azt mondták, hogy a lovak olyanok, mint a gyerekek, ha nem neveled akkor ne várj mást...Ha ezekre a kis jelekre figyelsz és szabályzod őket, megérted a testbeszédüket, akkor menni fog. Amúgy soha nem lovagoltam még kötőfék vagy kantár nélkül de soha nem is vertem meg. Szerintem annak fog menni ez a dolog, aki érti mit csinál, itt nem azon van a hangsúly, hogy erőszakmentesen- a sündisznós módszer is "erőszakos" - itt a hozzáértés, a tapasztalat és a sok gyakorlás a titka. Én legalább is így gondolom, a ló sosem hibás, ahogy te tanítod olyanná válik. Sok szerencsét!

2013. márc. 12. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!