Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogy kell a lovat " lefele...

Hogy kell a lovat " lefele lovagolni"?

Figyelt kérdés
Nagyon érdekelne egy részletes jól érthető leírás. És nem szeretnék negatív kommenteket olvasni. :)

2013. márc. 12. 22:07
 1/5 anonim ***** válasza:

Nem feltétlenül kell lefele lovagolni. Sokszor olvasni, hogy jó, ha a ló feje lent van. De mért jó, meg mennyire lent? Sok olyat látok, hogy lekötik a ló fejét egészen le a francba, hogy szinte képen rúgja magát...

Az a jó, ha a ló támaszkodik, keresi a kapcsolatot a lovas kezével. Ez egyfelől a bizalom jele is, másfelől az összeszedettség elengedhetetlen része. Ha a ló kellően laza és elengedett, akkor magától lép a zablához. Ez akkor jó, ha azért nem dől a kezedbe, mert neked lesz vállfájdalmad rövidtávon tőle, és nem is menekül szár mögé. A teljes összhanghoz hozzátartozik, hogy feladja a hátát közben, egyébként meg neki fog fájni a háta.

[link]

2013. márc. 12. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Valletta ***** válasza:

Szerintem ehhez nem fogsz negatív kommenteket kapni. Azt általában csak én szoktam. :)


A "lefelé" nem elég, mert az, hogy a ló lefelé van lovagolva, nem jó, mert elakad a mozgás, a ló az elejére kerül. Gondolom az "előre-lefelé"-re gondolsz, ami viszont egy nagyon fontos momentuma a lovaglásnak.


Röviden: előre-lefelé akkor fogod tudni lovagolni a lovadat, ha az ütemesen, elengedetten mozog.


A legalább 10 perces hosszú száron való lépést kövesse jó tempójú ügetés teljes lovardában van nagykörön, én az utóbbit ajánlom. Az ütemességen azt értem, hogy se nem túl nyugodt a tempó, mert úgy elmaradnak a hátulsó lábak, a ló nem fog a zablához lépni és a hátát feladni, se nem siet el a ló, mert attól meg feszes lesz.


Az elengedettség eléréséhez nagy íveken, lehetőleg nagykörön, élénk ügetőmunkát, vágtamunkát, több vágtába beugratást, -felvételt, lépés-ügetés-lépés átmenetet, eleje körüli fordulatot szükséges végezni. A ló szájával csak nagyon könnyű kapcsolatot kell kérni, itt még nincs támaszkodás, hiszen ez még csak az engedtető szakasz, tehát sokkal többet kell lovagolni csizmával, mint kézzel. Ha minden jól ment, körülbelül fél óra alatt a ló elengedetté vált, feladta a hátát és a nyakával előre-lefelé nyúlik. Ha futószárazol (kikötő nélkül) ez egyértelműen látszik, mert a ló egészen lenyújtja a fejét, lovagláskor viszont a szárakat a kézből kirágathatod úgy, hogy erőteljes előrehajtás mellett, lehetőleg nagykörön, ügetésben az ujjaidat kicsit szétnyitod és engeded, hogy a ló lenyújtsa a nyakát. Ez a feladat egyébként a lovaglás alkalmával többször is végezhető az elengedettség és a támaszkodás ellenőrzésére. Szóval a ló háta feladva leng, nyugodt, keresi a zabát, a hátsó lábak inkább tolnak, még nem hordoznak, a ló tehát az elején van. Ezen a ponton meg lehet kezdeni a ló szárra állítását, sok fél- és egész felvétellel, csizmára engedéssel, a hátulsó lábak súlypont alá léptetésével, vagyis megkezdődik a ló feligazítása.

2013. márc. 12. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Valletta ***** válasza:
Első: egyet értek, valóban nem ildomos a lovat sokáig előre-lefelében tartani, mert az elejére kerül. Ennek ellenére én is nagyon gyakran látom, hogy túl sokat és túl agresszíven le vannak lovagolva a lovak, egészen konkrétan a rollkurre gondolok, ami nem helyes lefelé lovaglás, hiszen az "előre" hiányzik. Ezzel megint csak visszaélnek a lovasok, de ez nem azt jelenti, hogy az előre-lefelé káros, hiszen enélkül nincs elengedettség, anélkül meg nincs lovaglás.
2013. márc. 13. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Valetta, nem tudom miért kapsz negatív kommenteket mikor nagyon sokat értesz a lovagláshoz. És az elsőnek meg nagyon köszönöm azt a hatalmas anyagot :D
2013. márc. 13. 15:27
 5/5 Valletta ***** válasza:

Az emberek nem szeretnek szembenézni a tényekkel. :) :(

Szívesen!

2013. márc. 13. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!