Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Ez helyes szártartás, ha...

Ez helyes szártartás, ha bakol a ló?

Figyelt kérdés
Van nálunk egy rettenet rossz ló. Egyfolytában bakol, félvér kanca. Az edzőm azt mondta, hogy jobb, ha lent tartom a kezem, hogy emelve legyen a feje. Róla estem először és nem kedvelem túlzottam. Szerintetek helyes ez a száras dolog?

2013. ápr. 8. 15:47
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
35%

Az alapszabály a lovaglásban, hogy a kéz lent van mindig a ló marján. 1. Így nem rángatod a száját, 2. Le tudja szépen tenni a fejét, kicsit beletámaszkodni a szárba, 3. Ha lerántja a fejét, akkor sem billensz ki az egyensúlyodból, mivel nem tud kirántani a nyeregből, hiszen a kezed támaszt.


De bakolásnál ez édes kevés, hiszen akkor ugye felugrik a levegőbe, kirúg, az meg pl. nekem épp elég, hogy repüljek, mint a győzelmi zászló. Én ilyen lóra nem is ülnék, én élvezni szeretem a lovaglást, nem izgulni, hogy mikor fog újra bakolni.

2013. ápr. 8. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Bakoláskor a legrosszabb amit tehetsz, hogy a szárral próbálod megakadályozni hogy a ló kirúgjon, vagyis nem engeded "letenni" a fejét. Természetesen rövid szárat kell fogni, de nem azért hogy "emelve legyen a feje". Ezt értsd úgy, hogy ha gátlod a ló mozgásterét (mozgás-szabadságát), akkor az energia (félelem, makacsság, idegesség) felgyülemlik benne. Minél jobban sarokba szorítod és visszafogod a lovat, annál inkább menekülni akar. A legcélratörőbb megoldás, ha előrelovagolod, lefoglalod és nem hagysz neki időt a bakolásra vagy csak annak a gondolatára sem.

Ha ilyesmi történik, akkor egy tapasztaltabb lovasra (edző, belovagló...) kell bízni a dolgot, de ne feletsd el hogy előbb-utóbb vissza kell ülnöd rá, hiszen lehet hogy a te lovaglásod okozta a bakolást (nem sértésnek szántam, van ilyen másoknál is).

2013. ápr. 8. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Szerencsére nem én okoztam a bakolást, először egy lány alatt kezdett el terepen bakolgatni. Talán azért is csinálta, mert láttam tele volt energiával, mégis bent kellett maradni vele, mert nagyon esett az eső :/
2013. ápr. 8. 17:58
 4/11 anonim ***** válasza:

Csak tudod azt nem értem, ha a lovasedző látja, a ló "tele" van. Akkor miért nem mozgatja le lovas nélkül? Miért nem engedheti ki a gőzt a ló? Miért lovas alatt kell?

Na ezért nem megyek többet lovardába, mert ez alap lenne!

2013. ápr. 8. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Nálunk olyankor mindig lemozgatják előtte. (:
2013. ápr. 8. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Ha a ló tele van, természetes, hogy rohan, bakol - ezt jobb helyeken futószáron, lovas nélkül teszi, edzés előtt, nem pedig lovas alatt, mert az edzés szempontjából értékelhetetlen, a lovas nem tanul semmit, maximum azt, hogyan maradjon rajta.

Egyébként ha rögzül, mint rossz szokás, akkor nem nektek kell leszoktatni róla, hanem edzőnek, be/átlovaglónak.

A legjobb amúgy tényleg az, ha ilyenkor fokozatosan építitek fel az edzést, ha már muszáj ráülni, ha kis plusz sebesség kell, fokozatosan "adjátok rá", nem pedig egyből, durr bele neki, mert abból lehet a baleset. Másik, hogy folyamatosan feladat kell a lónak, lefoglalni az agyát, hogy ideje se legyen gondolkodni. Megfelelő edzéssel, foglalkozással meg lehet tanítani nekik, hogy ha munka van, akkor dolgozzon, és futószáron, lovas nélkül, vagy karámban mehet a tombolás, jókedvében, vagy ha tele van, akármi. Az én pacim is ilyen, szó nélkül ledolgozza az órát, és nagyon jól tudja, hogy utána mehet futószáron. Általában amúgy előtte mozgatom le a fölös energiáit, ha úgy érzem, szükséges, a kivétel akkor áll elő, ha időpontra jön hozzám edző, akkor nyilván ne ezzel menjen el gyk. az órám, hogy a ló futószáron ugrándozik...

2013. ápr. 8. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
50%

Első, te miről beszélsz???

Lent van a kezed a ló marján? NEM! A ló marja felett van a kezed, a köldököddel egy magasságában nagyjából, a mar felett 10-15 cm-re. Mert így rángatod kevésbé a száját, és így fog jobban támaszkodni, mert nincs lefeszítve a kezed.

És az mi, hogy nem tud kirántani a nyeregből??? Te úgy lovagolsz, hogy a marján tartod a kezed??? Tehát ha kirántana a nyeregből, kézzel a marjában megtámasztod a kezed, és nem tud kirántani??? Jézusom... olvassgass a helyes szártartásról!!!

És itt hosszútávon igen, megoldás az edző meg a belovagló, de amit a kérdés írója kérdez, arra nem.

Arra a válasz igen! Ha alattad elkezd bakolni egy iskolaló, feljebb emeled a kezed, ez által nem fogja tudni letenni a fejét, és nem fog tudni kirúgni hátra. Aztán hajtod előre, hogy ne a másik végletbe menjetek át, és ágaskodni kezdjen.

Mert egy tanuló lovas így tudja megakadályozni a bakolást. Edzés végén pedig leszállsz, és hagyod, hogy az edző tanítsa a lovat, de az nem a lovas dolga egy lovasiskolában!

2013. ápr. 8. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
26%
7-es gondold végig mit írtál le! Köldökkel egymagasságban lévő kéztartás úristen! A kéz lent van a ló marján! Hát a Te tanítványod sem lennék! De természetesen mindenkinek szíve joga úgy lovagolni, ahogy akar, tőlem pillangó szárnynak is használhatja a kezét valaki. Azt meg ugye Te sem gondolod komolyan, hogy ha a ló le akarja vágni a fejét és Te meg lebegteted a kezed a köldököddel egy magasságban, azt Te egy lóval szemben erősebb vagy és fent tartod! Hát akkor jó lovaglást!
2013. ápr. 9. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

A kéztartásos vitához szólnék hozzá. Ha lent van a ló marján a kezed, hogy törik meg a könyököd? Ha csak nem pónin lovagolsz és "hosszú" vagy rá.


[link]


Ajánlom figyelmedbe a következő cikket. Én inkább lennék az utcsó tanulója, semmint azé aki lekényszeríti a kezed aló marjára. ;)


[link]

2013. ápr. 9. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
44%

Nah iszok egy kávét, mert nem az utcsó, mint 8-as, hanem mint 7-esre gondoltam.


Hogy hogy lent, hogy fent legyen a feje? Hol fent? És akkor hogy támaszkodik? Ez most nem jelent meg lelki szemeim előtt.

Szerintem helyes szártartás, és ha belefutottál, hogy bakol, akkor egyértelműen "téped" felfelé a fejét, kéz előrébb tol és húzod a fejét felfelé, miközben hajtod előre.

2013. ápr. 9. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!