Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Lótartás! Jogos a felháborodásom?

Lótartás! Jogos a felháborodásom?

Figyelt kérdés

Részletekre nem térek ki, ha nem gond.

Szóval adott 2 ló, akiket egy nyugdíjas férfi tart 1-2 éve, hobbiból. Úgy gondolja, hogy nagyon profi lótartó és semmilyen jellegű kritikát nem fogad el. Folyton felmérgesít, mert próbálom őt lebeszélni a hülye szokásairól(majd bővebben kifejtem ezeket) és még a végén én kapom meg, hogy ugyan mit képzelek én magamról, hogy fiatal létemre, én osztogatom neki a tanácsokat(20 éves vagyok, 8 éve tartok lovat, sokmindent megéltem már ezzel kapcsolatban) Annyira baromira rosszul esik, amikor megkapom, hogy én hülye vagyok ehhez és nincs semmi gond az ő módszereivel, amik a következők:

A lovak állásban vannak éjjel-nappal, rendkívül rövid kötélen, nem hogy oldalra nem tudnak mozogni, mert nincs elég helyük, de még lefeküdni sem tudnak a kötél rövidsége miatt(félnek, hogy nem tudnak felkelni,mivel már megesett párszor, hogy majdnem megfulladtak)

Télen, mozgatás nélkül állnak ebben az(ingerszegény)környezetben.

Nyáron kivannak pányvázva. Nem tudom kinek mi a véleménye erről, de szerintem elég veszélyes(nem egy sántalábú lovat ismerek, aki az miatt sántult le, mert beletekeredett a kötélbe. Meg amúgy is...Miért kell a lovat kikötni, mint egy kutyát? Még a láncra vert kutya is szomorú látvány...

Arról nem is beszélve, hogy ezekről a lovakról még soha nem volt levéve a kötőfék(még amikor nagy ritkán be is vannak fogva a lovaskocsiba), gyönyörűen ki is kopott alatta a szőrük.

Az egyik ló szokása, hogy csipkelődik. A gazda leszoktató módszere, hogy izomból pofán küldi a lovat párszor, amikor az bepróbálkozik a csipkedéssel. Ennek a következménye az, hogy a ló amikor már a szeme sarkából látja, hogy közeledik felé egy kéz, vagy bármi idegesen kapkodja a fejét,nem lehet már megsimogatni sem. Épp említettem ezt is a fickónak, erre nekem esett, hogy "hát nem is simogatással kell a lovat megnevelni" ( na ja.. de a szügyére, vagy a nyakára is üthetne akkor már..)

Azt már meg sem említem, hogy a lovak betonon állnak, alig szalmázik alájuk, mert hát minek, amikor úgy is összeszarják, hát elég egy villa a szalma a hátsó lábuk alá aztán jól van...

Rossz minőségű kaját kapnak (poros ezer éves széna), mert hát a "lucerna teheneknek való, nem lovaknak"

Próbáltam neki finoman elmondani, hogy milyen veszélyes ez a pányvázás módszer és mennyivel jobb lenne nekik egy villanypásztor(meg is venném én nekik, csak használja) vagy egy karám és megjegyeztem azt is(csak érdekesség képpen), hogy nekem volt egy olyan lovam, amit nem lehetett kikötni még annyi időre sem, hogy felnyergeljem mert "kötődős" volt.(ha megérezte, hogy ki van kötve bepánikolt: vagy a kötőfék szakadt, vagy a kötél, vagy az oszlopot húzta ki a földből) Erre a reakciója, hogy " na hát adtam volna neki olyat taslit a fejére, hogy ne félj, gyorsan leszokott volna róla" Komolyan mondom.... Hülyének néz ez engem? Vagy csak ennyire okosnak tartja magát? Mit gondoltok erről? Mondhatjátok, hogy nem az én dolgom, de hát elég sűrűn vagyok ott és az orrom előtt csinálja a hülyeségeit és hihetetlenül felidegesedek minden alkalommal... Hogy próbáljak meg rá hatni, hogy figyelembe vegye a szavam?


2013. máj. 4. 17:25
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:
Jaj de hosszú lett még így is, hogy nem írtam bele mindent! :(
2013. máj. 4. 17:32
 2/17 anonim ***** válasza:
Tegyél feljelentést az állatvédőknél
2013. máj. 4. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
Nézz útánna mit ír a törvény a lótartásról,amennyiben nem felel meg az előírtaknak akkor jelentsd fel.Szerintem egy begyöpösödött tuskó,hamár állatot tart akkor tartsa annak rendje módja szerint!
2013. máj. 4. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

Ezt csak így a kikötésre. Biztos van a többire is: Patás állat és eb kivételével kedvtelésből tartott állatot kikötni tilos. Patás állatot és ebet állandó jelleggel, hat hónaposnál fiatalabb ebet tartósan kikötve tartani tilos.


(41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról)

2013. máj. 4. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

Háát nem tudom. Igazából a lovak nem soványak, de minimum 50 kg izom hiányzik róluk, a tréning hiányában. A pányvázás úgy tudom nem büntetendő, mint ahogy a kutya láncon tartása sem.

Az állásban való megkötésüket sem lehet bizonyítani, hogy mennyi ideje állnak ott. Gyakorlatilag nincs semmi, ami miatt jelenthetném bárkinek is, vagy ami miatt foglalkoznának vele. Így inkább az érdekelne, hogy hogy lehet kezelni az ilyen embereket? Lehet hogy csak nekem nincs érzékem hozzá, vagy csak a fiatalságom miatt nem hallgat meg? Nem nagyon vannak lovas ismerősei, akik elmagyaráznának neki pár dolgot.

2013. máj. 4. 17:49
 6/17 A kérdező kommentje:
Olyan is volt, hogy télen, amikor már több hónapja ki sem mozdultak az állásukból, felajánlottam,hogy lefutószárazom őket, vagy felülök rájuk vagy valami, a lényeg, hogy mozogjanak legalább minden másnap, erre ő:" Télen nem szabad mozogniuk, mert leizzadnak és megfáznak" .... Meg azért nem szabad őket meghajtani, mert állítása szerint az egyik lova azóta kehes, amióta elvitte egy csaj egy másfél órás terepre. Szóval ilyen hülyeségei vannak és egyszerűen nem tudok vele szótérteni. Nem az a kioktató típus vagyok, mindig csak a véleményemet mondom el és jól palástolom az dühömet, de ő folyton csak nevet rajtam, hogy mit "okoskodok"...
2013. máj. 4. 18:01
 7/17 anonim ***** válasza:
A 4. válaszoló pont leírta, hogy állandó kikötés nem szabad. Mindeenestre névtelen feljelentést tehetsz, szólhatsz lómenhelyeknek is (Noé Állatotthon, Zakuszka tanya, Bottyán Equus Hungária)úgy tudom, az őrbottyániak szinte mindent kimennek megnézni. Mindáhromnak van weboldala, egy próbát megér. Te nem tudsz vele mit kezdeni, 20 évesen, ha eddig se hallgatott, most se fog rád hallgatni.
2013. máj. 4. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

A felháborodással az a baj, hogy sehova nem vezet. Másokat manipulációval kell rávenni arra, hogy a te akaroatod szerint cselekdjenek (nem véletlenül ítélik el az emberek, piszok hatékony és a legtöbben védtelenek ellene), ahhoz viszont először el kell nyomni az érzelmeket, mert az a munipulálás halála. Ha te felháborodsz ott buktad, ha felbosszantod csakazért is csinálni fogja. Helyette bűntudatot kell kelteni a másikban, amihez persze igen sok alázat kell. No ezt hiányolom belőled csak így az írásod alapján, így pedig minden marad majd a régiben, mert ez egy ilyen játék.

Egyébként tilos állásban lovat tartani, nem kell lényeges az időtartamot, ezért fogalmaz úgy a törvény, hogy "állandó jelleggel", vagyis nemcsak kikötöd míg felszerszámozod, ami ugye az ideiglenes jelleget jelenti.

A lucerna amúgy valóban teheneknek való, mert a lónak relatíve igen kicsi a fehérjeigény, lucerna vagy csak erős megterhelésnél, vagy vemhes/tejelő állatnál kellhet, de még ott se fő táplálék. Egyéb esetben lehet elköszönni az izületektől...

2013. máj. 4. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenki válaszát.

A lucernát csak azért hoztam fel, mert van egy lucernaföldünk, ahonnan ingyen hozhatna pár bála lucernát a lovaknak, de nem. Nekik a jó poros,nádas-gazos széna való..

A felháborodásomat nem mutatom ki senkinek sem, csak magamban idegeskedek. Ez úgy zajlik, hogy elmondom neki, egy "biztos jó ez így nekik?" szinten, majd egy kacajjal elintézi és témát vált.. Én nem firtatom, mert meg sem hallgatna. Bűntudat keltést nem tudom, hogy tudnám elérni. Már volt eredménye az egyik ilyen akciójának, ugyanis az egyik lova lesántult(pontosan nem mondta el, mi történt vele, valami olyasmi hogy rosszul fogta be a hintóba és rácsavaródott az istráng a ló lábára. Hónapokkal később is sántított rá, így mehetett szépen a vágóra)

2013. máj. 4. 18:23
 10/17 anonim ***** válasza:
Állatvédő szervezeteknél tehetsz bejelentést. Ők kimennek, kérdezősködnek, aztán kiderül, hogy mit lehet tenni, de nagyon semmit. Ha ennyire bosszant a dolog és nincs ellene mód, akkor inkább hanyagold a pasast és felé se nézz, sajna az ő lovai, azt csinál velük, amit akar. Amíg nem éheznek, nem állnak bokáig szarban és nem hemzsegnek rajtuk az élősködők, addig nem lesz megbüntetve az illető. De remélem nem így lesz.
2013. máj. 4. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!