Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Lótartás! Jogos a felháborodásom?

Lótartás! Jogos a felháborodásom?

Figyelt kérdés

Részletekre nem térek ki, ha nem gond.

Szóval adott 2 ló, akiket egy nyugdíjas férfi tart 1-2 éve, hobbiból. Úgy gondolja, hogy nagyon profi lótartó és semmilyen jellegű kritikát nem fogad el. Folyton felmérgesít, mert próbálom őt lebeszélni a hülye szokásairól(majd bővebben kifejtem ezeket) és még a végén én kapom meg, hogy ugyan mit képzelek én magamról, hogy fiatal létemre, én osztogatom neki a tanácsokat(20 éves vagyok, 8 éve tartok lovat, sokmindent megéltem már ezzel kapcsolatban) Annyira baromira rosszul esik, amikor megkapom, hogy én hülye vagyok ehhez és nincs semmi gond az ő módszereivel, amik a következők:

A lovak állásban vannak éjjel-nappal, rendkívül rövid kötélen, nem hogy oldalra nem tudnak mozogni, mert nincs elég helyük, de még lefeküdni sem tudnak a kötél rövidsége miatt(félnek, hogy nem tudnak felkelni,mivel már megesett párszor, hogy majdnem megfulladtak)

Télen, mozgatás nélkül állnak ebben az(ingerszegény)környezetben.

Nyáron kivannak pányvázva. Nem tudom kinek mi a véleménye erről, de szerintem elég veszélyes(nem egy sántalábú lovat ismerek, aki az miatt sántult le, mert beletekeredett a kötélbe. Meg amúgy is...Miért kell a lovat kikötni, mint egy kutyát? Még a láncra vert kutya is szomorú látvány...

Arról nem is beszélve, hogy ezekről a lovakról még soha nem volt levéve a kötőfék(még amikor nagy ritkán be is vannak fogva a lovaskocsiba), gyönyörűen ki is kopott alatta a szőrük.

Az egyik ló szokása, hogy csipkelődik. A gazda leszoktató módszere, hogy izomból pofán küldi a lovat párszor, amikor az bepróbálkozik a csipkedéssel. Ennek a következménye az, hogy a ló amikor már a szeme sarkából látja, hogy közeledik felé egy kéz, vagy bármi idegesen kapkodja a fejét,nem lehet már megsimogatni sem. Épp említettem ezt is a fickónak, erre nekem esett, hogy "hát nem is simogatással kell a lovat megnevelni" ( na ja.. de a szügyére, vagy a nyakára is üthetne akkor már..)

Azt már meg sem említem, hogy a lovak betonon állnak, alig szalmázik alájuk, mert hát minek, amikor úgy is összeszarják, hát elég egy villa a szalma a hátsó lábuk alá aztán jól van...

Rossz minőségű kaját kapnak (poros ezer éves széna), mert hát a "lucerna teheneknek való, nem lovaknak"

Próbáltam neki finoman elmondani, hogy milyen veszélyes ez a pányvázás módszer és mennyivel jobb lenne nekik egy villanypásztor(meg is venném én nekik, csak használja) vagy egy karám és megjegyeztem azt is(csak érdekesség képpen), hogy nekem volt egy olyan lovam, amit nem lehetett kikötni még annyi időre sem, hogy felnyergeljem mert "kötődős" volt.(ha megérezte, hogy ki van kötve bepánikolt: vagy a kötőfék szakadt, vagy a kötél, vagy az oszlopot húzta ki a földből) Erre a reakciója, hogy " na hát adtam volna neki olyat taslit a fejére, hogy ne félj, gyorsan leszokott volna róla" Komolyan mondom.... Hülyének néz ez engem? Vagy csak ennyire okosnak tartja magát? Mit gondoltok erről? Mondhatjátok, hogy nem az én dolgom, de hát elég sűrűn vagyok ott és az orrom előtt csinálja a hülyeségeit és hihetetlenül felidegesedek minden alkalommal... Hogy próbáljak meg rá hatni, hogy figyelembe vegye a szavam?


2013. máj. 4. 17:25
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

Új építésű istállóban már nem lehet állás, ahol van, ott tarthatóak ebben a lovak, a tulaj döntésének függvényében.

A lónak mnden nap van azonban mozgásigénye, én csak úgy tudom az állást elfogadni, hogy a ló mellette minden nap van legelőn, vagy dolgozik (mindegy, mit). Télen is van mozgásigénye, különben az izomzata leépül, és ha hirtelen veszik utána munkába, az izmai, de az élete is rámehet.

A pányvázással nincs semmi gond, évszázadokig pányvázták őket a Hortobágyon, mégis túlélték... Abszolút rendben van, ésszel kell csinálni, megtanítani rá a lovat.

A kötőféket munkához le kéne venni, mert fertőzésveszélyes lehet évekig rajta hagyni... Ismertem mondjuk olyan lovat, aki a nyakánál volt kikötve borjúkötéllel, a kötél konkrétan belenőtt az állat nyakába, a szabad részt én vágtam át bicskával (miközben a ló majdnem átment rajtam, mert teljesen bepánikolt,mit akarok tőle), a többi részt meg orvos tudta kivakarászni belőle nagy nehezen... Fél év alatt iskolaló lett belőle.

Ha csipked a ló, én a lábára lépek, és lehúzom a lábam a földre, pár alkalom után kialakul egy reflex, mielőtt csípne, automatikusan lenéz a lábára. A megfélemlített lovat nehezebb kicsit rehabilitálni, de egyébként nyugodtan orron lehet csapni, ha szemétkedik - bár nem biztos, hogy ennyire, igazából lehet, ezzel sem lenne amúgy baj, ha mellette kiegyensúlyozottan élne: nem lenne ingergazdag élete, mozogna minden nap, és amúgy szeretve lenne, akkor lehet, nem venné ezt se magára.

Ha poros a kaja, kicsit lehet vizezve adni neki. Szénát kell nekik adni amúgy, meg abrakot (ezt napi 2-5 alkalommal elosztva), amikor nem dolgozik, az abrakot/szemes takarmányt visszavenni, helyette a szénaadagot növelni.


Sehogy, egyrészt akármit mondasz, támadásnak veszi, másrészt nem azért tartja a lovat, mert szereti őket, az ilyeneknél az állat abszolút munkaeszköz számba megy. Nem ő az egyetlen, kivásárolhatod tőle esetleg a lovakat, sok egyebet nem tehetsz.

Feljelentheted épp, de ha megfelelően van tárolva a trágya, stb., akkor túl sokat nem fognak tudni kezdeni vele.

2013. máj. 4. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
Nem fogsz tudni hatni rá, ha ezek után sem hallgatott rád, most sem fog. Szólj az állatvédőknek.
2013. máj. 4. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:

Az a helyzet, hogy anyukám élettársáról van szó, így elég gyakran találkozunk.

Persze, nekem meg sem fordult eredetileg a fejemben, hogy feljelentést teszek, hiszen alapjáraton a lovak nem néznek ki rosszul.(Hozzáteszem, volt már feljelentve szabálytalan állattartás miatt, ki is jött a jegyző úr meg nemtudomén kicsodák és nem történt semmi, mindent rendben találtak)

Tulajdonképpen a falu lótartóinak 90%-a állásban tartja a lovát, így nem hiszem, hogy ezt olyan szigorúan vennék, habár nem tudom. Az is elég lenne, ha csak egy kicsivel több kötelet engedne nekik, ne lenne úgy lekötve a fejük. Csak azt mondja, hogy akkor meg összeér a fejük és csipkodják egymást...Valahogy hatni szeretnék rá, de nem tudom hogy hogy :( Hajlik arra, hogy csináljunk egy karámot nekik és egy kis épületfélét, aztán ilyen félrideg tartásban lennének. De ez még nem most lesz, még ha össze jön is.

2013. máj. 4. 18:46
 14/17 A kérdező kommentje:

11-es!

Pontosan ugyanezeket mondom neki én is, de nem érdekli.

Nem izgatna ennyire, ha tudnám, hogy nincs elég pénze(pl.normális takarmányra v. karámot/boxszot építeni,vagy bármire), vagy ideje(lemozgatni a lovat,vagy dolgozni vele), de épp az ellenkezője...

2013. máj. 4. 18:55
 15/17 anonim ***** válasza:
Esetleg azt nem tudod megcsinálni, hogy ha pár percre kimegy az istállóból, akkor hosszabbra engeded a köteleket? Mert szerintem nem nagyon tűnne fel neki, ha ennyire le se szarja őket... Tudom, ez csak egy dologra megoldás, de nem tudok újat mondani, csak azt, amit az előttem szólók írtak...
2013. máj. 4. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:
Nem rossz ötlet! :D Az a baj, hogy ha észreveszi, hogy összeér a fejük, vagy összetudnak nézni, akkor rövidebbre venné. Vagy távolabb kéne őket valahogy rakni egymástól, de az a baj, hogy jelenleg egy nagyon kicsi kis szűk istállóban vannak. Mondjuk ez inkább télen problémás, amikor hónapokig így vannak. Most legalább napközben kivannak pányvázva. úgyhogy tudnak mozogni, de olyan kis szeleburdik, hogy folyton belegabajodnak a kötélbe és úgy izgulok értük mindennap, hogy felügyelet nélkül ott vannak a kötélen...
2013. máj. 4. 19:14
 17/17 anonim ***** válasza:

A ló szociális állat amúgy, tehát az a jó, ha látják, érzik egymást, még jobb, ha ketten együtt legalább egy hektáros legelőn bóklásznak, max estére bevinni őket állásba (akkor se lenne muszáj, de mondjuk rosszabb környéken tartanék tőle, hogy elviszik őket...), a hierarchiát lerendezik egymás közt seperc alatt, és sokkal kiegyensúlyozottabbak lesznek, meg le is mozogják magukat, minimális kondijuk lesz legalább.


Egyébként ha gyk. anyud élettársa, simán csapj az asztalra, meg mondjuk én anyámtól sem tűrném, hogy abszolút ráhagyja élete párjára, hogy így kezeljen engem, van öt percük eldönteni, hogy változtatnak, vagy itt se voltam, majd karácsonykor küldök képeslapot.

2013. máj. 4. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!