Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Lovamnak kemény a szája,...

Lovamnak kemény a szája, menős, türelmetlen, ijedős az új helyen. Mit lehet csinálni vele? (Több lent)

Figyelt kérdés
Amúgy szépen reagál a segítségekre, össze lehet szedni, gyönyörűen üget, vágtázik, az otthoni pályán rendben is van minden, ezért kisebb díjlovas versenyben gondolkoztam. Annyi vele a gond otthon, hogy mindig nagyon menne, erősebben kell fogni, nem pár dekát érzek a kezemben, hanem talán egy kilót, de ez nem tragikus. Na de elvittem egy másik helyre a közelben, hogy felkészüljünk a versenyre rendes díjlovas pályán, ne a karámban, és egy hete volt ott, végig karámban, hogy szokja a helyet, felültem rá, és folyton ijedezett, ha megállítottam először a földet kaparta, aztán dobálta a fejét, egyszer még ágaskodott is, folyamatosan előre fülelt, nem rám figyelt. Szépen tartotta a fejét, feladta a hátát, de bújt a szár mögé, próbálkozott alólam oldalra kiugrani, holott otthon sokkal jobban viselkedik. Ha versenyre akarok menni, ez nem maradhat így, így el se indulok. Lehet, hogy ha megszokja még jobban az új helyet, ez jobb lesz? Félek, hogy baj lesz, még egy kicsit nagyobbat ha ágaskodik, simán leestem volna.
2013. máj. 5. 09:24
 1/7 anonim válasza:

Szerintem ha nem sürgős ne indulj a versenyen még ilyen. Had szokja még a helyet. De mennyi ideje van ott?

Mielőtt felülnél rá futószárazd le attól talán kicsit megnyugszik.

2013. máj. 5. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Szerintem erősítsd meg a bizalmatokat egymásban. Erre jók a parellis játékok, szerintem érdemes kipróbálni. Dolgozz vele földről az új helyen és otthon is, erősítsd a köteléket, és akkor később már nem fog ijedezni, hanem rád fog figyelni és gond nélkül megcsinálja a feladatot, amit kérsz tőle. Persze neked is kicsit át kell állnod, mivel most már azt várod mitől fog megugrani, megijedni. Neked nyugodtnak kell maradnod, és ez a lovadra is átragad. Szerintem egy próbát megérdemel.
2013. máj. 5. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
2-2,5 hete van ott, ebből az első pár nap pihenő volt neki, utána futószáron kezdett dolgozni, aztán egy ismerősöm gyerekét futószárazgattam rajta, kicsit ijedezett, de a kölyök bírta, nagy hiszti nem volt, csak ha a hátán ülök, és nem a körkarámban futószáron van hanem a pályán (a pálya mellett autóút van, de hát látott már nem egy autót, nem értem mi baja velük) azért félek, hogy ha leesek, megijed, kiugrik a 20cm kerítésen, és beszalad az autók közé. Tudják, hogy lovasok vannak, meg azért 30 méterre van az út, és van közte egy árok, de akkor is jó lenne ha kicsit beszámíthatóbb lenne a pályán...
2013. máj. 5. 14:31
 4/7 anonim ***** válasza:

Mondjuk Parellizni csak úgy pont ne Parellizz, csak ha van melletted egy ténylegesen is hozzáértő instruktor, mert akárki akármit mond, ezt is el lehet amúgy rontani, és utána meg állsz ott, hogy na, ez ciki...


Különben ezeket a dolgokat mezei idomítással kell orvosolni, és az lesz a leghatásosabb is, amúgy.

Különben azért megy, mert túl erősen fogod, a gyorsaság, elrohanás a feladat alól való kitérés, amíg ezt szárral próbálod orvosolni, nem lesz jobb, csak érzéketlenedni fog a szársegítségekre. Mielőtt jön valaki a "hülye vagy bammeg" felkiáltással, meg hogy "előbb próbáld ki", ügetőm van, pályáról jött, minden jármódban (!) tiszta lábsorrendű, lendületes középtempója van, aminél akkor van több vagy kevesebb, ha én kérem.

Nos, tehát, először is függetlenítsd a kezed. Mind a kéz, mind a lábsegítségek nagyon finoman, leheletnyit húznak vagy nyomnak, és folyamatosan, fokozatosan erősödnek, amíg a ló nem reagál. Egy idő után a ló is érzékenyül, mert rájön, hogy ha erre a finomra enged, akkor nem lesz durvább. Ehhez a felismeréshez az kell, hogy amint ő enged, te is így tegyél (ne a fülére dobd a szárat, de érezze, hogy te is engedsz; ez az ő jutalma). Így fokozatosan egyre jobban megbízik a szársegítségekben.

Ha rohan, elsődlegesen testsúllyal próbáld kontrollálni, illetve csinálj sok átmenetet és kézváltást az elején.


A másik, tudnod kell, mikor van szó ijedségről, és mikor hisztiről, ezt nekem is elég durván tanította meg a pacim. Van a lovardában egy kutya, és az néha ugye rákezd, na, olyankor a ló meg majdnem kiugrott alólam... Én meg elkönyveltem, hogy fél tőle.

Tovább gondolva a kérdést, a fenéket fél tőle, hallja már egy éve, minden nap, előző gazdájánál szó szerint együtt élt két kutyával...! Mikor rápróbált az első ijedezésre, engem is sikerült meglepnie, kicsit megijesztenie, nyilván kicsit felkaptam a szárat, belehúztam a szájába, adtam egy pánikreakciót úgymond, amit ő úgy fordított le, hogy egyrészt mivel ettől én is félek, ő is félhet, másrészt nyugodtan szívózhat velem, és ugrabugrálhat, mert nem én vagyok a helyzet ura.

Ezen felismerés után következő alkalommal pont, hogy szárat adtam neki, és amint megállt, megsimogattam a nyakát. Ezt kétszer eljátszottuk, a harmadiknál meg bele is rúgtam mellé, hogy menjen csak előre, engem nem érdekel, mit művel a kutya a maga portáján, de én most dolgozom. Láss csodát, azóta soha semmi baja a kutyával... Hasonló a helyzet fedelessel, egy ponton kicsit meg van nyomva a fala (megrúgta egy ló), nem látványos amúgy, de napközben a fény kicsit máshogy tör meg rajta. Na most télen folyamatosan rodeózott velem, egyszer kellett neki megmondani, hogy most gondolja át a dolgot, és rám figyeljen.


Ez amúgy hosszú folyamat lesz, amikor másik helyre viszem, előbb mindig kicsit megfutózom, mert tudom, hogy felszívja magát egy kicsit, és elkapja a harci láz (látom rajta, hogy rákészül, hogy esetleg neki majd futnia kell, mint anno), aztán ha lenyugodott, felülök. Új helyen max 2 napig megy ez, ha már egy hete ott van, nem fogadok el tőle ilyen hisztiket.

Gondolj bele, pl. fogatversenyen volt olyan, hogy beültettek a pálya mentén egy csapatot szalonnát sütni, vagy egy komplett zenekart, ami pont akkor kezdett rá, mikor a fogat elhaladt mellettük. Ezek mind olyan dolgok, amikre a lovak nem voltak felkészítve vagy hozzászoktatva - egyszerűen az idomítottság foka döntötte el, hogy ahány ló, annyifele megy a ménes, vagy rendezetten haladnak tovább, mert a hajtó ezt kéri. Nyereg alatt is hasonló a kérdés.


Sokat kéne vele tehát idomítani, kialakítani a bizalmat, érzékenyíteni az oldalát és a száját. Nem lesz vele semmi baj szerintem, ha nem megy, akkor keress egy jó díjlovas edzőt, egy-két hónap alatt kipofozzátok azt a pacit ;)

2013. máj. 5. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Na most olvastam, új helyen eső nap már ülj fel nyugodtan, második nap futószár, utána szintén ülj el, nem kell neki rápihenni, természetes közegben ha nincs kaja és elvándorolnak, akkor az új helyen sem plakátozzák ki, hogy "új vagyok, ma ne jöjjenek ragadozók". :) Állni hagyni mindig a legrosszabb, ha felülni nem akarsz, legalább futószáron dolgozzon, szépen lazuljon el, ez a laza, nyugodt állapot megelőlegezi majd a következő munkát, mert ő is jobban érzi, hogy nyugodtan csinálhat itt mindent, mint eddig, nem lesz semmi baja.
2013. máj. 5. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Azért hagytam pihenőn, mert az első pár napra nem volt még szabad boksz, úgyhogy éjjel-nappal kint volt, és arra gondoltam, ha akar mozogni, majd körbefut a karámban, más dolga sincs egész nap, csak ismerje meg az új helyet, de lehet, hogy rosszul tettem, rögtön lovagolni kellett volna. Lehet, hogy az autókra tényleg csak hisztizik, erre nem gondoltam még...
2013. máj. 5. 21:37
 7/7 anonim ***** válasza:

Ha folyton kint van, azzal meg főleg semmi baj, sőt, az az igazi, mert akkor általában nincs igazán tele, kellemesen lemozogja magát, amennyire igénye van, sokkal kevesebb szó szerinti bemelegítés kell. Nyugodtan felülhetsz első nap is már, egy kis futószár nem árthat, amíg a ló nincs megfelelő idomítottsági szinten, biztonsági megfontolásból esetleg utána is lehet persze.


Nyilván ezek nehéz dolgok, mert sokszor nem egy összetevő áll a dolog mögött, és látatlanban megmondani az abszolút tutit nehéz.

2013. máj. 5. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!