Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan érhetem el, hogy...

Hogyan érhetem el, hogy tiszteljen, ne csak bízzon bennem?

Figyelt kérdés

Sziasztok! 3,5 éves, félvér kancám van, és beismerem, hogy egy kicsit a fejemre nőtt. A legdominánsabb rétegbe, a

z extrovertált, "bal agyféltekés" lovak közé tartozik, ebben biztos vagyok. Kimutatja, hogy a rangsorban alatta állok: ha nem tetszik neki valami, odacsíp, simán rálép a lábamra, régebben ágaskodott is.. (ilyenkor mindig hátralépéssel büntettem, de semmit sem ér). Az nyilvánvaló, hogy bízik bennem, gond nélkül követ, mindig "höhög", barátságosan nyerít, ha meglát. Még nincs belovagolva, idén nyáron szeretnénk egy lovasiskolába vinni. Sok alkalommal ültem már rajta, akkor semmi gond nincs vele, rendesen tudom irányítani a 3 alapjármódban. A nyergelést és kantározást is tűri. Futószárra sincsen betanítva, lemozgatni a legelőn szoktuk.

Sajnos régebben elkövettem rengeteg hibát (ő az 1. lovam, 12 éven át vágytam egy pacira és végül megkaptam). Elkényeztettem, tömtem jutalomfalattal, ha jól csinált valamit/megvesztegettem/csak úgy adtam nek, hogy kedveljen.. nagyon sok mindent máshogy csinálnék, ha újrakezdhetném. A parelli-módszert ajánlották, és azt, hogy sokszor elküldjem magamtól. Maga a módszer nagyon tetszik, kipróbáltam már, de nem figyelt rám, ez is bizonyítja, hogy a rangsorban nem én állok felül. Kérlek, adjatok tippeket, ha kevés infót adtam meg valamiben, csak szóljatok! Kérlek segítsetek! Mit tehetnék? Szeretem és tisztelem a lovam.

17/L



2013. máj. 27. 18:30
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha nincs belovagolva, akkor hogy ülsz rajta és irányítod három jármódban, hogyha még futószáron se ment soha? A ló először futószáron tanul meg közlekedni, szóra, majd ha már ez stabilan megy mindkét kézre mindhárom jármódban, akkor találkozik életében először lovassal! Másképp simán lel ehet rontani, kezdve azzal, hogy totál nyers csikón soha nem fogunk rendes szárat, kiszámíthatatlanul reagálhat a csizmára, egyáltalán arra, hogy plusz X kg került a hátára, stb...


Első körben szakirodalom:

Lovasakadémia sorozat:

- a fiatal hátasló alapkiképzése

- az elrontott ló utóidomítása

- a jól képzett ló / lovas

Ezen kívül még: Ne árts! ( - Dr. Gerd Heuschmann)



//Esetleg ez a csomag is jó: [link] //


A másik, ha csíp, csapj az orrára (vagy pl. lépj a lábára, és húzd le a lábad a földre, egy idő után kialakul egy reflex, hogy mielőtt csípne, lenéz a földre). Nem cukorból van az a ló, legelőn olyat odaküldenek egymásnak, hogy egy ember helyben meghalna, nem is tudsz neki akkorát odavágni, hogy azt komolyan megérezze. Nyilván a jó pillanatban kell odacsapni a jó helyre, lefektetni a határokat neki, meddig mehet el, nem pedig ok nélkül szétverni a fejét.

Jutalomfalatot csak úgy a két szép szeméért soha nem kaphat, mert nem így értelmezi. A ló állat, nem ember, úgy gondolja, nem azért kapja, mert szereted, hanem mert ez alanyi jogon jár neki, és elkezdi követelni, ezért csíp, harap később, még a legjámborabb lovat is el lehet így kapatni.


Parellizni eszedbe ne jusson egyedül, mert olyan, mintha be akarnád lovagolni mert hallottál róla, hogy be lehet. Ugyanúgy el lehet rontani! Csak akkor vágj bele, ha van melletted egy instruktor, aki megmutatja, mit hogyan kell csinálni, különben nagyobb baj is lehet, mint, hogy nem figyel rád.

2013. máj. 27. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 FannaL ***** válasza:
100%

Egyetértek az előttem válaszolóval. Parellizni csak szak ember mellett, mert többet árthatsz vele. De ha futószárra sincs betanítva, akkor hogy tudtad kiküldeni? Jutalom falat semmi képen sem, amiatt is el tud de nagyon szemtelenedni. A két könyv nagyon jó, a Ne árts és a Robert M. Miller féle könyv. Hát én beajánlanék neked valakit, de az is nagyon pénz és hely függő, én 10 éves koromban jártam ott először csak ugye nagyon drága így ki kellett hagynom 2 tábort, de most idén újra elszeretnék menni. Többet privátban, ha még így is érdekel. 15/L

Ja és azon, hogy nem figyelt rád csak a te hibád lehet, mert ezt még a legjobban elrontott ló is megérti.

2013. máj. 27. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 FannaL ***** válasza:
100%
Ja és nehogy rá csapj az orrára, úgy csak félteni fogja a fejét, de tovább csinálja. Csípj bele a felső ajkába, és még meg is csavarhatod.
2013. máj. 27. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Hacsak nem eltöri az orrát, vagy napi 30× csapkodja, nem fogja félteni a fejét, egyébiránt. Nem jobban, mintha "természetes és fájdalommentes" módon belecsípne és megtekerné izomból. Ugye.

Az én lovam egy percig nem féltette tőlem semmijét, függetlenül attól, hogy egyszer csípett meg, és igenis képen csaptam érte. Felfogta a kérdést, nem csinálta többször, ezért aztán én se. Csak következetesség kérdése, persze, láttam már olyat, aki a szármaradékkal csapkodja a lovat agyba-főbe, és a ló már akkor rohanni kezd, ha szárat fogsz, meg olyat is, akiről lecsaphatod a böglyöt a szármaradékkal, max körbenéz, és igazít magán...

2013. máj. 27. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a válaszokat, megpróbálok megszerezni az ajánylott könyvekből néhányat, köszi a tanácsokat!! :)
2013. máj. 29. 16:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!