Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mit tegyek? Tudom hogy a...

Mit tegyek? Tudom hogy a szüleim is így látják jónak. De valamiért mégsem.

Figyelt kérdés

Szüleim nem nagyon akarják megengedni hogy legyen saját lovam..mert hogy macera..meg félnek hogy nem törődnék vele..de tudják hogy ez nem így lenne mert imádom az állatokat.Szerintem félnek a költségektől,vagy hogy nem tudnám gondját viselni vagy nem tudom..de tudják mennyire fontos nekem egy ló.És minden lehetőséget megragadok amikor lovagolni tudok és akkor látom a szemükben,hogy büszkék rám,és hogy örülnek,hogy én boldog vagyok..:)

De ez nekem csak hab lenne a tortán ha kaphatnék egy saját lovat!

És még annyi...

mit javasolnátok rideg tartás,boxos..vagy szerintetek mi lenne a legjobb..



2013. máj. 29. 18:54
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
BOXOS!!
2013. máj. 29. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm! és szerinted miért ez lenne jó?

mondjuk ha nem tudnék kimenni egy nap akkor egész nap csak a boxban van.:/ ?

és a saját lóról amit leírtam mi a véleményed?

2013. máj. 29. 19:14
 3/11 anonim ***** válasza:
Félrideg az ideális, nyáron akár teljesen rideg is, más lovakkal, nagy legelőn, csak beálló legyen legalább. Lehet, hogy azért nem engedik, mert egy ló éves tartása kb 1 millió forintban benne van, az nem kis összeg. És óriási felelősség, na meg veszélyes is, engem is féltenek, ahányszor csak lóra ülök, pedig nyolcévesen kezdtem, és azóta szinte lóháton élek. Én is hosszan puhítottam őket, először felesben tartottunk egy lovat, ez kisebb költség, kisebb felelősség, esetleg ezt meg lehet próbálni. Ilyenkor nem a tiéd a ló, csak belefizetsz a költségekbe, tartás, kovács, stb megegyezés szerint, és heti x alkalommal lovagolhatod, mintha a sajátod lenne.
2013. máj. 29. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
22%

Hát ja.

Amúgy is hány éves vagy? Ha nem tudnád egy lóhoz fel kell nőni! Mikor megkeresed te az árát akkor vegyél magadnak! Tudod mennyi pénz? Már csak kíváncsiságból is megkérdeztem testvéremet ő mennyiért tartja el a lovát. Mondanom sem kell havonta a legolcsóbb ami kijön neki 81 ezer forint.


És ha lovad hirtelen beteg lesz? Oltás? Patkolás? Takarmány? Chip?..stb.


Szerinted kifizetné ezt a sok pénzt? Ráhagynád a szüleidre? Na de ők vajon miből állnák?


Keresd meg a lovadra a pénzt és csak azután cselekedj!

2013. máj. 29. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Utolsó válaszolóval ne törődj, nekem is a szüleim segítenek, hosszú évekig nem tudnám még eltartani, fősuli végéig legalább kell a segítség, és utána míg nem találok jó állást... Annyi évre pedig nem adom fel a hobbimat:)
2013. máj. 29. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Nem tudom miért baj,ha valakinek eltartják a szülők a lovat,vagy besegítenek...Ennyi erővel azt is lehetne mondani majd,akkor vegyél csokit ha meg tudod kereseni az árát.Olyan családban ahol anyagilag nem gond egy lóó havi tartása miért ne...?Mert az én szüleimnek nem volt rá pénze másnak se

legyen?

Amúgy meg jól fizető állás mellet meg időd nem lesz rá-sajnos tapasztalat,én is így jártam amikor sulis-egyetemista voltam az őseminek nem volt pénze rá,most pénzem lenne,de napi 8-10 óra meló mellett meg időm nincs:(

2013. máj. 29. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

A legtermészetesebb a legelőn tartás, több lóval, mert így a ló kiélheti társas igényeit, mivel társas állat, és szüksége van más lovak közelségére, bokszban legfeljebb érezheti és láthatja őket, így összeszagolhat, játszhat velük, legelőn állandóan lépegethet és legelhet, tehát ritkán szívja igazán tele magát, legelőn tud ugrálni, játszani, tombolni. Estére célszerű lehet bevinni fedett helyre, de ez attól függ, merrefelé van tartva.


Ha nem legelő, akkor karám, még abban is tud mozogni. Ha az sem, akkor futóistálló, utána a boksz, a legvégső eset az állás, nem véletlen, hogy új építésű istállóban ez már tilos, a ló áll és réved ki a fejéből... Bokszban is áll, réved ki a fejéből, csak meg tud fordulni, nincs állandó jelleggel kikötve. Szétunja a fejét, ha nem megfelelően van mozgatva, lát más lovakat, akik szintén unják az agyukat, és sorra veszik fel a rossz szokásokat, ha nem megfelelően vannak mozgatva, dolgoztatva (karórágás, levegőnyelés, szitálás, kapálás, stb). Ha van választási lehetőség, akkor karámnál alább nem adsz.


Nem tudom, hány éves vagy, szerintem előbb éld ki, hogy minél több lovon lovagolhatsz, mert minél többel tudsz bánni, később annál jobban jársz, mert annál jobban fogod tudni kezelni a saját lovad is, egyrészt, másrészt ha át kell ülnöd más lóra valamiért, akkor sem veszel el teljesen.

2013. máj. 30. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Utolsó vagyok - negyedik, én 35 ezerből tartom a lovam havonta. Az nem épp 81. Ha erre rászámolom az oltást (évente 5 ezer...), a körmölést (8 hetente, azaz két havonta 3), még akkor sem közelítem meg az általad említett értéket. Nyilván nem olyan lovat vettem, ami se sütve, se chippelve nincs (az vagy csikó, vagy valami nagyon lenyomozhatatlan, ki tudja miféle ló), tehát ennek az összege nem engem terhel, útleve van, a nélkül nem tudom, előzőleg volt-e oltva, lovarda úgy nem fogadja, tehát útlevél nélküli lovat nem nézek, gyk ez az összeg megint csak nem engem terhel, ráadásul egyszeri költség, nem havi vagy éves... A takarmány (széna, szalma, abrak és víz) benne van a bértartás árában, pálya-, és terephasználattal együtt, azért külön nem fizetek.
2013. máj. 30. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm az értelmes válaszadóknak!



utolsó válaszoló! : Neked külön köszönöm,hogy ilyen kifejtő és lényeges választ írtál! Ezen most elgondolkodtam,és így fogok cselekedni,hogy inkább először még eljárok lovagolni lovardába és amikor már nagyobb leszek akkor lesz saját lovam..lehet ha saját lenne jobb lenne de így legalább azokkal az állatokkal lehetek akiket nagyon szeretek,és amikor tényleg nagyon felkészült vagyok rá akkor lesz saját lovam!

Köszönök mindent!

2013. máj. 30. 15:35
 10/11 anonim ***** válasza:

Amúgy a bértartás mindenképp célszerűbb lenne kezdetben - mert ha otthon tartanád, kell egyrészt legalább két ló, másképp a szociális igényeit egyszerűen nem tudod kiélni (a lónak ló a társa, póni lehet, de kecske meg birka, tehén, kutya, macska, varjú, stb. nem). Tehát van két lovad, lovanként 0,5 hektár a minimum, amit legelőre számolni kell, ekkor minimum egy hektárod elment. Kell egy irdatlan nagy tároló, ami esőtől és rágcsálóktól egyaránt védett, itt tartod egész évre előre a szénát, szalmát és szemes takarmányt (télen a minősége nagyon rossz, az ára meg hatszor annyi, mint nyáron, könnyen úgy járhatsz, hogy a széle jó, de belül rothadt), előre megvenni egészben sokba kerül és sok helyet is foglal... Aztán kell egy nagy betontároló, ahova a koszos almot, trágyát teszed, ezt időnként el kell szállíttatni, és jó, ha addig is fedett (rovarok, szag), különben a szomszédok nem fognak épp örülni.

A lónak napi szinten 40-70 liter vízigénye van, fúratni kell egy kutat, különben a gatyád rámegy már csak a vízszámlára is, azt a talajvizet azonban be is kell vizsgáltatni (és igazából nem elég egyszer, évente legalább szükséges), hogy fogyasztható-e, vagy van benne valami káros anyag...

A ló (rendes nagyló, nem póni) napi kajája 5 kg széna minimum (több lehet, kevesebb nem), mellé 1 kg takarmányszalmát megeszik, és a munkavégzés függvényében 0,5-1 kg szemestakarmány / 100 testtömegkilogramm, amit napi 3-5 adagban kell adni, különben gyomorfalrepedésben elpusztulhat (tehát igen, napi 3-5×, lehetőleg minden nap ugyanakkor rá kell érned, mert a ló megszokja, hogy XY időben kapja, erre áll rá a szervezete, érzékenyebb ló simán kólikázhat a rendszertelenségtől is. Nálunk pl. 08-12-16ó az abrakosztás ideje), az abrakod vizezve szokták adni, azonban úgy már nem tárolható túl sokáig (!), pár órán belül oda kell adni, ezen kívül törve vagy roppantva érdemes adni, mert úgy könnyebben emészthető.

Az abrakot érdemes lekötve vagy bokszban etetni, különben a hierarchiában alul lévő ló lehet, hogy egyáltalán nem kap, mert a többi elkergeti, nem engedi oda.

Hasas, vagy frissen ellett lónak, továbbá hosszabb ideig csak álló, nem dolgozó pacinak (pl. betegség, akármi miatt) naponta egyszer adható forrázott lenmag, ami segíti a takarmány továbbhaladását, síkosítja a beleket, és megelőzi a bélsálpangás miatti kólikát. Biztosíthatsz nekik nyalósót is, illetőleg lédús takarmányként répát, ami remekül segíti a gyomortartalom továbbhaladását, és nem is olyan cukros, mint az alma. Komoly igénybevétel mellett a lónak megfelelő extra takarmánykiegészítő, vitaminpótló.


A legelő (amihez kell ugye viszonylag magas kerítés és/vagy villanypásztor) és a tárolók mellett szükséged van még egy nyergesre (nyergek, kantárok, nyeregalátét, ápoló cuccok, védő felszerelés, elsősegély cuccok), esetleg egy patamosóra, bár ez elhagyható, továbbá annyi bokszra, ahány ló van, és jó, ha mindegyik bokszhoz tartozik egy külön kis karám, ami ajtóval csukható, nyitható. Így ha valamelyik (esetleg mind) lebetegszik, akkor be tudod vinni a bokszába, pihenni, állni, így nem tudja megerőltetni magát, vagy ha valamelyik csikózik, akkor az ajtót kinyitva van terük mozogni is, összeszedni magukat, mielőtt beengednéd őket egyből a többi közé.


Estére vagy pl. jégeső idején indokolt lehet bevinni őket bokszba (a fedett beálló erejétől, nagyságától, minőségétől és a jégdarabok nagyságától függően), de kint is hagyhatóak. Télen sem szükséges lenyírni őket, ha megizzadnak a munkába, le kell léptetni, száradjon meg, mielőtt beküldöd a bokszába, vagy vizet kap... Ápolásnál meg jobban át kell vakarni, cserébe nem kell 80 lótakarót és pokrócot tartanod...


Ezen túl X időnként ki kell hívnod a kovácsot (6-8 hetente körmölni kell, ha kemény a talaj, vagy ugrasz, akkor mellsőre patkoltatni is szükséges, ha kocsizol, akkor hátulra is kell patkó, ha tartósan betonon közlekedsz, akkor is mind a négyre kell patkó, vágtázni pedig tilosa ló érdekében), edzőt, akik kiszállási díjat is kérhetnek, mivel nem a lovardában helyben vagy, ha ugrani akarsz, kellenek akadályok, ha versenyre készülsz, jó, ha olyan akadályok, amikkel a ló a versenyen is találkozik majd (helyettesíthető mással, amíg az nem balesetveszélyes), a tereplovagláshoz ha magánterületre mennél, engedély kell, illetve meg kell tudnod, nincs-e a közelben fokozottan védett növény, amit a ló kitaposhat (vagy természetvédelmi terület pl), amennyiben nem tudsz vele semerre se menni terepre, gondban vagy, mert a ló igényli azért a heti 1-2 terepet is (és az idomító lovaglást, ugrót nem feltétlenül, az megterheli a mellső lábait úgyis).


Csak akkor gondolkozz otthon tartásban, ha erre fel vagy készülve.

Ha nem, akkor bértartás, kb. havi 35-40 ezertől a csillagos ég, hogy mennyiért és hogyan tartják a pacit, de az árban benne szokott lenni a víz, szálas és szemestakarmány, alom (szalma vagy fűrészpor), pálya-, akadálypark-, és terephasználat, amennyiben van, úgy jártatógép, lószolárium és fedeles lovarda használata, illetve szoktak biztosítani egy külön szekrényt a dolgaid elhelyezéséhez. Az oktatás általában ezen kívül van, egyes lovardáknak van külön megállapodása állatorvossal, másoknak nincs... Az oltás és a kovács ettől még mindig plusz költség szokott lenni, illetve az is, ha akarsz neki valami plusz takarmányt adni, akkor az is.

2013. máj. 30. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!