Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mitől lehet, miért akar ledobni?

Mitől lehet, miért akar ledobni?

Figyelt kérdés
Egy éve lovagolok egy lovat, sosem volt vele komoly gond, mindig úgy éreztem, hogy tökéletesen kontroll alatt van, kicsit ijedezős volt mindig (inkább hisztiből, mint komolyan) meg menős, de mondom, semmi komoly baj. Múlt héten viszont úgy elkezdett vágtázni terepen, hogy hiába az összes okosság (kiskör, elfordítás, lehajlítás, húz enged, leülni, derék húz, beszélni hozzá) lehagytuk a többieket, egy kereszteződésben hirtelen befordult, én meg leestem. Ma ültem fel megint terepre, egy meredek lejtőn lefelé kezdett el először lassan ügetni, hiába próbáltam felvenni, erősen fogtam, lehajlítás, kör, akármi, csak a fejét hajlította, akárhogy próbáltam derékkal csizmával utánafordítani aztán beugrott vágtába. végül sikerült levinnem az útról, gondoltam a dzsindzsában megáll, mert nem töri össze magát, de hirtelen visszakanyarodott az útra mint a múltkor full vágtában, én meg estem megint. Utána más ült fel rá (nekem nagyon fájt mindenem) és vele nem hisztizett, tehát szerintem ellenem szólt. De miért, ha egy éve lovagolom, és eddig semmi ilyet nem csinált? Megjegyezte a múltkor, hogy így megszabadulhat tőlem? Vagy lehet hogy fáj valamije? Egész nap óriási karámban, legelőn van, mindkét esésnél dolgozott előttevaló nap, napi egy marék zabot kap, azt se mindig. Mitől lehet ez? Hogy lehetne megértetni vele, hogy ez nagyon nem jó? Nekem csak az jutott eszembe, hogy kimegyek vele még egyszer, és ha megint eljátssza ezt, akkor nagyon megverem, de ha van bármi más lehetőség, inkább azt választanám, mint hogy a jó időben a sok turista, gyerekcsoport között álljak le vele harcolni, nehogy kárt tegyünk másokban.
2013. jún. 9. 18:33
 1/3 anonim ***** válasza:

Lehet idomításbeli hiányosság, terepen is lehet idomítani, vagy épp karámban, illetőleg ha rájön, hogy valakivel szívózhat, azt meg is teszi, a másik lovas lehet, hogy valamiben jobb, képzettebb, mint Te. Idomítómunkát kéne vele végezni, megtanítani, hogy mindig pontosan reagáljon a segítségekre, és érzékenyíteni is azokra - mindig fokozatosan adni őket, hogy megértse, ha reagál a kicsire, nem lesz durvább. Ha izomból belecsimpaszkodsz a szájába, arra sok ló elrohanással reagál - fáj neki, és a ló menekülő állat, próbál elrohanni a fájdalom elől.

Az, hogy megvered, nem egy tuti megoldás, mert csak a bizalmat ásod el, ráadásul ha nem rögtön kapja (ha leesel és otthagy, akkor ugye nem rögtön...), akkor fogalma sem lesz, hogy pontosan mi a baj.


A másik, lehet, hogy töri a hátát a nyereg, vagy fáj a foga, ilyesmi, de mondjuk a nyereggondra általában bakolással reagálnak.

2013. jún. 9. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Jó a nyerge, meg eddig tényleg semmit nem csinált. Azt nem tudom, hogy egy évig nem szívózott, csak most, ha túl nehéz feladat lenne nekem, már rég lerakott volna, nem? Lehet, hogy most máshogy lovagolok, mint eddig? Fogfájásra vagy ilyesmire gondoltam én is, de akkor a másik lovassal is szívózott volna. Bögölytől csinálhat ilyet?
2013. jún. 9. 18:59
 3/3 Valletta ***** válasza:
49%
A ló nem úgy működik, hogy ha egyszer alárendeli magát valakinek, az már örökre úgy marad, hanem állandó jelleggel próbálkozik, a lovasnak minden mozdulatával a lovaglás telje időtartama alatt kontroll alatt kell tartania a lovat. Nálad bepróbálkozott és mindkét alkalommal sikerrel járt. Tessék több idomítómunkát végezni, komolyabban, határozottabban hozzáállni a lóhoz, egy pillanatra sem ráhagyni semmit se lovas alatt, se az istállóban. Megverni nem szabad, nem etikus és eredményre sem vezet.
2013. jún. 9. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!