Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Nem ártalmas a ló hátának, ha...

Nem ártalmas a ló hátának, ha valaki csak szőrén lovagolja a lovat?

Figyelt kérdés
Van egy ismerősöm, aki csak így lovagolja a lovát. Én mondtam neki, hogy szerintem a nyereg sokkal jobb lenne, erre azt mondta, hogy hülyeség. Kicsit összekülönböztünk. A lova 12 éves, mióta nála van 6 éve, én még nem láttam a lovon nyerget.
2013. júl. 31. 12:49
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
0%
A lovakat a kezdetektől szőrén ülték meg. A nyereg nem a ló miatt van, hanem a lovas kényelméért.
2013. júl. 31. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 Valletta ***** válasza:
95%
Nagyon tévedsz. A nyereg eloszlatja a lovas súlyát a ló hátán. Vagy te hogy cipekedsz szívesebben? Úgy, hogy egy 15 kilós hátizsák bálamadzaggal van rád kötve, vagy úgy, hogy kipárnázott, ergonomikus felépítésű pánt van a válladon?
2013. júl. 31. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
0%
A nyereg a lovas miatt van, nem a ló miatt.
2013. júl. 31. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
Első: akkor próbáld ki, hogy minden nap egy órára 10 kiló nyomja a gerincedet egy ponton és meglátjuk mennyire fájna a hátad. Régen érzéstelenítés nélkül húztak fogad, ezt is kipróbálhatod, ha annyira nosztalgiázni akarsz. A nyereg nem nyomja a gerincet és el is oszlatja a súlyt, néha rá lehet ülni egy kicsit szőrén is, de ha sosem használ nyerget az nagyon nem tesz jót a lónak.
2013. júl. 31. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Ha csak szőrén ülik meg a lovat, az nem tesz jót neki, régen csak így volt, persze, de fogyóeszköz is volt a ló, mellékesen szólva, nem véletlenül voltak mindig hatalmas ménesek és utánpótlás... Ha csak a két ülőcsontocska nyomja a ló hátát, az igenis megviseli, a nyereg elsődleges funkciója, hogy eloszlassa a súlyt a ló hátán. Ezt egy patrac sem képes megfelelően megtenni [ [link] ], csak egy vázzal rendelkező, a ló hátára ideálisan felfekvő nyereg, nem véletlen, hogy még a galoppnyergekben is van váz. Ráadásul mivel a lovas minimálisan, de mozog a ló hátán, akármennyire stabilan is ül, hosszútávon akár azt is okozhatja, hogy a ló csigolyái elmozdulnak, azt pedig milliós kérdés helyrehozatni.

Ha nem két ponton nyom valami (és nyugodtan próbáld ki, hogy 2 órán át hurcolsz 5 kg-t úgy, hogy az max 1-2 apró ponton nyom, majd' bele fogsz dögleni, míg ha kellően kényelmesen eloszlatva, jól felfektetve van, akkor akár 15 kg-t is lazán mozgatsz ugyanannyi ideig), hanem ideálisan eloszlatva, akkor az viszont kíméli a ló hátát, és megnöveli a használati időtartamot. Persze ha súlyos hátfájdalmai vannak, akkor sem kell megválni tőle, de a használati értékét az olyan mértékben csökkenti, hogy csak na, folyamatosan gyógyszerezheted, és annyit a hátaskarrierjéről is.

Fel lehet időnként ülni szőrén, kell is, mert meg kell tanulni azt is kiülni, lekövetni, de nem lehet napi szinten így dolgoztatni a lovat, legfeljebb, ha úgy, mint régen, "majd lesz másik" mentalitással áll hozzá. Akkor egyébként meg is ették az elhullott lovat, főleg háborús időben... Keresgéljen receptek után.

2013. júl. 31. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim válasza:
27%
Hát, nem is tudom, de ez a "két kis ülőcsontocska" teória számomra minden valóságalapot nélkülöz és kezd igen elcsépelt lenni. Furcsa lenne, ha 2 ponton tudnál ülni a lovon, de még az is, ha két 50 Ft-nyi nagyságon. Mind a combja, mind a feneke érintkezik a lóval az embernek szőrén. Innentől nem pár cm2, hanem kb. a nyereg felületének fele érintkezik a lóval. Erre már azért megfelelő edzéssel fel lehet készíteni egy lovat szerintem. Ha arra meg lehet szoktatni egy lovat, hogy súlyt cipeljen a hátán, akkor már - bizonyos keretek között természetesen - a szőrén lovaglással sem fogja tönkretenni a hátát az ember. Értelemszerűen ne 150 kg-os ember üljön egy póni hátán.
2013. júl. 31. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 Valletta ***** válasza:
100%
Utolsó: ülj le egy székre és tedd a kézfejed a feneked alá. Érzed az ülőgumókat? Mennyire kellemes érzés? És mennyivel másabb úgy, hogy a kezed és a feneked közé teszel egy keményebb párnát? A ló ugyan így érzi, csak a nyereg valamivel többet felfog, mint egy párna, és a lovas mozog, tol, pattog. Persze túléli, de ugyan miért ne kedveznénk neki azzal, hogy a lehető legkényelmesebbé tesszük számára a lovaglást? Milyen lovas az, aki ezzel nem foglalkozik?
2013. júl. 31. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim válasza:
63%

Valetta:


Ácsi, szerintem ne próbálj bűntudatot kelteni senkiben sem, aki szőrén lovagol. Onnantól, hogy valaki lóra ül, az a saját önös céljaira használja fel a lovat. Azt a ló nem kérte.


Boxban tartod a lovad?

Lovagolsz rajt?

Okozol a lovadnak minimális fájdalmat/kényelmetlenséget zablával, pálcával, stb.?


Ha ezen kérdések bármelyikére igennel felelsz, akkor Te sem a ló érdekeit tartod szem előtt. Nos, akkor milyen lovas az ilyen?:)


Ezért mondtam azt, hogy megfelelő feltételek mellett a szőrén lovaglás - szerintem(!) - semmilyen problémát nem okoz egy arra edzett lónak.

2013. júl. 31. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 Valletta ***** válasza:

Ilyen nehéz megérteni, hogy ha már lovagolunk, a lehető legkellemesebbé kellene azt tennünk a ló számára? Vagy szerinted ha már zablát teszünk a szájába, akkor miért ne tegyünk bele kapukulcsot, nem? Vagy ha már van boxa, ugyan miért tennénk ki karámba?

Az ember a lovat a saját céljai szerint használja, de az egészségének a megőrzése kellene, hogy mindenek felett álljon. Mert nem a lovaglás az, ami tönkre tudja tenni, meg tudja nyomorítani a lovat, hanem a lova egészségével nem törődő, tudatlan lovas.

2013. júl. 31. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim válasza:
0%

Ebben egyetértünk. Nekem az álláspontoddal az a problémám, hogy a saját elképzelésednek megfelelően definiálod, hogy mi kínzás/felelőtlenség/a ló egészségének figyelmen kívül hagyása.


Szerinted szőrén nem ajánlott és felelőtlen lovagolni.

Most túlzásba fogok esni: javaslom, keress kétszer ekkora felületen felfekvő nyerget, mert a lovad gerincének lehet, hogy ez sem jó, ergo felelőtlen, tudatlan lovas vagy.

Az, hogy valahogy gondolsz valamit, nem biztos, hogy jó is. Szimplán csak azt a gondolatmenetet tetted magadévá és csak azokat az érveket veszed figyelembe, amik azt alátámasztják.

De végülis mindegy is. Nem célom, hogy ekézzelek. Worldpeace!

2013. júl. 31. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!