Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Egy lovat meg lehet rá tanítan...

Egy lovat meg lehet rá tanítani (! ), hogy lovas alatt soha ne bakoljon ki?

Figyelt kérdés

2013. aug. 1. 12:28
 1/10 anonim ***** válasza:
ez meg milyen idióta kérdés? a ló meg is ijedhet, ami bakolásba megy át, de ha sokáig nem mozog, akkor is kitombolhatja magát, tanítani nem lehet rá, de a lovas meg tudja tanulni a kivédését
2013. aug. 1. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Valletta ***** válasza:
29%
Nem lehet megtanítani. A bakolás egy reakció, millió dolog kiválthatja, ezek között első helyen a lovas áll. A lónak mindig van valami oka arra, amit csinál.
2013. aug. 1. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
6%

Arra természetesen meg lehet tanítani, hogy normális körülmények között ne bakoljon.

A ló akkor bakol, ha a lovasa nem jól csinál valamit (pl. oldalba rúgásos módszerrel szeretné beemelni vágtába), ha friss, vagy ha hirtelen megijed valamitől. Az első ok teljesen simán kiküszöbölhető: rendesen kell lovagolni, esetleg ha a ló az előző lovasa alatt felvette a bakolás szokását, akkor egy tapasztaltabb lovasnak kell átlovagolnia, helyrehoznia ezt a hibát.

Ha a bakolás oka az, hogy a ló friss, akkor ki kell tenni karámba, vagy le kell futószárazni lovaglás előtt, vagy rendszeresebben kell lovagolni.

A megijedés a legnehezebben kiküszöbölhető tényező. A lovat hozzá lehet szoktatni az ingerekhez, meg lehet neki mutatni a félelmetesnek látszó tárgyakat, de ez nem garancia arra, hogy ha terepen pont melletted repül fel egy fácán, nem fog kibakolni.

2013. aug. 1. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Úgy értettem, hogy normális körülmények között ne bakoljon, ugyanis ez egy versenyen sem megengedett.


De hogyhogy kibakol, ha olyan rugdosósan akarjál beugratni? Ennek mi az oka? (kezdő vagyok, úgyhogy az első idiótázzon húzzon innen, ha csak oltani tud)

2013. aug. 1. 14:44
 5/10 anonim ***** válasza:
10%
A ló menekülő állat. Ha rugdosod, azzal fájdalmat okozol neki, valamint egy jól belovagolt ló számára a rugdosás nem egyértelmű utasítás, mivel esélytelen, hogy rugdosás közben megfelelő derék és szársegítséget is kap, ennél fogva a számára érthetetlen, kényelmetlen és egyben fájdalmas helyzetből menekülni fog, ami lehet ágaskodás vagy bakolás, elrohanással párosítva. Mivel rugdosod, azt azért tudja, hogy ez egy előre hajtó csizma segítség, így ágaskodás helyett a bakolás marad....
2013. aug. 1. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
12%

Hogy normális körülmények között, pl. versenyen ne bakoljon, azt viszonylag jól meg lehet tanítani neki. Ahogy már írtam, az ijedezés miatti bakolás 100%-osan sosem küszöbölhető ki, de a lovashibák miatti igen, a frissesség miatti meg pláne.

Attól is függ, milyen versenyről van szó. A díjlovak és lovasaik rendszerint elég képzettek ahhoz, hogy bakolás szóba se jöhessen, a díjlovas négyszögben bakolást száz évben egyszer lehet látni. Hiszen a díjlovasok jól, precízen, összeszedetten lovagolnak, és korrekt az ülésük; nem zavarják, inkább valóban segítik a lovat a segítségekkel.

A díjugratás már egy kicsit más tészta, ott lehet néha látni csúnyább dolgokat. Pedig a recept ugyanaz: ha a lovas jól ül és jól alkalmazza a segítségeket, a ló VALÓSZíNŰLEG nem fog bakolni. (Persze megijedhet egy túl nagy, túl tömör vagy túl színes akadálytól. Hozzá kell szoktatni, ez van.)


Bakolni inkább az agyonnyúzott lovardai lovak szoktak, amelyeket a sok tanuló szétrángat meg szétrugdos, és már elegük van ebből. Jogos. Nekik belovaglóra és képzett lovasokra lenne szükségük, a tanulókat meg addig olyan lóra kell ültetni, amelynek még nincs tele a hócipője a sok kezdővel meg a rugdosással.

2013. aug. 1. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Megfelelő idomítással kiküszöbölhető a bakkolás. Viszont látni a nagydíjas versenyeken is olyat,hogy az akadályok között,az üres járatokban néha kiakaszt a ló,így ellenkezik ,"visszabeszél" a lovas csizmájára,segítségeire. Van amelyik ló egyáltalán nem is csinálja,és van amelyik hajlamosabb rá,azokkal nehezebb.
2013. aug. 1. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Valletta ***** válasza:

Nincsen "normális" körülmény, valamilyen oka mindig van a bakolásnak. Ez lehet akár egy múltbéli rossz tapasztalat is, amiért szintén nem lehet a lovat hibáztatni. Még ha rosszindulatúan le akarja tenni a lovast, azért sem, mert a rosszindulat is fakad valahonnan, korrekt hozzáállással ki lehet nevelni a lóból.

Az indok legtöbbször a fájdalom, legyen az egy durva pálcahasználat (akár múltbéli), rossz lábtechnika, szárkezelés, rosszul fekvő, elhanyagolt szerszámok, de akár egy mai kérdés témája, az elhagyott bemelegítés, a ló nem megfelelő előkészítése is, hiszen ha fájdalmat, kellemetlenséget érez a munkától, nem fogja szívesen végezni. A büntetés elnyomhatja ugyan a bakolást, de a kiváltó ok attól még megmarad.

2013. aug. 1. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Az én lovam pl. ha sárlik, akkor az első egy-két vágtabeugratásnál rendszerint bakol, utána nem... Ez a gond egyébként sem áll fent, csak sárlásnál, és akkor is csak az első 1-2 napon. Kezdetben ha jókedve volt, azt is így juttatta kifejezésre, ma már szerencsére eléggé megkomolyodott :)

Ha csak rugdalod (nemrég volt itt egy hogyan ugrasszuk vágtába a lovat kérdés, ahova valaki beírta, hogy ügetésben leülsz és belerúgsz, ha nem ugrik, addig rúgod, míg be nem ugrik vágtába... no comment), az nem egy segítség, ráadásul a segítségek amúgy sem léteznek egymagukban, így teljesen elképzelhető, hogy rárúg a csizmára, vagy bakol. Ha rendesen alkalmazod a segítséget, akkor is lehet, hogy túl erősen zársz rá csizmával, már kevesebbre is dolgozna az a ló, ekkor is előfordulhat, hogy odaküld egyet. De gyakori probléma ez elrontott lovaknál, előfordul az is, hogy a ló egy régi eseményre, rögzült emlékre reagál így. A másik kiváltó ok az ijedelem, bár az idomítottság egy bizonyos fokán a ló már képes rá, hogy akár ismeretlen ingerekre sem reagál túlzottan, de azzal tisztában kell lenni, hogy ez soha nem lesz garanciális, hiszen természetéből adódóan menekülő zsákmányállat.

Ha csak szimplán tele van, általában elég lefutószárazni előtte, és akkor nem a lovas alatt tombol. Akkor is előfordulhat a probléma, ha hónapok, vagy épp évek óta nem ültek a lovon, csak kint bóklászott legelőn.

2013. aug. 1. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Ha valaki úgy lovagol, hogy rugdossa a lovát az régen rossz. Finom segítségeket kell neki adni, ha azt akarom, hogy a lovam vágtasson, akkor nem az a megfelelő, hogy jól oldalba rúgom és megy.

A bakolás fő okai a rossz lovaglás, rossz szerszám (helytelenül felfekvő nyereg, heveder), jókedv, hiszti.

Ha egy lovat megfelelő szerszámokkal lovagolják és rendesen belovagolták, akkor max jókedvből durranthat oda, de ezt is ki lehet nevelni belőle.

2013. aug. 2. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!