Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Más is tapasztalt hasonlókat...

Más is tapasztalt hasonlókat első terepen lovaglásánál?

Figyelt kérdés

Lassan 2 éve lovagolok és vasárnap voltam először kint terepen egy olyan lóval, amiről sikerült pár hete az első esésemet produkálni. Ez úgy történt, hogy egyszercsak (visszagondolva, minden előjel nélkül) "normál" vágtatempónál valami miatt sokkal nagyobb tempóra kapcsolt, amit - mivel előtte sosem gyakoroltam - nem tudtam megfelelően lekezelni és leestem. Azóta vannak fenntartásaim a lóval kapcsolatban a kiszámíthatóságát tekintve.

Bocs, ezért a kis kitekintésért, de a kérdés megválaszolásához jó tudni ezt a háttérinfót is.

Szóval, a hétvégi terepezés során az említett előzmény miatt annyira görcsös voltam, hogy folyamatosan húztam a szárat, nem mertem engedni a lovat. Minden pillanatban azt éreztem, hogy meg akar indulni. A gyűrűsujjaimról konkrétan teljesen lejött a bőr a szár találkozásánál. Mint pár 100 méter után kiderült, a félelmem nem is volt alaptalan, mivel többször megugrott vágtába minden előjel nélkül (pl. útról lementünk és rátértünk egy mezőre...és még számtalanszor). Konkétan olyan érzésem volt végig, mintha életemben egy percet nem lovagoltam volna ezelőtt:(

Tehát a kérdés:

- normális azon elmélkedni, hogyha ennyire stresszes egy tereplovaglás, akkor van-e értelme folytatnom, tényleg ezt akarom-e? Amióta először megfordult a fejemben, hogy lovagolni szeretnék, azóta a terepen lovaglás az, ami érdekel, más (díjlovaglás, díjugratás, etc.) nem érdekel.

- betudható-e ez a lónak, hogy ha ennyire megbízhatatlan, akkor nem való egy olyan szintű lovasnak, mint én, hozzá erősebb karakterű lovas kell?

- van-e értelme inkább olyan helyet keresnem, ahol az első alkalmak során a leglustább lóra ültetnek, hogy egyáltalán a kinti körülményeket megszokjam?


Előre is köszönöm a válaszokat, kritikákat, tanácsokat!


33F



2013. aug. 5. 11:55
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%
szerintem túl stresszes voltál és már elvesztetted a bizalmadat a lovakba. mitöl félsz a legjobban?
2013. aug. 5. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
1 vagyok :D ha olyan vészes és úgy érzed nem lovagoltál még akkor próbáld előröl kezdeni a gyakorlatokat vagy kérj meg valakit h segítsen futószárazni
2013. aug. 5. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
Velem is volt ilyen, hogy nagyon féltem. Volt egy lovasbalesetem és 1 hónapra kórházba kerültem utána még 1 évig nem lovagolhattam. Vissza mentem egy év után és konkrétan rettegtem a lovon. Nekem a western lovaglás segített, újra visszanyertem a magabiztosságomat és megbízok a lóban. Most jó pár év elteltével már minden lóra felüllök, egy ménem van ami nem egy életbiztosítás és díjlovaglásban versenyzek vele. Szóval szerintem rajtad is segíthet a western. Én az El Bronco Ranchra jártam. Próbáld ki, nem fogsz csalódni.
2013. aug. 5. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:

Hát, ennyi idősen (33) egy 4 hónapos gyerkőcke apjaként már nem vagyok túl bevállalós. Valószínűleg a felelősség terhe (mi lesz a családommal, ha velem valami történik) az, ami bénít, nem pl. a leesés fájdalmától való félelem, azt szerintem 5-6 év karate után még élvezem is.

Kicsit attól tartok, hogy hiába csinálok még 10.000 kört egy fedelesben, azzal nem készítenk fel a kinti kihívásokra. Igen, természetesen a reakcióim működtek, de tényleg ez a módja a terepen lovaglás "megtanulásának" és ez idővel rendbejön?

2013. aug. 5. 12:24
 5/21 anonim ***** válasza:
100%
Próbáld meg esetleg másik lovon (ha itt nincs másik, akkor másik helyen) Mert úgy tényleg nagyon könnyű elvenni a kedved az egésztől, ha a terep csak szenvedés, mert folyamatosan beugrál a ló vágtába. Az egy haladó lovasnál nem feltétlen probléma, ő le tudja kezelni, de egy első tereplovaglás nem arról kéne hogy szóljon, hogy rendbetedd a lovat.
2013. aug. 5. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
Előző vagyok. Oktatóddal meg meg kéne beszélned, hogy te egy abszolút hobbi lovas vagy, leginkább terepezgetni szeretnél, és élvezni az egészet, és nem az a vágyat, hogy kitűnően lovagolj, versenyszerűen.
2013. aug. 5. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim válasza:

Szia! Sajnos, nem ismerem a lovat, nem láttam a leesésedet sem, így elég nehéz állást foglalni. Egy biztos: Ne engedd, hog ez rányomja a lovaglás élményére a bélyeget. Mindenki leesik egyszer, olykor a leglehetetlenebb módokon is.(Hidd el, ez tapasztalat). Azt se felejtsd el, a tereplovagláson minden ló máshogy reagál, mint a lovardában. De ha félelmet érzel, mindenképp beszélj róla, az oktatód erre (is) szolgál, hogy lelkileg támogasson, ha ilyen hullámvölgyben érzed magad. Lehet, hogy jobb volna bizonyítottan terepen is nyugis lóval kimenni, de mindig érhetnek meglepetések...Ezzel a lóval meg esetleg a lovardàban kezdj először. Nem köröket. Iskolázz, cavaletti, nagykörök ügetésben és vágtában. Hidd el, hasznos gyakorlatok, a ló pedig a feladatra koncentrál, nem arra hogy vágtába ugráljon. De nagyon nehéz látatlanban nyilatkozni...

Csoportban lovagolsz?

2013. aug. 5. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 Valletta ***** válasza:
81%
Nem szabadna ilyen lovat kezdő alá adni, illetve nem kellene, hogy két évig tartson, mire a kezdő kijut terepre. Én azt javaslom, hogy keress egy komolyabb helyet még akkor is, ha csak hobbilovas szeretnél lenni, mert ahhoz is tudni kell jól lovagolni, ahhoz is szükség van megfelelő oktatólovakra.
2013. aug. 5. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
82%

A legtöbb lovat stresszeli a folyamatos szárhúzás. (Téged is stresszelne, ha ló lennél, nem?) A minden előjel nélküli vágtába ugrásokat tehát valószínűleg te magad generáltad azzal, hogy folyamatosan húztad a szárat.

A folyamatos szárhúzásra minden ló valamilyen negatív válaszreakciót produkál, mert fájdalmas és zavaró (képzeld magad a helyébe!). A megugrás, elrohanás teljesen normális önvédelmi reakció tehát.

Persze akadnak olyan extrém birka lovak, amelyek nem reagálnak ilyen intenzíven, egy ilyennel valószínűleg jobban jártál volna. Rögtön hozzáteszem, a folyamatos szájhúzás a világ LEGBIRKÁBB lovának is fáj, így egyáltalán nem meglepő, hogy egy amúgy normális iskolaló is meghülyült tőle.


Ha van a lovardában még birkább ló, legközelebb azzal menj terepre. Ha nincs, megpróbálhatsz olyan lovardát keresni, ahol van még birkább ló. Azért írom, hogy megpróbálHATSZ, mert nem biztos, hogy találsz ilyet.

A legjobb tanácsom azonban az, hogy NYUGI! Ne tetézd a bajt azzal, hogy folyamatosan húzod a szárat.

2013. aug. 5. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszaitokat.


Gyorsan válaszolnék még a feltett kérdéseitekre:

Western: sokkal szimpatikusabb, mint az angol stílusú, de sajnos a közelben nincs elérhető helyen rá lehetőség. ez a mostani hely annyira ideális közelségben van, hogy ennél csak messzebb találok bármit is.

Megbeszélni az oktatóval: sajnos az oktatómmal nem vagyunk egy hullámhosszon atekintetben, hogy mit várunk a lovaglástól. Ő feladatanak és munkaeszköznek, én kikapcsolódásnak és társnak tekintem a lovakat, lovaglást.

Az esetek 99%-ában egyedül lovagolok ó, max. annyi, hogy közben futószáras oktatást is tartanak.


Nem fontossági sorrendben a következtetéseim abból, maiket írtatok:

- folyamatos szárhúzás: tisztában vagyok vele, hogy minden körülmények között kerülendő, ezért is írtam, hogy úgy éreztem magam, mint amikor először lovagoltam szárral a kezemben. Valószínűleg akkor kapaszkodhattam ilyen görcsösen. Akkor, abban a helyzetben, viszont mintha egyszerűen minden addigi tudásom/tapasztalatom kikapcsolt volna és csak az "életösztön" diktált. Szerencsétlen jószág biztosan hasonló stresszt élt át, mint én a folyamatos fájdalom miatt.

- az adott lótól való félelem. Legalábbis attól, hogy látszólag minden OK vele, de bármikor beüthet nála valami. Ugyanez van egyébként az esés óta a fedelesben is - az edzőm elmondása alapján - ezzel a lóval. Egyre gyakrabban bepróbálkozik másnál is.

- a tudásom és a stressztűrő képességem nem megfelelő még a hasonló habitusú lovakhoz. Mivel több ló nincs (azaz van, de vagy bértartottak, vagy futószárazottak vagy még ennyire sem valók nekem) ezért sajnos más lóval itt nem fogok tudni lovagolni.

2013. aug. 5. 17:08
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!