Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Elérhetem ezt vele, vagy...

Elérhetem ezt vele, vagy mindig ilyen marad? (lent)

Figyelt kérdés
van egy 17 éves sh kanca, akivel foglalkozom. mint utólag kiderült, erőszakkal volt belovagolva. ez meg is látszott rajta, már a nyereg látványától is megizzadt.. ezt már megoldottuk, nyugodtan áll nyergelésnél, kantározásnál, felülésnél is. 1 éve és olyan 2 hónapja ismerem, azóta csak én foglalkozom vele. földről sikerült elnyernek a bizalmát, szinte bármit csinálhatok vele, követ mindenhová, stb. de vajon mikor fog bízni bennem akkor is, ha a hátán ülök? egyáltalán fog? a dolgokat amúgy nagyon szépen tudja, fordulásokat, megállást-indulást. legutóbbi alkalommal le akart tenni, nem ágaskodással vagy ilyesmivel, hanem az egyik hátsó lábával folyamatosan kirúgott oldalra, fejét felfele csapkodta, nem volt hajlandó elmozdulni egy helyről. mikor arrébb mentünk 2 lépést le is szálltam róla, jól megdicsértem, és lenyergeltem. remélem tudtok tanácsot adni, hogy hogy kezeljek egy ilyen lovat? és hogy bízni fog e bennem akkor is, ha a hátán ülök? remélem igen, csak idő kell... előre is köszönök minden választ!

2013. okt. 9. 16:09
 1/7 anonim ***** válasza:

Ez a viselkedés, amit leírtál, erős fájdalomra utal, legvalószínűbb, hogy a hát fájdalmára. A hibás technikával lovagolt lovak esetén nagyon elterjedt a hátfájás, a csigolyák kopása, amely súlyos esetben hasonlóképpen nyilvánul meg. A kopott csigolyákkal nagyon már nem lehet mit csinálni, bár javítani azért lehet a helyzeten. Jó darabig ne ülj rá, ne is nyergeld, futószáron, kikötőszárral hozd egyensúlyba szinte úgy, mintha nyers csikó lenne, hiszen átlovaglásról, korrekciós munkáról beszélünk. Ha futószáron mindkét kézre mindhárom jármódban már egyensúlyban dolgozik, akkor kezdheted nyergelni. Ez azonban idő, hiszen fel kell építeni az izomzatát, ki kell javítani a berögzült tartáshibáit. Ha már majd ráülsz, akkor is mindig csak olyan lovas lovagolhatja, akinek korrekt az ülése és a segítségadásai egyaránt, hiszen egy huppogó, zötyögő kezdő alatt pillanatok alatt kiújulhat a hátfájás.

Lehet rajta javítani, de rengeteg munka és rengeteg idő, és 100%-os valószínűleg soha nem lesz már.

2013. okt. 9. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Sok futószárazás ,esetleg terepezés jó gyakorlat lehet.


Ha rosszul volt belovagolva,az eléggé rányomja az egészre a pecsétet,idővel talán bizalma is lesz,de egy 17 éves lótól,amit egész életében elszartak,nem kell csodát várni.

2013. okt. 9. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

mindkét választ köszönöm :)

elsőnek: esetleg máshol is megnyilvánul ez a hátfájás? vagy csak lovaglásnál, nyergelésnél lehet észre venni, hogy ilyesmi baja van?

2013. okt. 9. 19:29
 4/7 anonim ***** válasza:

Nem csak lovaglásnál, nyergelésnél jön elő a hátfájás, bár ekkor a leglátványosabb. Húzd végig a kezedet a hátán (óvatosan!), ha beejti a hátát, esetleg sunyít, vagy oda is kap, akkor erős a fájdalom. Kezdd el a leírt módon türelmesen futószárazgatni, ha mindig vagy szinte mindig beejtett háttal, szár ellen megy, az súlyos fájdalomra (valamit rossz beidegződésre) utal. Ha pár heti vagy havi futószáras munkával el tudsz jutni vele addig, hogy futószáron, nyereggel a hátán (de lovas nélkül) folyamatos támaszkodásban, feladott háttal, elengedetten közlekedjen, akkor van remény.

Figyeld őt, hogy mikor jelez fájdalmat. Sunyítás, rúgás, odakapás, ezek a szélsőséges reakciók erős fájdalmat jeleznek. Abból is észreveheted, ha fáj valamije, ha egy (egyszerűbb) feladatot minden gyakorlás ellenére sem tud végrehajtani, ha valamelyik kézre nagyon merev, tartáshibás stb.

2013. okt. 9. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm, sokat segítettél! azt még elfelejtettem, hogy olyan 6-7 évig egyáltalán nem volt lovagolva, meg semmi ilyesmi. így végül is ennyi időt pihent. az jelent valamit? szóval hogy 7 év nem dolgozás után is ennyire fájhat a háta? és azelőtt sem hiszem hogy túl sokat volt lovagolva, egy héten szerintem maximum 3-4szer.
2013. okt. 9. 20:00
 6/7 anonim ***** válasza:
Azt tegyük hozzá, hogy ha nem fáj semmije, csak mezei hiszti, te pedig leszálltál, akkor az a legrosszabb, amit tehettél, mert megerősítetted benne, hogy amint elkezd feszkózni, te leszállsz, nincs több meló, sőt, simogatod, kap esetleg kaját, stb... Minden szép és jó. Szóval ki kéne vizsgáltatni, és ha nincs baja, akkor ne hagyd rá, mert egy dolog, hogy bizalmatlan, félénk, és egy másik, hogy rákérdez, hogy voltaképpen ki is az alfa a "ménesben", te vagy ő.
2013. okt. 9. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Hány éves vagy? Legyél mondjuk 20. Ha hátba váglak egy baseball-ütővel, megfájdul a hátad, ugye? Pedig csak egyszer, EGYETLENEGYSZER vágtalak hátba. De hátba lehet egy embert, és egy lovat is vágni úgy, hogy annak akár még évek múlva is érződjön a nyoma. (Lovat tipikusan úgy vágnak hátba, hogy mereven ülő, görcsös, képzetlen, huppogós lovas ül rá, aki még ha könnyű, akkor is szétüti a gerincét a zötyögésével, nem is szólva arról, ha esetleg vágtázni vagy ugratni próbál, és egyszer-kétszer úgy keményebben belezuhan a hátába.)

Tegyük fel, hogy miután hátba vágtalak egy baseball-ütővel, évekig nem sportolsz. Néha elsétálsz a közértbe, éldegélsz, ennyi. De nem jársz az SZTK-ba. A hátfájásod valószínűleg idővel enyhül, de amikor évek múlva a hátadra veszed a gyerekedet, ismét csillagokat látsz.


Mivel nem ismerem a lovadat, csak feltételezem, hogy a hátfájás a probléma, de én egész biztos, hogy kivizsgáltatnám a helyedben.

2013. okt. 10. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!