Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mit tegyek, hogy lovaglás...

Mit tegyek, hogy lovaglás közben ne csúszkáljon a lábam a kengyelben?

Figyelt kérdés
Már kb. két éve lovagolok, de szőrén. És most egy hete kezdtem nyeregbe is menni. Először nagyon fura volt, mostmár kezdem megszokni, de a kengyellel még nem sikerült teljesen megbarátkoznom. Akkor van a legnagyobb problémám, amikor vágtába akarnám beugrasztani, sarkas cipőben vagyok, tehát nem tud teljesen belecsúszni a lábam, de a sarokig általában becsúszik. Az a baj, hogy a ló sem olyan, hogy egyszer hozzáérintem a lábam és már repül, elég sokat kell győzködni, akkor meg végképp elmegy a lábam a kengyelben. Mielőtt írnátok hogy biztos rosszul ülök/rosszul tartom a lábam, elmondanám, hogy sose jártam lovasiskolába, sose volt oktatóm, tehát nem tudom hogy kéne, lovagolni is csak spontán tanultam meg (saját lovaink vannak). Igaz olvastam azért könyveket, de mindegyik mást mond. Szóval ha ilyen gyanútok van, írjátok meg, hogy hogy kéne ülnöm, megírom, hogy úgy csinálom-e. Előre is köszi!
2009. nov. 20. 19:34
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
30%

Szia.

Én is két éve lovagolok, de nyeregben és oktatóval. A gondod tehát az, hogy csúszkál a lábad.

Persze, előbb meg kell szokni a nyerget, hogyha eddig csak szőrén mentél. Ez egyik barátnőmnek is sok gondot okozott. Szorítsd le a sarkad, és tartsd meg a fej-derék-sarok vonalat. A lábszáradat jó erősen szorítsd az oldalához, és legyél határozott! Vágta beugratásnál szinte tapaszd oda a kengyelhez a lábad, én egy 24 éves lovon lovagoltam, de meg tudtam oldani, hogy a kengyellel együtt mozogjon a lábam és beugrott vágtába elsőre. Szorítsd oda jó erősen a talpad a kengyelhez, és vele együtt mozogjon a lábad. Vágtaugratásnál próbáld meg, hogy egyik lábadat kissé előbbre csúsztatod, a másikat meg a heveder mögé, és felváltva, szaporán biztatgasd gyorsabb ütemre. Ilyenkor a pálca is segítségedre lehet.

Hát jó régen nem voltam lovagolni sajna, egyszerűen nincs rá időm. De lovastáborból nagyvonalakban ennyire emlékszem.

Remélem tudtam segíteni, sok sikert ;)

2009. nov. 20. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! :) A sarkamat próbálom leszorítani, de egyelőre fura még, hisz eddig csak úgy lógott a ló oldalán. :) A fej-derék-sarok dolgot is próbálom betartani, csak egyszer azt olvastam, hogy a hát hogy is mondjam... végülis szebben nem tudom, a seggcsontjainkon üljünk szépen a lovon, mert így lesz egyenes a hátunk, és én ehhez is próbálom tartani magam (mint még sok máshoz amit hallottam), ilyenkor néha azt veszem észre, hogy kicsit előre csúsztak a lábaim (nem a kengyelbe, hanem a fej-derék-sarok vonaltól). Szóval ahhoz képest, hogy szőrén nem kell szinte semmire se figyelni, nyeregbe ilyen szempontból nehéz menni, de könnyebb lovon maradni. :) Ami eddig nem volt meg, az az hogy nem szorítottam a ló oldalához a lábam, de akkor majd még gyakorlom, meg a talpam odatapasztását is. :) Köszi a választ mégegyszer! :)
2009. nov. 20. 21:18
 3/17 A kérdező kommentje:
Ja, és azt elfelejtettem, hogy pálcát enm szoktam használni...
2009. nov. 20. 21:54
 4/17 anonim ***** válasza:
Engem se sokat tanítottak, de én többet lovagolok nyeregbe, mint szőrén. Amit írtál hogy előre csúszik a lábad a fej derék-láb vonaltól, nálam is elő szokott fordulni.Ülés hiba,ő a szék ülés, erre inkább rövidebb kengyelnél vagyok hajlamos, illetve szőrén mert ott máshol vannak azok a pontok ahol a térdeimmel és combjaimmal kapaszkodni tudok, mint nyeregben (széles hátú lovunk van).Ne hagyd, hogy a lábad sarokig a kengyelbe csússzon, mert az veszélyes (estleges baj esetén könnyen fennakadhatsz). A lábfejed elülső része pihenjen a kengyelben, sarok lenyomva, lábfej a ló szája felé mutat(nekem így tanították anno). Vágtába ugratásnál kicsit próbálj meg jobban a kengyelbe nehezedni, így nem csúszik hátra a lábad.
2009. nov. 21. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:

Én 4 éve lovagolok , nekem azt "tanították" Hogy a sarok lefele nyomva van , és a kengyelbe nem az egész lábfejedet kell belerakni , hanem éppen csak a lábujjaidat !

Én kengyel nékül is tudok könnyített ügetést csinálni (fel-le) Érted ugye ... na nem azért csak gondoltam oda írom :D

Bár engem sem sokat tanítottak ... ha nem akart vártába beugrani a ló akkor repült a féltégla (ez volt a tanítás) 1 év után ott is hagytam őket . És máshova mentem , ahol igazából volt oktatóm :) Ha van még kérdésed írj csak , azért vagyunk hogy egymásnak segítsünk :)

2009. nov. 21. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

Én kezdő lovas vagyok, így nagyon együtt tudok érezni a nyereg problémával.

A kengyelbe a lábujjaidat kell tenni, nem a sarkadat vagy a lábfej közepét, ahol a boltív van. Én kishíján összevesztem az oktatóval, hogy de hát sokkal kényelmesebb, ha a láb közepe van a kengyelben, 1 hét után rájöttem, hogy neki van igaza :). Nehéz megszokni, de utána sokkal kényelmesebb, tényleg.

A kengyelben való helyes lábtartást még elősegíti, ha a térdedet szorítod, de nagyon. Annyira, amennyire csak tudod.

Nekem ez a 2 volt a nagy probléma, ezeket megtanulva sikerült jól lovagolni.

A másik, bár lehet, viccesen hangzik, próbáld ki, hogy körkarámban (ha van), csak lépteted a lovat, és közben mindenféle gyakorlatot csinálsz rajta: előredőlsz a nyakához, hátrafekszel a ló hátára, kidőlsz balra, jobbra (közben a kezeid repülőtartásban), illetve felállsz a kengyelben, és minél tovább megpróbálsz úgy maradni (nekem sok nehézséget okozott).

Nagyon jó gyakorlatok arra, hogy megérezd, hogyan kell a kengyelt használni, hogyan tudod stabilan megtámasztani benne a lábfejedet, illetve hogyan használd felette a térdedet.

2009. nov. 21. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Persze tudom hogy a kengyelbe csak éppen kell beletenni a lábfejet, és hogy le kell szorítani a sarkat, lépésben, ügetésben még meg is tudom tartani, de a vágtába ugratáskor elcsúszik a lábam és nemtudom visszaigazítani, mert ha elkezdek feszengeni akár egy kicist is a lovon visszavált gyorsügetésbe, akkor meg úgy ráz, hogy nem tudok mit kezdeni... Amúgy nekünk is rajta kívül széles hátú lovaink vannak, két hucul, egy magyar félvér, és ő is magyar félvér, de neki kényelmetlen háta van eléggé, azt nem bírom, kell a nyereg. De köszi amit írtatok! És utolsó válaszoló, a te tanácsaidat is kipróbálnám, de sajnos körkarámunk nincs, egy nagy területen élnek a lovak, de azt nem mondanám legelőnek, mert most sincs ott fű, csak sár. Szóval ott bent nem tudok olyanokat csinálni, mert a többi ló elvonná a figyelmét, terepen szoktunk vele menni, ottmeg nem merném csak úgy engedni hogy menjen és hátradőlni rajta...
2009. nov. 21. 21:04
 8/17 anonim ***** válasza:

szerintem túl hosszú a kengyeled.


plussz szerintem gáz úgy lovagolni, hogy nem tanított senki. legalább az alapokat, helyes ülés, helyes szárkezelés, stb. nem ártana megtanulni, legalább 4-5 órát vehetnél valakitől, mert lehet, hogy simán ellovagolsz bárhova, de közben könnyen tönkre teheted a lovat azzal, hogy mondjuk cibálod a száját, vagy rosszul ülsz és pattogsz rajta. a háta, a lába, a szája bánhatja. ha a saját lovad, akkor meg pláne oda kéne erre figyelned! könyvből nem lehet megtanulni, mert az nem fog rád szólni, hogy "hahó mit csinálsz, azt nem úgy kell"

2009. nov. 21. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

ja, és természetesen nem a lábujjad kell berakni, hanem a lábujjaid alatt található "talp részt", ahogy a bringa pedálra kell tenni a lábad. Bocs, de én 20 éve lovagolok!


és bár nem vagyok díjlovas, hanem inkább túralovas, de ez így van.


Viszont azt tudom javasolni, hogy ha van lehetőséged, inkább próbáld ki a western nyerget, az sokkal közelebb van a "szőrén lovagláshoz", egy barátomat azzal tanítottam meg nyeregben lovagolni, ő is csak szőrén tudott. Ott hosszabb a kengyel, jobban lóghat a lábad, nincs térdtámasz. Bár tudom, hogy drága egy western felszerelés, de akár cserélni is lehet.


Én amúgy angol lovas vagyok, de ez segíthet!

2009. nov. 21. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

16:17-es vagyok. Ha nincs körkarámotok, akkor a többi lótól menjetek külön, nyílt terepre, valaki futószárazza a lovat, és úgy tudsz rajta gyakorolni.

Tényleg jó lenne, ha elmennél egy oktatóhoz, csak pár alkalommal. Más, amit te érzel, te gondolsz, és más, hogy az oktató (vagy csak egy nagyon gyakorlott lovas) kívülről látja a mozgásodat, technikádat - ezáltal a hibáidat is.

2009. nov. 22. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!