Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Parelli, szabadidomítás,...

Parelli, szabadidomítás, természetes lókiképzés?

Figyelt kérdés

Régen nagyon utáltam az összes olyan lovast aki ezt/ezek közül valamelyiket csinálja, előítéletekkel voltam tele (igen, az olyan kislányok miatt akik youtubera nyomják fel ezrével az olyan videókat ahol szőrén, kötőfékkel esetleg anélkül lovagolnak, de a ló az elejére van esve, de hogy ők már szabadidomítók, meg hogy mennyire ügyesek) , de aztán elkezdett érdekelni a dolog, láttam ahogy Classic Goldrusht is lovagolják, és nagyon megtetszett. Utánaolvastam, hogy van ez a "hét játék", meg hogy showelemeket is megtanítanak a lónak. De akkor az, amit Alycia Burton csinál, az micsoda? Mert nincsen benne showelem (habár kevés videóját néztem meg). Akkor attól még, mert valaki nyakkötéllel lovagolja a lovát nem lesz szabadídomító/parellis/természetes lókiképző, ugye? Vagy ezek közt mi a különbség?

Bocsi a helytelen állításokért, nem vagyok benne ebben az egészben még egyáltalán, csak érdekel, azért írok ide :)



2014. febr. 20. 12:52
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:

Nagyon össze vannak mosódva a dolgok, főleg ami a közvéleményt illeti. A természetes lókiképzés lényege, hogy nem alkalmaz felesleges erőszakot, tehát tulajdonképpen attól függetlenül, hogy ki milyen stílusban lovagol, van-e felszerelés a lovon vagy nincs, nem belekényszeríti a lovat az adott feladatba, hanem a kialakított rangor alapján várja el a lótól a viselkedést. A rangsort alapozza meg MR körkarámos munkája, a csatlakozás vagy Parelli hét játéka. Az szvsz lényegtelen, hogy ezeket a feladatokat tudatosan csinálja az ember vagy a napi munka részeként tanítja a lovat a nyomás-engedésre, felesleges erőszak nélkül, szóval a természetes lókiképzés tulajdonképpen "normális", lóbarát hozzáállás, a lényeg ugyan az, akár répabottal, akár ostorral csinálja az ember, akár körkarámban, akár hagyományos futószárazáskor.


A szabadidomítás a fenti alapokon nyugszik, de a cél a minél kevesebb felszerelés, illetve a lényegi különbséget a show elemek jelentik.


Alycia egy nagyon jó lovas és kiképző, aki képes minimális felszereléssel is nagy teljesítményt bemutatni.


Szerintem felesleges ez a kategorzálás, mert csakis jó és rossz lókiképzés van. Hogy valakinek van igénye nagyszíjjal lovagolni vagy nincs, akarja-e, hogy pitizzen a lova vagy sem, az már csak részletkérdés, a jól képzett ló nem az adott felszerelések nyomásának hatására, félelemből dolgozik, hanem jelre, mert nem rá van kényszerítve a munka, hanem önszántából kíván a lovasnak megfelelni.

2014. febr. 20. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2014. febr. 20. 17:13
 3/20 anonim ***** válasza:
Egyébként azok a lányok(tisztelet annak az egy kivételnek akit én ismerek..) nem irányítják sehogy a lovakat csak karámban csizmázzák aztán arra megy amerre szeretne és szerencséjükre nem egy dilis lovak ezek.. viszont akit én ismerek ő terepre meg nyakmadzag kötőfék minden nélkül, ő nem szereti ha dicsérjük de nagyon ügyesek. A szabadidomítás egyébként a ló tanításán alapul, értem itt a meghajlásra a megfekvésre,ülésre,ágaskodásra stb, ezek általában a földről való utasításokból történnek.. a parellizést Pat Parelli, kaliforniai rodeóbajnok fejlesztette ki, ezt az "életstílust" ő róla nevezték el mint Parelli viszont ez hétköznapi természetes ló kiképzés. Ezek a természetes lókiképzés formák azt mutatják hogy ló és lovasa között lehet ilyen szoros kötelék hogy ilyen szinten megbíznak egymásban, ez nem feltétlen jelenti azt, hogy nyereg nélkül üli a lovat. Általában parelli kötőfék, kötőfék és abba szár, nyakmadzag vagy még ennyi se.. itt az a lényege, hogy a ló súlypontra csizmára illetve hangra is irányítható!
2014. febr. 20. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:
Köszi!
2014. febr. 20. 18:59
 5/20 anonim ***** válasza:

"itt az a lényege, hogy a ló súlypontra csizmára illetve hangra is irányítható!"

Ez minden belovagolt lóról elmondható.

2014. febr. 20. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
42%
utolsó nem értek egyet.. Belovagolt lónak nagyon sok mindent mondanak.. aztán a feszítő még is a szájába van és tépkedik a száját! :\ és ha tényleg ennyi ló lenne így belovagolva akkor mindenki spórolna a kantár-zablán.. (remélem érted :D).
2014. febr. 20. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:

Már miért spórolnának a kantáron? Nem mindenki kantárfóbiás. Nekem pl. semmi ingerenciám ahhoz, hogy valaha is kötőfékkel lovagoljam a lovam, még akkor sem, ha esetleg menne, mert nekünk a kantár tökéletesen megfelel, nekem is, meg a lónak is. Ugyanis lehet úgy lovagolni, hogy nem bántjuk közben a ló száját.


Nem csak a lovagolni nem tudók raknak feszítőzablát a lovak szájába...


Az meg, hogy miket mondanak belovagoltnak, az égvilágon nem jelent semmit. Az egy minimum, hogy a ló csizmára enged, nehogy már csak a természetes lovasok kiváltsága legyen...vagy te hol élsz?

2014. febr. 20. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
házcímet is elmondjam? na ettől féltem igen, hogy nem sikerül megérteni :)
2014. febr. 20. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:

Nem baj, ha nem érted, nekem nem fáj. :)


Természetes lókiképzés- és Parelli rajongóknak, illetve azoknak, akik szerint a világ fekete-fehér, ajánlom az alábbi videót, amelyen egy hivatalos Parelli instruktor munkája látható: https://www.youtube.com/watch?v=O4YY2GXiOLA

2014. febr. 20. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
jó akkor meg is vagyunk :) mindenki okos a saját világában és attól hogy te is az még nem jelenti, hogy más nem értheti, de persze neten könnyű pofázni meg videókat mutatni! beírod a keresőbe bemásolod aztán puszipá senki sem fog utána keresni :D
2014. febr. 20. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!