Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Parelli, szabadidomítás,...

Parelli, szabadidomítás, természetes lókiképzés?

Figyelt kérdés

Régen nagyon utáltam az összes olyan lovast aki ezt/ezek közül valamelyiket csinálja, előítéletekkel voltam tele (igen, az olyan kislányok miatt akik youtubera nyomják fel ezrével az olyan videókat ahol szőrén, kötőfékkel esetleg anélkül lovagolnak, de a ló az elejére van esve, de hogy ők már szabadidomítók, meg hogy mennyire ügyesek) , de aztán elkezdett érdekelni a dolog, láttam ahogy Classic Goldrusht is lovagolják, és nagyon megtetszett. Utánaolvastam, hogy van ez a "hét játék", meg hogy showelemeket is megtanítanak a lónak. De akkor az, amit Alycia Burton csinál, az micsoda? Mert nincsen benne showelem (habár kevés videóját néztem meg). Akkor attól még, mert valaki nyakkötéllel lovagolja a lovát nem lesz szabadídomító/parellis/természetes lókiképző, ugye? Vagy ezek közt mi a különbség?

Bocsi a helytelen állításokért, nem vagyok benne ebben az egészben még egyáltalán, csak érdekel, azért írok ide :)



2014. febr. 20. 12:52
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
100%

Ha valaki látta Dallos Gyula Aktionját, ahogy eltáncolja a zenés kűrt lovas és felszerelés nélkül a karámjában, akkor pontosan tudja, milyen a jól képzett és szívesen dolgozó ló. Pedig Gyula bá sok mindent csinál, csak nem szabadidomít.

A klasszikus lovaglás nem jelenti, hogy bántjuk, kínozzuk a lovat. A szabadidomítás inkább egyfajta show, amit ugyanúgy a klasszikus lókiképzésre építenek. A parelli és hasonló módszerek pedig valószínűleg jól működnek frissen befogott vadlovak esetében, de egy ember közelében, istállókörülmények között felnevelt lónál a legnagyobb baromság, amit el lehet képzelni.

Mostanában nagy divat, hogy valaki "parellizik", lelkesen megvásárolja a csomózott kötőféket (semmivel sem jobb a lónak, mint a normális) meg répabotot meg hasonló baromságokat, aztán elkezdi a körkarámban "csatlakoztatni" szegény lovat, akinek gőze sincs, mi lelte a gazdáját, hogy így megbolondult... Szaladgál a szerencsétlen, aztán amikor már full elege van, odamegy, mert szeretné magát kivonni a hülyeség alól. Amikor ez megtörténik, a gazdi hűdeboldog, a ló meg megjegyzi, hogy de jó, akkor legközelebb nem rohangálok ennek a majomnak fél órát, hiszen azt várja tőlem, hogy két kör után odamenjek, és már kapom is a fincsiségeket.

Fél éve lovagolom az egyik arab lovamat, s bár a belovagoltságtól - az én mércémmel - még messze van, már egész ügyesen dolgozik. Klasszikus stílusban lovagolom és képezem. Használok nyerget, kantárt, üreges, angol csuklós csikózablával. Épp tegnap kértem tesómat, hogy ha benn jár a lovasboltban, hozzon egy új idomítópálcát, mert a régi már vagy tíz éves és elég viharvert állapotban van. Igen, bizony van nálam pálca, nyergelem, kantározom a lovat. És tudod mit? A ló ha csak meglátja, hogy jövök (vagy meghallja a kocsim hangját) már jön is a kapuhoz, örül nekem, láthatóan várja a közös munkát.

A feszítőzablás megjegyzésre pedig: ismerek lovast, akinek a kezében a csikózabla is felér egy gyilkossági kísérlettel, meg olyat is, akinél olyan finoman működik, hogy semmiféle fájdalmat, rossz érzést nem okoz a lónak.

Az állítólagos szabadidomítók, akik egy szál nyakmadzaggal lovagolnak, nem tudom, mit csinálnának egy nem várt, problémás helyzetben a nyakmadzagjukkal... Felelősség is van a világon, felelősség önmagáért, a lóért és a többi emberért-állatért. Márpedig terepen bármikor előadódhat olyan helyzet, amikor a ló ösztöneinek engedelmeskedve akar cselekedni, ezt pedig nagyon nehéz felülbírálni szőrén ülve, nyakmadzaggal...

Egy jól belovagolt ló gyakorlatilag gond nélkül ellovagolható kantár és nyereg nélkül benn a lovardában, egy nyugis herélt vagy kanca vélhetőleg terepen is egészen jól működne így. De ha kinn történik bármi nemvárt, akkor bizony lehet belőle jó nagy baj, akár tragédia.

2014. febr. 21. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
54%-os: nem is vártam, hogy érdemben hozzá fogsz tudni szólni....
2014. febr. 21. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm Gabkának és a többieknek is! Emberek, nem kell attól még tépni a másikat mert nem egyezik a véleményetek :)
2014. febr. 21. 18:31
 14/20 anonim ***** válasza:
ellenkezőleg, én próbáltam úgy viselkedni hogy az interneten vagyunk és látatlanba nem ítélkezek, de épp mivel interneten vagyunk egyetlen véletlen gombnyomással elrontok valamit akkor már amatőr vagyok hol ott megnézném egy olyan ember mint ő mikor tanít be egy alapszinten zablára belovagolt lovat arra, hogy nyakmadzag nélkül menjen terepen illetve DÍJLOVAGOLJON.. (remélem jól írtam többször is visszanéztem) .:Ddddd
2014. febr. 21. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
és természetesen, ezt nem erre a kérdésre írtam, csak úgy hogy ezen az oldalon minden lehetséges :D!
2014. febr. 21. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
Én szoktam a lovamon szőrén menni, bár kantárral, és néha csak ráülök a karámban, hogy amíg ő legel, ne unatkozzak! :) Csomózott kötőfékem is van, de csak azért, mert az olcsóbb volt, mint a rendes... Akkor most és én is "szabadidomító/suttogó" vagyok? :D
2014. febr. 22. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
hahaa :D utolsó csak akkor vagy az, ha arról a pár óráról míg így ülsz a lovadon videót csinálsz, meg millió képet :D persze nem sérteni akarom a tényleges parelli stílusban lovagoló embereket!! :)
2014. febr. 22. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:
Haha :D Tehát, tulajdonképpen egy lovat nem is kell átlovagolni "kötőfékesre" vagy hackamore-ra/bosalra, ugye? Minden idomított ló menni tud kötőfékkel is, csak a kantár az finomabb segítségadásokra képes. (Nálunk is igen jól idomítottak a lovak, csak nincsen lehetőségem kipróbálni a kötőfékes/zabla nélküli lovaglást, azért nem tudom hogy ez hogyan működik)
2014. febr. 22. 16:40
 19/20 anonim ***** válasza:
Minden ló lovagolható kötőfékkel, mert megérti a segítségeket, a kérdés, hogy mennyire átengedő, engedelmes.
2014. febr. 22. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

Ez pontosan így van. Minél jobban idomított egy ló, annál inkább el lehet lovagolni egy szál kötőfékkel is.

Amúgy persze én is szoktam lovagolni szőrén - szerintem minden lovas szokott néha - , de ettől még nem leszek szabadidomító. :-)

2014. febr. 22. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!