Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Ti meddig küzdenétek a lovatok...

Ti meddig küzdenétek a lovatokért?

Figyelt kérdés
Fél éve kaptam meg az első saját lovamat, egy gyönyörű kisbéri félvért. Nagyon jó természetű ló volt, sokat tanított nekem, az első versenyeken is rá mertem magam bízni, kisegített ha hibáztam. De az egyik lábán deformálódott egy ízület, meggyógyulni sosem fog, csak arra van egy kicsi esély, hogy elmúlik a gyulladás, és lehet rajta még lovagolni. 4 hónapja kezelés alatt van, már minden létező vizsgálatot és kezelést elvégeztek rajta, szúrták, nyírták, bódították, pipázták, kenték, gyógyszert etettek vele, kötözték. Az elején még tűrte, de most már kevésbé. Ki nem mehet, bent az istállóban szenved hónapok óta, és a megbízható sportló helyett mostanában már szinte kezelhetetlen. Még kezeljük, de ha ez is eredménytelen lesz, akkor csak műteni lehet. Rengeteg pénz, és a lónak is trauma, és nem garantált akkor sem a gyógyulás. Vagy nem küzdünk érte tovább, hanem keresünk neki egy szerető lovardát vagy családot ahol nem lovagolják. Eddig bíztam benne, hogy majd újra együtt edzhetünk, ezért tettem ki minden újabb kezelésnek, de most kiderült, hogy valószínűleg a versenyterhelést nem fogja bírni a lába, ha kikezeljük és elkezdem lovagolni, lehet, hogy megint begyullad, és kezdhetjük előlről. Nem szeretnék róla lemondani, mert ő a mindenem, nagyon szeretem. De egyre inkább az tűnik emberségesnek vele, ha keresek neki egy új gazdát, ahol családi kedvencként tartják nagy legelőn, és nem kínozzák minden kezeléssel, ami eredménytelen. El is kezdtem megírni a hirdetést, hogy gazdát keres, de nem szeretnék lemondani róla. Biztosan lenne új lovam, de attól tartok, hogy mindig a mostani lovamat keresném az újban is, és megszakadna a szívem, hogy nem tudom mi van vele... Ti mit tennétek? Kipróbálnátok még pár kezelést? Bevállalnátok a műtétet? Vagy gazdát keresnétek neki? Teljesen tanácstalan vagyok... Minden nap meglátogatom, de a szüleim azért fizetik a lovassportom költségeit, hogy versenyezzek. Ha megjavulna a lovacskám lába, elvárnák, hogy kezdjünk újra edzeni és induljak vele versenyeken. De nagyon félek tőle, hogy ha megint ugrani kezdünk, túl nagy terhelés lesz a lábának és még rosszabb lesz, nem szeretnék többet ártani neki... Tartsam meg és kezeltessük még, vagy keressek neki új gazdát szerintetek? Nem tudom, melyikkel teszek vele jobbat.
2014. márc. 8. 15:51
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Én nem szeretnélek befolyásolni nehogy félre értsd csak leírom én mit tennék: szerintem ha most ilyen állapotban van egy műtét után nem fog tudni versenyszerűen ugrani. Teljes mértékben elítélem azokat akik egy ló kicsi hibája miatt eladják, kidobják és vesznek egy újat helyette, mert szerintem a lovasnak kell a lóhoz igazodnia és nem fordítva. De szerencsére te azt nézed mi a lónak a legjobb. Érdekelne hogy hány éves mert az se mindegy hiszen befolyásolja a gyógyulását/felépülését. Én viszont valószínűleg keresnék neki egy családot és ha még közel van az a hely ahol eltudjátok helyezni akkor akár meg is látogathatod, vagy ami még felmerült bennem az a felesben fizetés. Lehet hogy valakinek csak hobbi célból kell és attolmég lehet tudnál egy másik lovat is tartani mellette akivel versenyzel őt meg csak hobbi célból lovagolnád. Bár én szerintem maradnék az eladásnál mert még az is lehet ha így folytatom és erőszakkal versenyeztetem az egészségével játszanék. Eladnám egy megbízható családnak ahol tudom hogy jó helye lesz. remélem a legjobb döntést fogod hozni :)
2014. márc. 8. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 Arimateia ***** válasza:
0%

Zakuszka tanya.

Keress rá!

2014. márc. 8. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
52%
Vallom, hogy gerinctelen patkányság bármiféle állatot használni majd kidobni ha már nem kényelmes. Senki nem mondta, hogy egy lovat kötelező lovagolni, kiküldöd legelőre és nem lovagolod többet, ezzel vége a történetnek. A szomorú az, hogy ez neked nem evidens...
2014. márc. 8. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:

Szerintem az lehet a legjobb megoldás, ha a közelben elhelyezed egy legelőn egy szerető gazdinál, aki nem várna tőle semmit, csak néha letisztogatná. Nem ismersz valakit, akinek nagy legelője van és nem oszt, nem szoroz egy ló? vagy a másik megoldás az, hogy olyan valakinek adod, aki háznál tartaná társlónak. Én a helyedben csak olyannak adnám, akit ismerek és közel van. Csak sajnos ez nem kívánságműsor :/ Ha van ilyesmi ismerősöd, akkor szerintem add neki oda és vegyél egy új lovat, de rendszeresen látogasd a régi pacit. Egy másik lehetőség az, hogy ridegtartásban tartod. Ez attól függ, hogy lehetséges-e, hogy mennyit tudnak fizetni a szüleid. A harmadik lehetőség az, hogy megműtitek és maximum nagyon kímélően dolgoztatod. Az a legjobb ezek közül, ha a tiéd marad ridegtarásban, ésegy új lovat is vesztek. Én nem erőltetném, azt hogy edzetek és versenyezzetek. Eladni semmiképp sem fogod tudni, mert senkinek nem kell beteg ló :( Kérdezz meg minden lovast a környéketeken, hogy nem fogadna-e be egy beteg pacit legelőre vagy házhoz.

Remélem találsz jó megoldást:)

Egyébként az én első pacimnak ínszalagszakadása volt, mielőtt megkaptam, de korábban már sokat lovagoltam és nem hagytam, hogy rossz helyre kerüljön :) Én a világért sem mondtam volna le érte, de ő szinte 100%-ig rendbejött egy év alatt. :)


E.

2014. márc. 8. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%
ez tényleg egy elég rossz helyzet, de én azt nem értem miért nem tartod te úgy hogy kirakod a legelőre és kész? ha a szüleid vennének neked egy új lovat attól még nem tarthatod meg őt vagy mi? ha másnak az lenne a feladata hogy csak kivigye a legelőre akkor szerintem azt te is meg tudnád tenni és így nem kéne elválnotok (most ezt nem bunkóságból írom vagy ilyesmi) :)
2014. márc. 8. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 giulietta91 ***** válasza:
a műtétet nem javasolnám, az idő nagyon fontos ilyen esetekben nem egy két hét alatt történik a csoda. akár 7-8 hónap is eltelik mire történik valami. azt hogy pihentetni kell, szerintem nem azt jelenti hogy a boxban álljon hetekig, naponta néhány óra karámozás ilyenkor még jót is tenne neki, csak ott kell lenni vele. valószinüleg a kezelhetetlensége is abból fakad hogy "televan". keress a környéken valakit aki legelőre kiteszi, és az idő majd mindent eldönt. (én 15000ft ot fizetek a csikóm után a legelős bértartásért egy hónapra)
2014. márc. 8. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
100%
A kedves hármasnak üzenném, hogy nem mindenki engedheti meg magának, hogy legyen egy lova úgy, hogy rá sem ülhet. Nyilvánvalóan a kérdező szereti a lovát, hisz nem kis pénzért kezelteti, de látja, hogy a lónak rossz így és a kezelések sem igazán használnak. Szereti a lovat, mindent meg tesz érte, de azt senkitől sem várhatjuk el, hogy hobbiból megtartsa, ne üljön fel rá és adja fel a versenyzős álmait, mert "szívtelen" lenne odaadni valakinek a lovat, aki mondjuk a saját lova mellé keres társat otthonra, akit nem kell lovagolni, mert nincs ideje 2 lovat lemozgatni. Amennyiben a kérdező nem úszik a pénzben, hogy egy versenylovat és egy sima "csak van" lovat tartson szeretetből, akkor az a legjobb mindenkinek, ha megbízható helyet keres a pacinak, ő maga pedig vesz egy olyan pacit, akivel tud ugrani.
2014. márc. 8. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
67%

A zakuszka tanyát lólepasszolás címén nyugodtan el lehet felejteni. Nem vesznek fel több lepasszolt lovat, és igazuk van. Aki nem érti, olvasson utána.


Alapvető probléma, hogy az emberek zömének fejében a ló lovaglásra való, és nem fér a fejébe, hogy van olyan ló, amelyikre nem lehet felülni. Van háta, négy lába, evidens, hogy akkor lovagolják. Akkor is, ha beledöglik.

Ezért hiába is vársz olyan örökbefogadót, aki majd élete végéig nevelgeti a lovat, és közben hátsó gondolatként sem fordul meg a fejében, hogy ráüljön (vagy eladja vágóba/másik könnyelmű tulajdonosnak, ha ráunt a nyomilóra, és igazi paripacit akar magának). Egy lovardában erre még kevesebb az esély. Csak egyszer kell lesántulnia az egyik iskolalónak, és rögvest húzhatja a kedvenced az igát.

Különösen akkor, ha egyébként hobbi célokra, kíméletes munkára lehet használni. Mert ha kíméletesre lehet, akkor na még egy kicsit többet, na csak még egy kicsit többet, és mire szerencsétlen pára észbe kap, már megint ínszakadásig ugrik neki az akadályoknak.


A versenylovaglásról vele kapcsolatban tegyél le. Deformált ízülettel örülhetsz, ha kikocoghatsz rajta az erdőbe élvezni a társaságát. Ha azt akarod, hogy boldog nyugdíjas évei legyenek, akkor tartsd meg, és magad legelőztesd/karámoztasd. Ha nincs pénzetek két ló kitartására (még ha a másikat nem is kell annyira intenzíven takarmányozni, mivel nem, vagy csak alig dolgozik), akkor keress mellé egy társ"tulajdonost", aki fizet neked havonta valamennyi (viszonylag kis) összeget, cserébe pedig ellovagolgathat rajta (a szigorú felügyeleted alatt), ha felgyógyult.


És ez most nem pesszimizmus meg bunkóság, egyszerűen ilyenek az emberek (még a legmézesmázasabb, legtündéribb jelentkező is), amit ha figyelmen kívül hagysz, azzal a lovadnak ártasz.

2014. márc. 8. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
69%

Az alapvető probléma nem ez. Az az alapvető probléma, hogy a lótartás túl költséges és helyigényes az átlag magyar számára. Éppen ezért nyugodtan el is lehet felejteni a "jó gazdát, aki majd nem lovagolja, csak nézegeti", mert ilyen nincsen, csak az ígéretekben. A valóság az, hogy ha lepasszolod a lovat, előbb-utóbb vagy használni kezdik (persze csak ritkán... aztán egyre kevésbé ritkán...), vagy továbbpasszolják, amikor megunták a fizetni valókat meg a kerítésjavítást meg a szarlapátolást utána, és jár szépen a beteg ló kézről-kézre, amíg végül valaki nem tud tőle elég jól megszabadulni, és inkább odaadja egy kupecnek, csak hogy ne is lássa, vagy végül mégiscsak elküldi az olaszországi társasutazásra.

Most majd mindjárt be fog írni 2-3 egyed, hogy ilyen hülye vagyok meg olyan hülye vagyok, és ők is tartanak használhatatlan lovakat csak úgy, de ha ezek bármelyikét megkérdezed privátban, hogy akarják-e a tiedet is, akkor egyből megy majd a húzódozás, hogy hát azt azért mégsem.


Szétcseszted a lovat, mármost ha nincs felesleges pénzed tovább etetni, akkor tessék szépen elintézni neki egy orvosi euthanáziát! Ha tényleg gyógyíthatatlan beteg, akkor azzal jár a legjobban. És a következőre vigyázzál jobban! Az ugrabugrálás, főleg az esztelen (értsd: edzői kontroll nélküli) ugrabugrálás garantáltan szétcseszi a lovat. A fenti egyedek persze mindjárt ideírják majd, hogy de nem is, mert a ló azért van, hogy 80 kiló túlsúllyal a hátán pattogjon, mint fing a fürdőben, de az a nagy helyzet, hogy kevésen múlt, hogy pár éve be nem tiltatták az egész sportágat az állatvédők, mint állatkínzást.

2014. márc. 8. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
Én biztos, hogy megműttetném, főleg, ha nem anyagi oka lenne annak, ha mégsem tenném, hanem mert "a lónak trauma" a kezelés. Ez mindenkinek trauma, enélkül nincsen gyógyulás. Ennyit megérdemel.
2014. márc. 8. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!