Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Ti meddig küzdenétek a lovatok...

Ti meddig küzdenétek a lovatokért?

Figyelt kérdés
Fél éve kaptam meg az első saját lovamat, egy gyönyörű kisbéri félvért. Nagyon jó természetű ló volt, sokat tanított nekem, az első versenyeken is rá mertem magam bízni, kisegített ha hibáztam. De az egyik lábán deformálódott egy ízület, meggyógyulni sosem fog, csak arra van egy kicsi esély, hogy elmúlik a gyulladás, és lehet rajta még lovagolni. 4 hónapja kezelés alatt van, már minden létező vizsgálatot és kezelést elvégeztek rajta, szúrták, nyírták, bódították, pipázták, kenték, gyógyszert etettek vele, kötözték. Az elején még tűrte, de most már kevésbé. Ki nem mehet, bent az istállóban szenved hónapok óta, és a megbízható sportló helyett mostanában már szinte kezelhetetlen. Még kezeljük, de ha ez is eredménytelen lesz, akkor csak műteni lehet. Rengeteg pénz, és a lónak is trauma, és nem garantált akkor sem a gyógyulás. Vagy nem küzdünk érte tovább, hanem keresünk neki egy szerető lovardát vagy családot ahol nem lovagolják. Eddig bíztam benne, hogy majd újra együtt edzhetünk, ezért tettem ki minden újabb kezelésnek, de most kiderült, hogy valószínűleg a versenyterhelést nem fogja bírni a lába, ha kikezeljük és elkezdem lovagolni, lehet, hogy megint begyullad, és kezdhetjük előlről. Nem szeretnék róla lemondani, mert ő a mindenem, nagyon szeretem. De egyre inkább az tűnik emberségesnek vele, ha keresek neki egy új gazdát, ahol családi kedvencként tartják nagy legelőn, és nem kínozzák minden kezeléssel, ami eredménytelen. El is kezdtem megírni a hirdetést, hogy gazdát keres, de nem szeretnék lemondani róla. Biztosan lenne új lovam, de attól tartok, hogy mindig a mostani lovamat keresném az újban is, és megszakadna a szívem, hogy nem tudom mi van vele... Ti mit tennétek? Kipróbálnátok még pár kezelést? Bevállalnátok a műtétet? Vagy gazdát keresnétek neki? Teljesen tanácstalan vagyok... Minden nap meglátogatom, de a szüleim azért fizetik a lovassportom költségeit, hogy versenyezzek. Ha megjavulna a lovacskám lába, elvárnák, hogy kezdjünk újra edzeni és induljak vele versenyeken. De nagyon félek tőle, hogy ha megint ugrani kezdünk, túl nagy terhelés lesz a lábának és még rosszabb lesz, nem szeretnék többet ártani neki... Tartsam meg és kezeltessük még, vagy keressek neki új gazdát szerintetek? Nem tudom, melyikkel teszek vele jobbat.
2014. márc. 8. 15:51
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
Kérdező,küldtem PÜ-t!Kérlek olvasd el és jelezz vissza!
2014. márc. 8. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:

Én a helyedben megtartanám a jelenlegi lovam és mellé vennék egy egészségeset, amelyikkel lehet versenyezni is. A mostani soha nem lesz már 100%-os, ha fel is épül, nem biztos, hogy egyáltalán alkalmas lesz arra, hogy ráülj. Ráadásul egy ilyen műtétre nincs garancia, lehet jobb is, rosszabb is, vagy változatlan az állapota, ha sikeres is, a rehab 1-2 év is lehet.

Szegénykém persze, hogy egyre kezelhetetlenebb, egy olyan állatot mely "szabadságra született" 4 hónapra bezárni kb egyenlő az állatkínzással. Esetleg egy box méretű karámot, ha kialakítanátok, vagy egy olyan boxa lehetne, ami kifutóval rendelkezik, talán valamelyest javítana a kedély állapotán. Mellesleg a ló nem hülye, ha fáj neki, akkor nem fog száguldozni.


Másrészt a jelenlegi lovad eladni nem tudod, max kolbásznak, mert senki sem szeretne rehabos lovat venni, legfeljebb olyan ember, aki társat keres a lovának jelképes áron. Aztán te hiába iratnál alá akármilyen papírt, sajna nincs rá garancia, hogy amennyiben tünetmentes, nem fogják munkára fogni, esetleg tovább adni kolbásznak.


Szóval, ha fontos a versenyzés, akkor vegyél egy másik lovat, a meglévőt pedig nyugdíjazzátok egy nagy legelőn.

2014. márc. 9. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:

9. válaszolónak üzenném először, hogy elég rosszul esett a válasza, mert e legnagyobb körültekintéssel lovagoltam a lovamat, nem terheltem túl.


Az összes tanácsadónak köszönöm, de több állatorvossal és szakértővel konzultálok folyamatosan, és azt teszem, ami a legjobb neki. A betegsége alkati eredetű, a szabálytalan lábállása miatt alakult ki. Nem mozoghat, mert folyamatosan kezeljük, és a gyógyszer amit a lábába kap, elég agresszív, tilos ugrálnia, márpedig ő kisbéri félvér, ha kiteszem a karámba, rohan. Építettem neki kiskarámot, abban helyben verte magát, így oda se mehet.


Két lovat nem tartanak a szüleim, akkor sem, ha a tartás csak 20-30 ezer lenne a lovacskámnak, mert a körmölés is pénz, a vakcinák is, az esetleges orvosi vizsgálat is, amikor elszakítja a kötőfékét, vagy a takaróját, vagy az akármijét, az is. Dolgozok a lovardában, hogy az állatorvosi költségekbe be tudjak szállni, de a teljes tartását nem fogom tudni fizetni (vagyis nem folyamatosan, mert lehet, hogy olyan főiskolára kerülök, ahol nem tudok tovább dolgozni a tanulás mellett). Tehát az van, amit ők mondanak.


A normális válaszokat természetesen nagyon köszönöm. A sok negatív tapasztalat miatt arra jutottam, idegennek nem adom, csak leinformálható, ismerős helyet keresek neki, ha meg kell válnom tőle.

2014. márc. 9. 17:41
 14/18 anonim ***** válasza:
Akiket én ajánlottam PÜ,azokban nyugodtan megbízhatsz.A két teljesen használhatatlan öreg kanca is jó helyen van.
2014. márc. 9. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
34%
Rosszul esett? És mit gondolsz, a lovacskának hogy esett, hogy nyomorékká tetted a sznob passzióddal?
2014. márc. 11. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
50%

Örülnék,ha az lenne a legnagyobb gondja egy lónak,ha lovagolják...

Most jön az a szöveg,hogy biztos nincs kedve ahhoz a lovaknak,hogy lovagolják őket.Szerinted a természetben a ragadozót érdekli,hogy van-e épp kedve menekülni előle egy lónak?Ha nincs hozzá kedve,vacsora lesz,így járt.

Mi sem jókedvünkből járunk dolgozni,hanem mert kell.Ez a tulajdonos legalább jó helyet keres a lovának,ha oda kerül a sor,nem vágóra küldi.Rengeteg lótulajdonost ismerek,sajnos nagyon kevés köztük az ilyen.

Kedves utolsó,menj ki a lóversenypályára és kérdezz rá arra,miért küldenek szezon végén vágóra 2 éves egészséges lovakat akár?Ott látod gond van.

2014. márc. 11. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:
A lovam ötévesen lett belovagolva, fokozatos, könnyű terhelést kapott, csak hatévesen kezdték az ugróképzését, hétévesen kezdett versenyezni, főleg díjlovaglásban. Mióta megvettük, családi lóként hobbi terhelést kapott. A lovasa saját súlyának 10%-a (aki egy kicsit ért hozzá, tudja, hogy kétszer ennyi is egészséges lenne). Ebbe a terhelésbe egy fiatal sportló kéltem, hogy belerokkan. Azonkívül a vizsgálatokból egyértelműen látszott, hogy születési rendellenességből ered a sántasága. Szabálytalan lábbal született, ha soha senki nem lovagolta volna, mostanra akkor is tönkrement volna az ízülete, pusztán attól, hogy a saját súlyával áll rajta.
2014. márc. 12. 20:24
 18/18 anonim ***** válasza:
100%

Sajnálom, hogy a lovad rokkant lett, de akármit csinálsz vele lovagolható már nem lesz.

3 lehetőséget látok előtted:

1) véget vetsz a szenvedésének és elaltatod. Tudom elég radikálisnak hangzik, de ez is egy lehetőség.

2) megműtteted egy vagyonért (kb egy másik ló áráért) és ha szerencséd van, akkor hosszabb nyugis élete lesz, amennyiben el lehet ménesben egy nagy legelőn. Viszont itt ugye akkor tartást kell fizetni. Rosszabb esetben a műtét csak ideiglenes megoldást nyújt és folytathatod a drága gyógykezelést, aminek nem lesz vége.

3) megműtteted és lepasszolod valakinek, aki eltartja a lova mellett, ha tünetmentes (ha nem, akkor ciki van, mert más nem nagyon fogja átvállalni a gyógykezelést és annak költségét).


Mindenesetre nem könnyű döntés előtt állsz, nem irigyellek érte.

Az elaltatást azért hoztam fel, mert ismeretségi körben volt erre példa, a lány kimondhatatlanul szerette a lovát, nehezen hozta meg a döntését, de csóri lovának annyira tropa volt a lába, és annyit kezelték és nem javult, már menni alig bírt szegény, így elaltatta. A mai napig nem engedte el, azóta elvesztett még egy lovat kólika miatt. Jelenlegi lovát nagyon szereti, azt mondja az elsőhöz nagyon hasonló a jelleme és bármit megtesz érte még erőn felül is, egyáltalán nem lelketlen ember.

2014. márc. 12. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!