Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Múltkor leestem a lóról és...

Múltkor leestem a lóról és nem tudtam visszaülni, azóta parázok. Mit tegyek?

Figyelt kérdés
A múltkor leestem a lóról és rendesen kiment a bokám és ő is fájlalta a lábát, ezért nem tudtam visszaülni, mint ahogyan azt esés után szokás. Azóta eltelt egy kis idő, de még mindig be vagyok parázva a lótól, pedig meg vagyok bízva, hogy lovagoljam. Fel merek rá ülni, de ha csak egy kicsit is genyózik velem pl. elrohanás, bakolás stb. teljesen kész vagyok és nem merek tovább lovagolni. Tudom, ez rossz, mert így a ló megszokja és mindig szórakozni fog velem, de egyszerűen félek, hogy vagy nekem vagy neki megint baja lesz. Amúgy ha társaságban lovagolok nincs gond, de legtöbbször sajnos csak egyedül tudok kimenni. Mit tudnék tenni a parázás ellen?

2014. márc. 21. 22:30
 1/9 anonim ***** válasza:
Hát nem tudom, hol lovagolsz, de ahová én eddig jártam, ott soha nem raktak elrohanásra, bakolgatásra hajlamos lovat olyan alá, aki nem tudta még biztosan megülni. Láttam én már lovast szabályosan rodeózni, csinálhatott akármit a ló, nem esett le róla. Neked még egy jól belovagolt, megbízható, nyugodt vérmérsékletű pacit kellene lovagolnod.
2014. márc. 21. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Érdekes... én meg mindig azt tanítottam másoknak, ahogy velem is történt, hogy az ember csak az első leesésig fél a lóról való leeséstől, azután hopp, megtörténik a dolog, elmúlt, már nem kell tőle félni, tehát egy félelemmel kevesebb. Velem így volt. Meg azt hittem másokkal is.
2014. márc. 21. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
#2 Ez akkor van így, ha az ember különösebb fájdalom nélkül megússza az esést. Én is addig féltem csak, amíg le nem estem, mert akkor megtapasztaltam, hogy a földön vagyok, mégis kutyabajom, nem fáj sehol, vagyis nem feltétlenül töri ki az ember a nyakát, amitől addig rettegtem. De ha sérüléssel jár együtt az esés (a kérdezőnek kiment a bokája), simán el tudom képzelni, hogy inkább fokozza a félelmet, mint megszünteti.
2014. márc. 21. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Esése válogatja. Bőven elég olyan szituációba kerülni, ahol nagyon megijed az ember, nem is kell hozzá komoly sérülés, nekem pl. nem a sérülést okozó esésem után voltak félelmeim.


Amit az első írt, azzal nem értek egyet. A világ legjobb lovasai is esnek, engedtessék meg a kezdőknek is, hogy ne üljenek ki mindent. Gondolom nem lovasiskolában lovagol a kérdező, ami nekem ismerős helyzet.


Amíg olyan problémák fennállnak, mint elrohanás, bakolás, addig ne menj ki a lóval terepre. Ha nincs is pálya, az istálló környékén nézz ki egy kört és ott dolgozzatok azon, hogy átengedőbb legyen a ló és te is visszaszerzed az önbizalmad.

2014. márc. 22. 04:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Nekem 3 éve lesz most májusban, hogy volt egy esésem...galopp közben kiugrott alólam a ló, én meg aláfordultam, majd átrohant rajtam, ledúrva a jobb lábam belső combizmát a térdem felett kb 1 cm-rel...miután orvoshoz mentem, közölték, hogy ha visszajövök a későbbi rendelésre (magán!), akkor kezdenek vele valamit, de mivel ez belső sérülés, és kívülről csak egy óriási horzsolás/zúzódás és egy kb. tyúktojásnyi méretű vérömleny van, nem is beszélve a pata formájú/méretű mélyedésről, nincs semmi bajom...így hagytam az egészet...(én sem kapok plusz pénzt ugyanazért a munkáért!...)én a balesetkor visszamásztam, de túlságosan fájt ahhoz, hogy lovagoljak tovább...majd fél év kellett ahhoz, hogy ismét ráüljek (a fájdalom miatt)...a körzeti orvosom le a kart ezzel százalékolni, hogy én biza rendesen járni nem fogok, de én a mai napig nem adom fel!...egy év múlva már ismét ültem a lovon, de kellett hozzá 2 év, hogy ne reszkető, izzadó kézzel tegyem...de legalább visszább vettem az arcomból...mert addig egy ló sem tudott ledobni, és ezért sérthetetlennek éreztem magam...de aki egy kicsit is tart a bajtól, az tovább él! Tavaly ismét mertem ügetni (hosszabb távon nem tudok lábra állni, ha leszállok, mondjuk amúgy sem, de általában fél óra alatt már megy a járás, de ha megerőltetem, akkor 1-2 napig is bicegek, rendesen)Lépős terepen több órát is kibírok, de ez függ attól, hogy mennyit hülyéskedik alattam...

Lehetett volna rosszabb is!

Adj magadnak időt! Az idő sok sebet begyógyított már! Sokat foglalkozz vele talajon, mielőtt felülsz rá, mozgasd jól le, kezesebb lesz! Hívj magad mellé valakit "nézőnek", sokkal nagyobb biztonságban fogod magad érezni!...és NE ADD FEL, MENNI FOG! ...és ne felejtsd el, hogy a félelmed normális, és az ellenszere a jól kiépített előkészület!

2014. márc. 22. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! :)

Leírok néhány dolgot, hogy jobb rálátásotok legyen.

A ló nem a lovardáé, hanem egy ismerősömé, aki megkért, hogy foglalkozzak vele, mert neki nincs rá ideje. Már 7 éve lovagolok, 5 éve westernben. Eddig csak extrém esetekben estem, a bakolást és az elrohanást is nagyjából tudtam kezelni. Általában mikor egyedül voltam csak karámban lovagoltam vele , terepen még nem bíztam benne csak ha többen voltunk.

Amikor leestem, elég rossz idő volt, kicsit sáros volt a talaj, meg fúj a szél. Már amikor felültem, akkor éreztem, hogy aznap kicsit jobban fel van spanolva aló, pedig megfuttattam előtte. Kb. 10-15 percet sikerült lovagolnom, amikor az egyik lenti sarokban elszakadt a heveder (fogalmam sincs, hogyan, mert amikor felszálltam még nem láttam rajta semmit). A ló megijedt, megugrott én meg lefordultam a nyereggel együtt. Ekkor még semmi bajom nem volt, csak eléggé bevertem a fejem. Ezek után viszont a ló még jobban megijedt, még gyorsabban ment és az egyik sarokban megcsúszott és becsúszott a karám fa kerítése alá. Én voltam a legközelebb hozzá ezért odarohantam és megpróbáltam megnyugtatni, amíg valaki odaér. Fogalmam sem volt, hogy fogjuk tudni kiszedni. Miután odaértek néhányan, újra elkezdett vadul mocorogni, jól lefejelt és úgy ráfeküdt a lábamra, hogy örülök, hogy nem tört el, csak ínszalagszakadásom lett. Végül ki tudták szedni a lovat, de ezek után már egyikünknek sem lett volna jó, ha visszaülök.

Ezek után egy ideig nem tudtam menni és amikor újra kimentem, kiderült, hogy a western nyerget kölcsönadták valakinek. Tanultam angolban is lovagolni, de soha nem éreztem benne annyira biztonságban magam. És így most kétszeresen be vagyok parázva. Az oktatóm próbál segíteni, de ő sem lehet mindig ott, amikor kint vagyok, a lovat pedig muszáj ezek után is valahogy lovagolnom. Mostanság ha egyedül vagyok vele, sokszor földről dolgozok vele, de ezt nem folytathatom a végtelenségig. A félelmet hogyan tudnám leküzdeni?

2014. márc. 22. 08:23
 7/9 A kérdező kommentje:
Csicsoo ment a zöld ;) Köszönöm.
2014. márc. 22. 08:26
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Én is átéltem hasonlót. A saját lovamról estem, még csak pár hónapja volt az enyém. A bakolást sose tudtam jól kiülni, és akkorát bakolt alattam, hogy nagyon durvát estem, kórházba kerültem. Mikor megint lovagolhattam, csak sétálni mertem vele, tartottam tőle és még oktatóm se volt. Aztán megkértem az egyik edzőt, hogy tartson nekem edzéseket, mert egyedül semmire se fogok jutni. Kimentünk terepre, ott úgy elrohant velem, ahogy előtte még soha semmilyen ló. Nem estem le, de így is nagyon ijesztő volt. Nagyon nagyon féltem, és közöltem is az edzőmmel, hogy én nem jövök ki vele többet.


Na de most jön a csavar. Ő az mondta, hogy márpedig még 30 perc van az edzésből, úgyhogy ugrassam csak megint vágtába, most már úgyis fáradtabb. Másodjára is elrohant, de kevésbé. Harmadszorra is próbáltam ellenállni de rám szólt az edzőm, hogy 7 éve lovagolok, túrákat vezetek meg versenyeket nyerek, ne csináljak úgy mint egy ötéves, indítsam megint a vágtát.


És addig addig hajtott, amíg a ló elfáradt, és szépen összeszedetten tudtunk vágtázni, pozitívan fejeztük be az edzést, és legközelebb nem tartottam tőle annyira.


(Ugyanez történt régebben egy másik esésem után, nem akartam felülni, de addig nyúzott az oktatóm, amíg megint visszaültem, és rájöttem, hogy nem is kell félni, hiszen eddig is tudtam kezelni, most is tudom.)


Tehát én azt tudom neked javasolni, hogy keress egy kemény kezű oktatót, aki visszaültet és (biztonságos körülmények közt!) megmutatja, hogy nem kell félned. Nekem mindig bevált eddig, csak át kellett lendítenie a holtponton mikor féltem, és utána rendezőtek a dolgok. Persze esés után mindig visszavesz kicsit az ember, nem olyan bátor. Én is megijedek sokszor, de merek megint lovagolni, idő kérdése csak, és magabiztosabb leszek megint.

2014. márc. 22. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Oh, köszönöm...Remélem, jutsz valamire vele és magaddal!
2014. márc. 22. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!