Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan induljak el a szabadido...

Hogyan induljak el a szabadidomítás útján, ha ilyen korlátjai vannak?

Figyelt kérdés
6 éve lovagolok, 6 különböző helyen voltam és temérdek különböző lovon ültem. Kipróbáltam az ugratást, belekóstolhattam a díjlovaglásba, de engem egyik sem érdekelt igazán. Az egyetlen vágyam az volt, hogy legyen egy saját lovam akivel gond nélkül kimehetek az erdőbe, és bizalmon alapuló trükköket taníthassak neki saját magam és az ő szórakoztatására. Végre megkaptam az első saját lovam. Ám olyan kommenteket olvastam itt, hogy amíg nem vagy tapasztalt a hagyományos lókiképzés terén, bele se kezdj más fajtába. Akkor mégis hogyan indulhatnék el ezen az úton, amit szeretnék? Először foglalkozzak más lovakkal?

2014. aug. 22. 14:36
 1/7 anonim ***** válasza:

Foglalkozz a sajátoddal, minek mennék el más lovakhoz?

A klaszikus kiképzés nagyon szép, amúgy, és tömérdek olyan eleme van, aminek a tanítási módja édesmindegy, csak juss el oda, de ettől még szép és látványos. Pl. levade, vagy iskolaállj.

Ettől függetlenül vannak kétségeim, hogy itt akár túl sokan elmélyedtek volna a klasszikus iskola rejtelmeiben...

Ettől függetlenül a szabadidomításnak is nagyon sok ága van, amit én tanácsolok, hogy egyelőre semmiképpen se vágj bele. Kezd el a lovad képezni, terepen, négyszögben és futószáron egyaránt, szokj össze vele, ismerd meg a szokásait, a mozgását, és hagyj időt neki, hogy ő is megszokja a te mentalitásodat, jeleid, testbeszédedet. Amíg ez megtörténik, mélyedj el a szabadidomításban - nézz rengeteg videót, fimlet, olvss utána alaposan a szakirodalmának! Ez ugyanis ugyanolyan dolog, mint bármely másik szakág, ahogyan a díjlovas is csúnyán elronthat valamit (pl. rollkur, és társai), úgy a szabadidomító is véthet súlyos hibákat. Ha belekezdesz, akkor már ismerd a lovad, ÉS azt is tudd egészen pontosan, hogy mit csinálsz, és MIÉRT. Ne legyen olyan, hogy "így lengetem itt a pálcát, mert ezt kell csinálni". miért kell azt csinálni? Erre miért reagál úgy a legtöbb ló, ahogy? Stb... :)

2014. aug. 22. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Én is így voltam vele, hogy nagyon érdekelt a szabadidomítás, és szerettem volna belekezdeni a lovammal. Rengeteg videót néztem, ezer féle leírást, oktatófüzet-sorozatot elolvastam. Majd hozzáláttam egyedül, a videók és olvasottak alapján. Aztán rá kellett jöjjek, hogy ez önmagában így mind kevés. Ezt élőben kell látni és megtapasztalni egy ebben jártas személytől, különben ezer nyitott kérdés marad benned. Akárki akármit is mond, hogy egyedül is lehet meg miegymás. Persze egyedül is lehet, én is elkezdtem egyedül, de aztán felmerültek közben megválaszolatlan kérdéseim, amikre a videókból és olvasottakból nem kaptam választ, csak egy tapasztalt személytől élőben. Úgyhogy én órákat vettem egy szabadidomítótól, mert rájöttem ezt nem tudom kikerülni ahhoz, hogy jól csináljam, és valóban megértsem mit, miért, mikor és hogy kell csinálni. Ezt sajnos videókból és netről szerintem nem lehet, legalábbis tapasztalatlanul a kezdetekben. Később persze igen. Legalább egyszer vegyél részt valami kurzuson, hogy lásd élőben is hogyan kell csinálni. Ez az én tapasztalatom.
2014. aug. 22. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Ha nem tudod, melyik úton indulj el, akkor jól nézd meg magadnak a "szabadidomítás" útját és határozd el, hogy na erre az útra tuti nem lépek.

A szabadidomítás, amit a videókon látsz, semmi más, mint a klasszikus idomítás meg némi alapos verés és rángatás. Nem véletlenül mondom.

Egy hagyományos módon nagyon jól képzett ló egészen biztosan stabilan ellovagolható lesz benn a karámban kötőfékkel, még simán ugrik is neked - bármelyik lovammal bármikor vállalom, hogy felrakunk egy kis pályát és nyereg nélkül, egy szál kötőfékkel körbeugratom neked. Pedig sose csináltam még.

A "szabadidomításról" pedig egy létező példa, egyik nagy névként emlegetett szabadidomító repertoárjából: 30 ezerért "megállás könyökemelésre" - vállalja, hogy ezért a pénzért megtanítja a lovadnak, hogy csak megemeled a könyöködetjelzésként és a ló megáll. Persze. Aztán elmegy kicsit sétálni a lóval, amikor az istálló mögé érnek (vagy olyan helyre, ahol nem látod) irgalmatlanul orrbavágja könyökkel, de nagyon keményen. A leghülyébb ló is rájön kábé öt perc alatt, hogy ha mozdul a könyök, jobb, ha azonnal lefékez... Na ennyit a szabadidomításról. És ez csak egy aprócska példa volt a sokból.

Egy tisztességgel idomított lóval úgy barangolsz az erdőben, ahogy csak akarsz, azt meg felejtsd már el, hogy a trükköket a ló szórakoztatására csinálod! A lónak egyáltalán nem szórakozás, hogy cirkuszi lóként parádézzon, csak megtanulta, hogy ha nem teszi, akkor komoly szankciókra számíthat, ha meg megteszi, akkor esetleg lehet olyan szerencséje, hogy még egy kis répával is megkínálják. Ennyi.

2014. aug. 23. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Bátran ajánlom, nem trükktanítás, nem orrbavágás, a lóval való kommunikáció: [link]
2014. aug. 23. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Okleveles tanfolyam, péntektől vasárnapig ennyi témával? A 20 közül egy "a csikó/ló nyereg alá tanítása"? Azt szombat 10-11:30 között meg lehet tanulni? És mi köze az egésznek a szabadidomításhoz?


Mo-on nagyon elmentek a dolgok a meghatározhatatlanság irányába.... Az nem szabadaddmítás, hogy valaki kötőfékkel, vagy anékül képes ellovagolni a lovát. Az lenne a normális. Cirkuszi trükköket pedig pozitív megerősítéssel bárki képes megtanítani, aki a megfelelő irányba lobogtatja a répát a lovának.

2014. aug. 23. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Építsd a kapcsolatod a lovaddal!

Legyen meg a tisztelet és a bizalom mind két fél részéről, és onnantól határ a csillagos ég!!

2014. aug. 23. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Sok olyan edző van, aki hajlandó házhoz jönni saját lóhoz, és segít elindulni a szabadidomítás útján :) Én ugrattam amíg meg nem sérült a lovam, utána kezdtem vele természetes lókiképzést tanulni. Utánakerestem kicsit az edzőknek a környéken, találtam is többet, aki hajlandó odajönni a lovardába, és segít megtanulni az alapokat, aztán egyedül is tudok próbálkozni. Viszont máig van, hogy ha elakadok valahol, felhívom az oktatómat, aki eljön pár alkalommal, és segít. :)
2014. aug. 24. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!