Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Valami nincs rendben a lovamma...

Glut kérdése:

Valami nincs rendben a lovammal. Esetleg látott már valaki hasonló tünetekkel lovat? Kifejtés alább.

Figyelt kérdés
Díjugrató versenyre készültünk a lovammal, ami most vasárnap volt. Ha esetleg számít, a ló 5 éves, herélt, 100-110 centiméteren mentünk volna, edzésen is ekkora magasságon dolgozunk. Szerdán mentem edzeni. Mikor felszerszámoztam és elvezettem a fűre, nem kezdett el legelni, mikor mindig nekiesik a zöldnek, ha van rá lehetősége. Csak nézett ki bambán, kedvtelenül. Majd felültem rá. Felülés közben is alám lépett, mintha nem bírna el, korábban pedig sose csinált ilyet. Mikor elindultunk éreztem, hogy valami nem olyan, mint szokott. Nem tudom pontosan elmondani, mit éreztem. Olyan volt, mintha a hátuljával lábujjhegyen lépkedne, viszont nem látszott kívülről semmi. A bal hátsó lába pedig elég merevnek tűnt. Mint mikor az embernek izomláza van. Ügetésben szintén lehetett érezni, főleg kanyarokban bal kézen. Abba is hagytam az edzést vele, nem is ugrottunk. Csütörtökön, pénteken pihenőt kapott. Szombaton megint mentem edzeni. Mikor lementünk nem éreztem semmi furcsát. edzésen is szépen ment. Viszont hazafelé már enyhén éreztem ugyanezt a problémát. Vasárnap, a verseny napján reggel lábon mentünk a helyszínre, ami kb 10 perc séta. Lefelé a dombon erőteljesen éreztem a hátulját, hogy megint magasan hordja és furcsán lép. Majd a bemelegítőn már jelezték, hogy látszik lépésben a gond. A bal hátsót hirtelen kapta fel, próbálta nem terhelni. Haza is vittem, a versenyen nem indultunk. Otthon végigtapogattam a lábait, de nem volt meleg, az izmai normál állapotban voltak és duzzanat sem volt sehol. Fel is vettem a lábát, kinyújtottam, hajlítgattam, de nem kapta el, nem reagált úgy, hogy fájna neki. Orvost még nem hívtunk, most várunk egy picit még, de szívesen várom a tapasztalatokat, gondolatokat, ha valaki esetleg tud segíteni.

2014. szept. 8. 20:55
 1/7 anonim ***** válasza:

Még régebben volt rá példa, hogy bevérzett a lovam patája, belülről, ilyen ömlenyszerűség alakult ki, és ki kellett várni, míg lenőtt, és így konkrétan levált egy ujjnyi vastag rész a patájáról. A gond utána magától megszűnt, addig viszont csak nagyon kíméletesen lehetett dolgoztatni, stb.

Annyi volt még látható, hogy ha valami belement a patájába, angyon nehezen adta fel, mert nyomta neki, és kemény talajra egyáltalán nem lehetett vinni.


De igazából lehet amúgy sok dolog a háttérben, én elsőre kovácsot hívnék, de egy jót, szóval semmiképp sem olyat, akinek nem jött be a rendes kovácsolás, ezért átállt a patkolásra, és társai... Egy jó kovács szerepe legalább olyan fontos, mint az orvosé.

Ha ő azt mondja, a ló patája, lábállása okés, akkor még aznap telefon az orvosnak, hogy gáz van.

2014. szept. 8. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Elsőnek a takarmányt nézném meg, amit kap. A szénába kerülhet olyan növény, amelyik idegrendszerre hat, és enyhén mérgező. De több mérgező növény van, mint szeretném felsorolni; ha nem fűfélét, hanem valami másféle "gazt" találsz az ételében, akkor az legyen gyanús, és nézz utána. Növényhatározásban tudok segíteni (ezt tanulom u.i.), ha kell, csak írj priv. üzit, ha találsz ilyen növényt.


Ha nem a takarmánnyal van a probléma, lehetséges, hogy ízületi vagy pataprobléma. Ugyanakkor valóban furcsa, hogy csak az egyik lábával van gond, és mégsincs ezzel a lábával semmi "érezhető" vagy látható probléma.

2014. szept. 8. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
A kovácsot felhívjuk, köszönöm a tanácsot. A lábait mondjuk könnyen adja, azzal nincs gond. A takarmányozással kapcsolatban: Napi egyszer kap 2 adag zabot, egyébként nap közben bálázott szénából kap. Az is lehet egy tünet, hogy míg a többi ló folyamatosan eszik, ő eszik egy 10 percet, majd odébb megy, sétálgat. Nem nevezném soványnak, de nem vastag darab, az tény. Legelőn is sokat van, mert ridegben tartjuk, viszont a legelőn eddig egyik lóval sem volt hasonló gond, így a növényeket sajnos nem tudom megmondani, hogy melyik lehet mérgező, illetve melyiket ehette meg. Én férgességre is gondoltam, viszont rendszeresen van féregtelenítve, oltásokat is rendszeresen megkapja. esetleg idegrendszeri probléma lehet??
2014. szept. 8. 21:16
 4/7 anonim ***** válasza:
Lehet hogy csak izomláza/húzódása van (biztos neked is volt már olyan izomlázad ami nem csak egy napig tartott), várj még pár napot, pihentesd, de ha nagyon aggódsz, hívj állatorvost. De szerintem nincs nagy gond.
2014. szept. 8. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

amiket írsz, hogy "mintha lábujjhegyen lépkedne" szerintem is pata problémára utalhat. lehet megnyomta valami, egy kavics, de akár egy sunyi tüske is lehetett. egy patakutatóval átnézném. bár ha gyulladás van, akkor meleg lenne a patája...

tippeket írhatunk még,de pontosabbat csak az orvos tud mondani.


mióta van meg a ló amúgy? hasonlót én olyan lónál tapasztaltam, amiről kiderült, hogy korábban patacsont törése volt, de az új tulajnál ez csak akkor jött ki, amikor először ment vele kisebb túrára, addig csak max 1 órára ült fel rá.

2014. szept. 9. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Én is a patájára tippelek, szóval egy jó hozzáértő kovácsot és egy állatorvost javasolok röntgennel.
2014. szept. 9. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, gondolatokat, kiderült a probléma!

Érzékennyé vált a háta, valószínűleg a nyereg nyomta meg neki, mivel az állatorvos szerint ismét nőtt, és sajnos nem vettük észre, hogy a nyereg nem passzol. A doki szerint minden rendben lesz, kicsit nagyobb hangsúlyt kell fektetni a ló hátának védelmére, de továbbra is használható az eddig végzett munkákra.

2014. szept. 28. 11:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!