Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogy is van ez a sodrott...

Hogy is van ez a sodrott lovakkal? El tudnátok magyarázni?

Figyelt kérdés

Úgy tudom, hogy sodrottnak egy hideg-és egy melegvérű ló utódját nevezzük. De ha vannak olyan lófajták, amelyek már eleve egyfajta átmeneti típust képviselnek, és ki tudja, milyen régóta léteznek (tehát nem ismert a fajta pontos kialakulása, és a hajdani esetleges keresztezések), azokat is sodrottnak nevezzük? És ha két sodrott lovat pároztatunk, az ő csikójuk is sodrott lesz? Ilyenkor előfordulhat, hogy aztán a hideg-vagy melegvérű típus üt vissza jobban? És a sodrott csikó is kaphat papírokat, ha a szülei -- mind a hideg-, mind a melegvérű ló -- ismert származásúak?

Sajnos nem ismerem valami jól a lovakat, tudnátok válaszolni ezekre a kérdésekre?


2015. márc. 11. 09:25
 1/3 anonim ***** válasza:

Na akkor vegyük sorra.


Ha olyan fajtáról beszélünk, ahol hideg- és melegvérűek is részt vettek a fajta kialakulása során azt nem nevezzük sodrottnak, ahogy mondjuk egy whippetet se nevezünk keveréknek, holott az is agarak és terrierek keresztezéséből jött létre. Egyébként melyik fajtára gondolsz?


A sodrott nem egy fajta, az egy köznyelvi megnevezés, papíron ugyanúgy magyar félvér, mint egy arab x lipicai, vagy bármi, ami keverék.


Ha két sodrott lovat pároztatsz a csikója is sodrott lesz, sőt, ha egy sodrottat hidegvérűvel az nehéz sodrott, ha egy sodrottat melegvérűvel, az könnyű sodrott, vagy "van benne egy kis sodrás". Ezek csak elnevezések.


Ha a sodrott szülei rendelkeznek papírokkal, akkor tiszta vérű magyar félvér lesz a ló. Magyarul fajtatiszta keverék! :)


De olyan "fajta", hogy sodrott nincs! Kb olyasminek mondanám, mint kutyákban a "tacskorcs", a rövid lábú, hosszú testű bármilyen keverék.


Azt, hogy sodrott egy lóra nem a származása, hanem a kinézete miatt mondják, így megeshet, hogy egy amúgy nagyon jó húsban lévő mondjuk hucul x furiosora rámondják, hogy sodrott, pedig nem is látott hidegvérűt.

2015. márc. 11. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ!

Például északon élnek olyan lófajták, amelyek kinézetük szerint -- mint ahogy írtad is, a megnevezés a küllemre vonatkozik, nem a fajtára -- átmeneti típusúak, és eleve sodrottnak nevezik őket az egyik lovas könyvben (pl. finn ló, vagy bizonyos dán ill. svéd fajták, mármint nem a mai melegvérű sportlovak). Ezek nagyon régi fajták, és főként fogatos munkára használják őket. Ezekre gondoltam.

2015. márc. 11. 11:22
 3/3 anonim ***** válasza:

Ha már fajták, akkor azokba a fajtákba tartoznak, nem sodrottak. Ahogy fentebb írták, a sodrott nem fajta, hanem jelleg. Most hogy miből alakult ki, az teljesen mindegy onnantól kezdve, hogy x fajta néven elkezdték őket törzskönyvezni.


A magyar félvérről annyit, hogy melegvérű ló kell, hogy legyen (azon túl, hogy Mo-on, engedéllyel rendelkező méntől született), tehát elvileg sodrott nem lehetne mfv. Aztán hogy ez a gyakorlatban hogy működik, azt passzolom. Gondolom, ha nagy a sodrás a csikóban, sodrottat írnak be, ahogy beírják pl. a pónit is - merthogy az sem lehet mfv.

2015. márc. 11. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!