Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mivel lazíthatnám el a lovamat?

Mivel lazíthatnám el a lovamat?

Figyelt kérdés

Van egy 13 éves herélt lovam, A1-ig versenyzett régebben, jelenleg velem b1-et megy. Az a problémám, hogy nagyon erős a szája, és merev a ló. Edzés elején úgy jár, mintha sánta lenne(egyik első patája meredekebb), majd ahogy bemelegszik már semmi baja. Viszont hiába próbálom lelazítani, iszonyatosan merev. Próbáltunk rá veiroter-t rakni, akkor jól ment, utána mikor nem volt rajta (havonta max 1x használjuk) akkor pár edzésig nem volt olyan merev utána megint. Amint a szárhoz nyúlok felfeszíti a fejét és ellenkezik. Edzőm is felült rá, neki valamennyire sikerült ellazítani a lovat, de neki sem volt az igazi, utána próbálgattam én is, egész finom szársegítségekkel 2-3 edzésig nagyon jól dolgozott, lazábban, mint eddig bármikor, aztán megint kezdődött előröl. A másik problémám, hogy amikor így feszeng a ló, akkor botladozik... Nem figyel oda, már párszor majdnem sikerült elesnünk, rudazás is kataszrófálisan megy neki, a kis ugrások szintén, a nagyobbakat szépen ugorja. Eddig nagyon hajtós is volt, meg tudni kell róla, hogy kehes és hiába van kezelve szinte tünetmentesre, a múlt nyár eléggé megviselte, lefogyott, meg pihentettem sokat, most kezdett el rendesen visszaállni az izomzata, mostmár van kedve menni, viszont ahogy erősödik, annál kevésbé válik kontrollálhatóvá pályalovaglás közben. Ráadásul az egyik oldalra nagyon ferde a ló, már sokat javult, mióta az enyém, de még mindig elég ferde. Emiatt balról jobbra az ugrásváltást nem csinálja meg, inkább elragad... Ha pálca van a kezemben és az átugrasztás pillanatában hátracsípek akkor szépen átugrik, de hát ez nem megoldás. Tanácsot szeretnék kérni, mert szerintem az összes probléma a feszességre vezethető vissza. Mindneképpen olyan megoldást szeretnék, ami nem beleerőszakolja a keretbe... Átmeneteket, fordulatokat, állításokat, hajlításokat próbáltam, nem nagyon használnak... Farat be, vállat be, stb. ideig óráig hatnak aztán megint semmi... Mindenre nyitott vagyok mert így se neki, se nekem nem élvezet a közös munka és ezen mindenképpen változtatni szeretnék.

Köszönöm: V.



2015. jún. 23. 23:10
 1/7 anonim ***** válasza:

A száján úgy segíthetsz, hogy minél finomabb zablát raksz a szájába (vastag, kétszer tört olív mondjuk), és fokozatosan adsz segítségeket. Tehát az a célod mindig a segítségadásnál, hogy a ló ne vegye észre! És nagyon finoman, észrevétlenül fokozod a segítséget - és amint reagál, te is reagálsz: szóval ha enged, azonnal engedsz te is. Rá fog jönni, hogy ha kevesebbnél ő már enged, akkor te se fogsz vele durvulni - így szép lassan ő is puhaszájúvá fog válni. De ehhez türelem, és érzék kell! Na meg, hogy véletlenül se ránts a szájába.

Természetesen ha fokozod a segítséget, és ő ellenkezéssel válaszol, akkor ne engedj! Ha a fene fenét eszik is, fokozd a segítséget - és amint megfelelő választ ad, azonnal engedj. Össze fogja kötni, hogy mikor kapott számára is barátságosabb választ, és mikor nem. Ezt kezdetben gyakorolhatod földről is amúgy. Én felszállás előtt a nyakát is ki szoktam lazítgatni, meghajlítom mindkét irányba (tehát egyik kezem a nyakára teszem, először középen, a másikkal hajlítom; majd ugyanez a nyak két szélénél, utána másik kézre is), és csak ha érzem, hogy a másik oldalon kinyúlt, kilazult az izom, akkor engedem kinyújtani a nyakát. Ezt abból látod, hogy a feje előre-lefelé nyúlik.

A lazításhoz pedig sok állítás, hajlítás, dolgozz sokat íven, legyen sok átmenet a jármódok között (ne csak közvetlen, de legyen mondjuk lépés-vágta, ügetés-állj, stb)., sok kézváltás. Ne az legyen a fontos, hogy megcsinálja-e a feladatot, mondjuk egy kiskört, hanem az, hogy hogyan.

Ezen kívül járj vele terepre! Heti 1-2 terep felüdülés, regenerálódás a lónak, főleg, ha több lóval együtt mehet!

Amíg ennyire merev, és kemény szájú, és nem is erőltetném az ugrást - ez így versenyszezonban durván hangozhat, de én inkább rászánnék pár hónapot, hogy egy stabil, biztos kis lovat csináljak belőle, aki megbízhatóan dolgozik a lovas alatt. Lehet, hogy már a rossz tapasztalataid miatt kapaszkodsz a szárban, te is merev vagy, stb., és pont emiatt feszít be ő is - lazíts kicsit te is! :)

2015. jún. 24. 03:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Kihagytam az ugrásváltás részt. A ló arra vágtázik, amelyik irányba hajlítva van a gerince. Válla a vállad, csípője a csípődet követi. Kezdetben próbáld ki rúd felett, hogy megemeled a fejét végig az átlón, és határozottan fordulsz te is középen, csípővel-vállal, és úgy próbálod átugratni. És türelem, meg egy ténylegesen jó edző - ha a mostani nem tud érdemben segíteni, akkor váltsd le.
2015. jún. 24. 03:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a választ. kipróbálom a finom segítségeket :) az ugrásváltásnál valószínűleg én vagyok a hibás, mert nem igazán tanultam az ugrásváltás segítségeit, de edzőmet megkérem hogy magyarázza el :)
2015. jún. 24. 09:21
 4/7 anonim ***** válasza:

A merevség és az elsietés eredhet fájdalomból is - biztos, hogy passzol rá a nyereg?

Ha van rá lehetőség, esetleg megnézethetnéd csontkováccsal (pl Bertalan Zsoltot tudom ajánlani), aki meg tudja mondani, van-e valamilyen fizikai problémája a lónak, illetve mutat is lazító gyakorlatokat.

2015. jún. 24. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Az elsővel nem teljesen értek egyet. Van olyan ló, amelyiknek beteheted a kétszer tört üregeset, és jól megy, de van, amelyik arra nem tud támaszkodni. Én a sima, egyszer tört csikózabla híve vagyok (lehetőleg réz), se túl vastag, se túl vékony, és tömör. Ezzel kellően oda tudsz hatni, ha esetleg kell, de nem túl erős, és nem okoz kellemetlenséget. Persze ha jól használja a lovas :) Úgyhogy nem kell túlfinomkodni. Viszont fontos, hogy a segítséget addig kell fokozni, ameddig nem enged. Aztán te is engedsz.
2015. jún. 24. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Esetleg még azt hozzátenném, hogy elengedettség nincs egyenesség nélkül. Egyenesség alatt azt értjük, hogy a ló hajlítás szerinti belső hátsó lába a belső első láb patanyomába lép-e (tehát nem kifelé/befelé ahhoz képest). Tehát külső állítás-hajlítás esetén a fal felé eső lábpár lesz a hajlítás szerinti belső.

Ezt szintén tudod gyakorolni vele földről is.

2015. jún. 24. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

Sok sok kiskör nagykör nyolcas, kör szűkítése, tágítása. Nagyon egyszerű feladatoknak tűnnek, de hidd el, hogy 10-15 perc alatt nagyon sokat segít lelazítani a lovat.

Írtad hogy ideig óráig hatnak az átmenetek.. hát akkor ha elmúlt a hatás, akkor megint. Ha pedig "féloldalas" mint minden ló és nincs belőle kilovagolva, én futószáron szoktam 60-40% arányban többet mozgatni arra a kézre amin ferde és merevebb. Hogy felerősödjön a másik feléhez is a ferde oldala.

2015. jún. 25. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!