Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Bántalmazott ló fegyelmezése?

Bántalmazott ló fegyelmezése?

Figyelt kérdés

Egy elég sokat bántott csikót hoztam haza (kb. 2 éves) suttyóktól. Dolgoztam sokat lovakkal (kultúrált lovakkal...), de sajátom még nem volt sosem. Normális esetben egy darabig még vártam volna vele, de őt nagyon megsajnáltam, mikor megláttam hogy él (körmölve, pucolva nincs, oltásai és papírja nincsenek, kinn született szinte az utcán (fához volt kötve egész nap, közterületen).

Akitől vettem, azt mondta kezes volt nagyon, de mióta (idegen emberek, akik szabadon jártak keltek arrafelé, mert semmi kerítés) bottal rendszeresen verték, azóta elkezdett csipkedni, néha harapni. Engem még nem harapott meg erősen, de látom a hajlamot ahogy mindíg a száját fordítja a kéz felé, és mindíg készen áll csípni. Vannak jobb pillanatai, mikor nyugisan simítom, akkor nem akar oda kapni, szépen nyugodtan áll.

Sokan mondják, hogy nem szabad hagyni csípni, oda kell nagyot vágni neki.... de nem hiszem hogy ez jót tenni a kapcsolatunknak, mivel előző helyén is mindig csak kapott...Nem egyértelmű nekem, hogy önvédelemből teszi-e, vagy alattomosságból, esetleg nemi mivoltából adódóan (csődörke).

Szoktassam le a csipkedésről pofon-büntetéssel már az elejétől kezdve, vagy egy darabig még nézzem el neki, hátha leszokik róla, ahogy elkezd bízni, és megszokja az új helyét, embereket és rájön hogy nem bántjuk?


Köszi a tanácsokat előre is! (nyilván nem csak itt informálódok, de a legtöbb véleményt egyszerre itt kapom :)



2016. máj. 29. 22:44
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

A lényeg az, hogy elsősorban tanulja meg, hogy te vagy a vezér. Ha te vagy a főnök, akkor melletted biztonságban fogja tudni magát. Ha biztonságban rudja magát, bízni fog benned. Nem lesz könnyű, s rövid menet. Ha ez.megvan elkezdheted a rehabját.

Szerintem

2016. máj. 29. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
72%

Nekem is van lovam, kicsit távolságtartó ő is.

Az én tapasztalatom az, hogy időt kell neki hagyni, sokat foglalkozni vele, hogy érezze a törődést és minél jobban hozzád szokjon. Hogyha erősen kötődik már hozzád, akkor érdemes ezzel a problémával foglalkozni, hogyha bizalom van köztetek és úgy csipked, akkor jöhet érte a bünti :)

2016. máj. 29. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha erősen, határozottan, de nem agresszívan rászólsz, hogy "nem" vagy "nem szabad", az kb egyenértékű a főnöki odasunyítással. "Szeretlek, nem bántalak, de ezt nem akarom még egyszer látni" :) De az orrba pöckölés is jó. Nem kell neki fájdalmat okozni, csak meg kell értenie, hogy ez neked nem poén. Sajnos két éves csődöröknél ez nagyjából a haverság kezdete....
2016. máj. 30. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
65%
Az én lovam is ilyen volt... vasláncra vert, mindig bottal verték, és egyszer még a lábát is eltörték -.- 4 éve van nálam, még mindig ilyedős. Az ilyen lovak szerintem sosem lesznek nyugodtak... Határozott szavak kellenek, Néha belefér egy-egy orrba pöckölés,oda vágni nem valami előnyös, szóval azt tényleg ne.Futószáraztatni próbáltad már? Mert talán ha kifáradna, lenyugodna. Remélem Segítettem.
2016. máj. 30. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek! Utolsó: futószárazni még nem próbáltam mivel fogalma sincs, mit kéne futószáron csinálni, és nem akarom stresszelni feleslegesen most még az elején, majd 1-2 hét múlva talán, ha már teljesen megnyugszik, és látja hogy szeretve van. Először még azt sem engedte hogy felvegyük a lábát, most 1 nap telt el, tudom már vezetni, jön utánam (néha próbál még csípni, de van mikor csak oda szagol és nem akar harapni) és le is pucoltam :) Ahogy látom javul a helyzet kicsit.... bízom benne, hogy lehetőleg erőszak nélkül is meg tudom értetni vele, hogy én vagyok a góré. :)
2016. máj. 30. 18:09
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Két évesen ne is futószárazd még, nagyon nem tesz jót neki, majd jövőre. Addigis alap dolgok, elleszel ezekkel is néhány hónapig, az biztos. vezetés: megállsz, megáll, hátralépsz, hátralép, nem megy előre, laza száron van, körök, stb. Ilyenekkel (és később ha meg akarod alapozni a lovaglást komolyabban is dolgozhattok kézen) adsz neki elég feladatot. Én a helyedben mindig nagyon nyugodtan, lassan mozognék, kommunikálnék vele, ha odaharap 1-1 korrigáció reflexből mehet neki, de nem szabad még sokat követelni, mert alapból védekező üzemmódban van, ha kérsz tőle valamit, nem azt fogja lesni, hogy mit csináljon, hanem azt, hogy hogyan védje meg magát vagy hogy hogyan meneküljön. Ezért is nem jó ötlet még a futószár.
2016. máj. 30. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
És kiheréltetni sem ártana később.
2016. máj. 30. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Igen, heréltetni akarom én is egyértelmű :)
2016. máj. 30. 21:03
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

A ló nem úgy ötődik és szeret, mint az ember. Neki nem csak szeretet és biztonság kell, nem olyan értelemben, mint mi hisszük. A ménesvezérre időről időre rápróbálnak, hogy még mindig domináns-e, még éber-e, stb., hiszen ha baj van, ő dönti el, futni kell-e, milyen menekülési stratégiát kell alkalmazni , vagy épp az adott dolog biztonságos-e, stb-stb. Ha nem vagy a vezetője, a biztonságát sem garantálod. Márpedig neki elsősorban most ez kell ahhoz is, hogy bízhasson.

Ez azt jelenti, hogy ha csípni akar, szólj rá, de csak akkor, ha látod, hogy baj van. Ha nem érz belőle, csapj az orrára. Itt egyáltalán nem az erő a lényeg, ne okozz neki fájdalmat soha! Ez csak jelzés: észrevetted, és nem szeretnéd ezt a viselkedést látni tőle még egyszer. Legyél következetes, soha ne csapj oda neki egy olyat, hogy még jövőre is féljen, ha emeled a kezed. És mindig legyen pozitív megerősítés, kedves szavak, sörényél-vakarás, stb., ha jól viselkedik, érezze a szeretetet is.

2016. máj. 31. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Ma muszáj volt neki odacsapnom (nem úgy tiszta erőből, de azért határozottan, mert miközben vizet adtam neki, beleharapott a combomba....csupán azért, mert nem engedtem hogy a kézben lévő vödörből igyon, hanem meg kellett várnia, míg kiöntöm :D) De nem hatotta meg túlságosan ahogy láttam...viszont miután orrba csaptam nem súnyta hátra a fülét,nézett felálló fülecskékkel rám, hogy ez most mi volt :)) utána egy kis idő múlva jött megint az orrával rögtön szaglászni (így kezdődik a kóstolgatás). Ha ellököm a fejét, ahogy látom játéknak veszi, szóval talán erőteljesebbnek kell lennem, akármennyire is nem akarom bántani...ahogy látom csak abból ért. (Tényleg csak akkor ütöm meg, ha már megtörtént a harapás, ha csak szándékát látom, akkor ellököm a fejét)
2016. jún. 1. 07:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!