Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Meddig lehet tolerálni egy...

Meddig lehet tolerálni egy csikó játékát az emberrel? Hogyan lehet lebeszélni róla kíméletesen?

Figyelt kérdés

A csikóm most lesz 2 éves, és eddig nem foglalkoztam még csikókkal...(mentett ló) Egyedül van tartva, mivel mén. Van, hogy eszébe jut, hogy játszani kéne, ágaskodik, és fejét rázva futkározik körülöttem vagy fel alá a karámban. Ha közel jön el szoktam zavarni, de 1 perc sem telik bele és újra jön... elcsórja a lapátot, a vödröt, vagy amit épp viszek magammal, ha leteszem egy pillanatra is...:D a játszadozást csípéssel indítja a pulcsimba vagy akárhova, és rögtön neki iramodik. Nos, ekkor nem sok esélyem van büntetni sem érte. Rúgni nem rúg, még levegőbe sem, inkább ágaskodós... Az ágaskodásért egyébként már párszor rávágtam, de 1 hétig kb kitart a hatás, utána kezdi előről. Eleinte ellenszegülésként csinálta, most már átment játékba...De azért nekem ez nem olyan vicces mint neki. Viszont egyedül van, ezért muszáj valakivel levezetnie az energiáit. Futószárazni szoktam egy keveset, de így is marad bőven energiája a szemétkedésre :)

Ötletek?



2016. júl. 19. 08:28
 1/10 anonim ***** válasza:
21%

Fantasztikus, majd tőled ia megmenthetik miután elcseszted, ugyanis lovat egyedül nem tartunk ( csak kb milliónyi viselkedèsi problèma okozója), csikót az ne kezeljen aki nem èrt hozzá ( nálad ez is pipa) plusz csődör ( mert ha lúd legyen kövèr).

Ha jót akarsz neki keress egy csődörökre is felkèszült istállót.

2016. júl. 19. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Hirdetem....de eddig még nem akarta senki megvenni, ha tudsz valakit, aki tudna vele foglalkozni érdemben, akkor szívesen várom (Győr környékén). Ősszel heréltetem, és viszem bértartásba, de addig ez van. Nem tudom te mennyire mentél volna el egy lesoványodott,csimbókos életébe nem körmözött csikó mellett...Tudom, hogy nem megfelelő nálam a környezet, de legalább kap enni, és ápolva van...
2016. júl. 19. 09:04
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Van, hogy eszébe jut, hogy játszani kéne, ágaskodik, és fejét rázva futkározik körülöttem vagy fel alá a karámban. Ha közel jön el szoktam zavarni, de 1 perc sem telik bele és újra jön.

-Te vagy az egyetlen lény a környéken, aki foglalkozik vele, mégis mit csináljon?

Viszont, ha világosan, a tudtára adod, hogy NEM, akkor következetesen az nem. Te most nem szeretnél játszani.

Viszont ha alkalmad adódik, menj csak aért be hozzá, mert játszotok. Mondjuk csatlakoztasd magadhoz.


A csipkedést határozottan tiltsd, nyomd csak orrba érte, amolyan figyelmeztető jelleggel.

Nagyon szívesen játszom a lovardám lovaival, nálam a határ az, hogy egyáltalán ne okozzunk fájdalmat egymásnak, illetve ha én abbahagyom, és azt mondom elég, akkor elég.


Azt mondod, futószárazni szoktad, de keveset. Nem tudom mennyi időd van, de látszik hogy tele van energiával, ne csak futószárazd, hanem próbáld ki vele szabadidomítás egyes kezdő elemeit. Az ő agya is lesz kötve, mert új feladatokat kap.

2016. júl. 19. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Oké! Elég nehéz eset, mert nem sokat foglalkoztak vele az előző gazdái :S (1 hónapja van nálam, azóta rengeteget fejlődött, vezetgetést, lábfeladást gyakoroltuk, meg ugye a futószárat). Olyat szoktam hogy elküldöm magamtól, aztán visza hívom, hallgat a nevére, ha hívom azonnal jön, milyen gyakorlattal célszerű elkezdeni, amit könnyen megért? Próbáltam járóiskolán vezetgetni, meg különböző tárgyakkal ismertetni, nem nagyon fél semmitől :) Sétálni is el szoktam vinni a közelben, de van olyanja, hogy begőzöl és elkezd csipkedni (orrára szoktunk csapni, de van, hogy csak mégjobban folytatja,felveszi a harcot... megverni nem akarom - lehet ez lenne a célravezető - ezért inkább azt szoktam, ha csipked, akkor utána menni vele egyhelyben kört, hogy más lekösse az agyát, eltolni a fejét, stb.)

Nyilván nem vagyok vele elég erélyes, de nem tudom egy ilyen fiatal állatnál, akinek nem sok kapcsolata volt se lóval, se emberrel mennyire célravezető a "verés".


Tisztában vagyok azzal is, hogy nagy falat számomra, de meg kell bírkóznom vele őszig (amikor is herélést be lehet iktatni, és bértartásba tudom küldeni).

2016. júl. 19. 12:50
 5/10 anonim ***** válasza:
Ágaskodás ellen már leírtad az ellenszert, max egy hét múlva ismételni kell. Ha erősködik, akkor meg kell takarni... Aki sírni kezd, az gondoljon arra, mit művelnek a vezérek egy kétéves sihederrel a szabad ménesben, ha nem fér a bőrébe... Minimum a páros lábbal oldalba rúgás. Én vennék neki egy játszólabdát, azzal hülyéskedjen, ne veled vagy a vödörrel :) Mondjuk, a vödör a kisebbik gond. De nekem állt már a vállamra ló, hidd el látatlanba: nem poén. Mármint az embernek. Indokolatlanul ne bántsd, attól tényleg csak elvadul, de a szabályokat-határokat le kell rendezni. Én a főnököm (akkor) 14 éves lovával jártam úgy, hogy kimentem érte a karámba, ágaskodott, képen tenyereltem, a főnök meg el volt hűlve, hogy be tudtam hozni. Mondom, eddig hogy ment be a lovad a helyére, mit csináltak az előző lóápolók? Kint hagyták még egy kicsit... Jaaaaaaaaa... talán ezért ilyen fenékarcú, hogy csúnyábbat ne mondjak. Még kétszer kapott érte, azóta belátta, hogy nem működik nálam a módszere (gazdi a mai napig felhív a karám mellől, hogy be kéne vinni az állatkát). Ha következetes vagy, hamar felfedezi, hogy mit lehet, és mit nem. Nyugi, a többség nem mazochista :D
2016. júl. 19. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Hát igyekszem, de mindenhol azt látom, hogy 'az erőszak nem megoldás' meg 'csatlakoztatni kell a lovat'. Jelenleg nem tudom hogy kezdem el a 'dolgozzunk földről" dolgot, mert megakadtunk a nyomásra engedésnél: én nyomom, ő meg harap. Orrba vágom. Ugyanaz. Sosem hagytam abba a nyomást, amíg végül odébb nem lépett. A farát próbáltam oldalra elmozdítani. De már kék-zöld a karom. hiába pofozom fel csak mégjobban vissza harap. ha nem foglalkozok vele, akkor is csinálja... nem tudom mit csináljak... lehet a körkarámos megoldás kéne... csak ugye nincs mindenkinek egy a kert végében, szóval nem tudtam ezt kipróbálni eddig még. :) Úgy kéne elnyernem a tiszteletet, hogy nem érek hozzá, mert ez nem egészséges senkinek :S


Köszi a válaszokat, mindegyik hasznos volt nyilván, volt amivel tisztában vagyok, de amíg nem találok valakit, aki úgy neveli ahogy kéne, addig nekem kell...vagyis én szeretek vele foglalkozni... csak a szakembert már tényleg nincs pénzem megfizetni most.. :)

2016. júl. 19. 21:34
 7/10 anonim ***** válasza:

Az alábbi gyakorlatot egy hosszabb vezetőszárral is kivitelezheted:

Indulj és állj meg.

Ezt ismételges addig, amíg majdh' egyszerre "lélegezve" akkor áll és indul, mikor te.


Ezt addig próbálgasd, míg vezetőszár nélkül is megy.

Ja: 10 perc munkát 2 perc pihenő kövessen.

2016. júl. 20. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

5-ös vagyok: Tudom, és én sem szeretem megcsapni őket, és amíg lehet, addig csak rájuk förmedek, ez egy idő után elég is. De sajnos nem szabad elfelejteni, hogy 5-10x nehezebbek, és izmosabbak nálunk. Mivel alkalmasint nem értenek a szóból, mint pl egy harapós egy éves gyerek, muszáj őket képen tenyerelni, hogy leessen az érme... Ágaskodásnál még lehet megoldás, ha száron van, hogy egyik kezedben van egy pálca, és addig lépteted hátra, amíg meg nem lapul előtted (személyes rekord sportpónival 120 méter... rossz vérek ha egyesülnek :))

Ez az elmozdítós játék hasznos lesz, hiszen így eléred, hogy a te akaratod érvényesüljön, viszont szerezz egy bambuszbotot, vagy egy könnyű partvisnyelet és húzz teniszlabdát a végére. Az sem jó, ha ebbe harap, de legalább nem fáj. Ha nem válik be, nejlonzacskó, és mozgasd picit.

2016. júl. 20. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Ha vezetem, mostanában mindíg a kezembe akar harapni... azt kéne megoldanom, hogy tudjam úgy vezetni hosszú száron, hogy ne nyúlkáljon folyton a kezemhez... lehet azért van mert mén, de eléggé zavaró, és muszáj mindíg fél szemmel oda néznem. :) Megpróbálom a pálcás verziót, de ha ugye nem fogok rövid szárat, akkor fogja magát és elindul más irányba mert ott valami érdekesebb.. -.-
2016. júl. 20. 15:21
 10/10 A kérdező kommentje:
Ja, egyébként a zacskótól meg a pálcától nem fél, sima pálcával kocogtathatom én leszarja :D
2016. júl. 20. 15:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!