Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Miért ilyen az összes cica?

Miért ilyen az összes cica?

Figyelt kérdés

Mi előtt még nekem ugranátok, nem a macskák ellen vagyok, szeretnék is egyet már nagyon, egy ideje tanulmányozom őket videókon, olvasgatok róluk, számomra a legkülönlegesebb háziállat. De valamit nem értek velük kapcsolatban még mindig. Szeretném megérteni őket.

Hogy van az, hogy a nem kívánt szaporulatokból is ha gazdira találnak a kiscicák, ugyanolyanok lesznek. Esznek, fekszenek, bújnak, dorombolnak (lakásban tartottak), és persze cukik.

De amikor megszületnek, és nem kézhez szokottak, akkor még elfutnak az ember elől. Bár a kajáért "kockáztatnak", közel jönnek. Van amelyik cicát nem is lehet szocializálni, nem? Vannak olyan cicák is, akik nyávognak, jajgatnak az utcán ételért, de mégis elmenekülnek az ember kezétől, de a kajáért odamennek. (Ez mondjuk nekem nem szimpatikus).

Azt sem értem, hogy sok macska nem jön ki másik macskákkal, ezért csak egyedüli macskaként javasolják tartani, valamint az is érthetetlen nekem, hogy utcáról mentett macska miért nem húzza meg magát a lakásban, és miért támadja naponta a már régóta ott lakó többi cicát?

Nem egy ilyet olvastam már. Miért nem örül inkább annak, hogy bekerült az utcáról? Mert elvileg örülnek ennek a kóbor macskák, amikor mentik őket, vagy mégsem?



2023. jan. 22. 17:47
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
87%
A kóbor macskának fingja nincs arról hirtelen, hogy mit jelent az, hogy te megmentetted. Azt érzi, hogy eddig megszokott helyen volt, ami veszélyes vagy sem, de ismert közeg, most meg megfogják, beteszik egy hordozóba sokszor erőszakkal, majd kirakják egy tök idegen szobában, ahol ott van egy másik macska, akinek az a sajá területe, szóval fél, ideges, stresszel, téged nem ismer, másik macskát ellensegnek tekinti, rossz esetben az embert is, ha rossz tapadztalata van velük. Szóval mitől is lenne kva hálás neked rögtön?
2023. jan. 22. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
98%
Mert egy allatot probalsz emberi tulajdonsagokkal es erzesekkel felruhazni, azert.
2023. jan. 22. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
80%

Te még gyerek vagy, igaz?...

A macska nem öntudatos élőlény, legalábbis nem abban az értelemben, akár az ember. Nem tudja értelmezni az olyan elvont fogalmakat, mint hogy "megment" vagy "segít". Ő elsősorban érez: félelmet, éhséget, stb. Vannak ösztönszerű viselkedésformái, amik szintén nem átgondoltak: vonzza az ember társasága, mert erre lett tenyésztve már 10.000 éve. De nyilván egy utcán "szocializálódott" macskánál egyszerre van ott, hogy vágyik társaságra és az, hogy nem ismeri az embert, vagy épp, hogy negatív a róla szerzett tapasztalata (bántották, kergették). Az, hogy az embertől remélhet kaját, az is már sokszor szinte beléjük van kódolva, de még több esetben tanult viselkedés.

Az, hogy máshogy viselkedik egy macska, ami emberek közé született, és máshogy az, amelyik nem....Már nem azért, de az ember is ilyen. Több feljegyzés is van "maugli" történetekről, amik közel sem olyan romantikusak, mint a belőle íródott regény meg a mesék. A társadalmon kívül született, elhagyott gyerekek teljesen más fejlődési utat járnak be, beszélni sem tanulnak meg SOHA. Akkor se, ha aztán még gyerekkoruk alatt megtalálják őket, és visszahozzák a civilizációba. Az a pár év, ami az agy számára esszenciális volt a tanulás szempontjából, már letelt, és az agyi pályák már nem épülhetnek ki még egyszer. De nem kell régi sztorikra gondolni, 10-15 éve Amerikában egy család ketrecben tartotta a lányát, sosem tanították meg se beszélni, se emberként nem bántak vele semmilyen értelemben. Gyakorlatilag olyan lett a lány, mint egy erősen szellemileg visszamaradott gyerek.

A macska azért támad meg más macskát, mert territoriális állat: az élettér a macskának egyenlő a táplálékszerzés lehetőségével. Kisebb terület = kevesebb táplálék. Még ha már az ember eteti is, ez az ösztön megmaradt, hiszen nem olyan régóta etetgetik az emberek őket, a domesztikáció során a leghosszabb időszakban ők egerésztek az ember portáján/tanyáján/hajóján.

A kérdésed nagy részét egyébként nem is tudtam értelmezni, hogy most mi a problémád vagy mi maga a kérdés.

2023. jan. 22. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Mitől? Mondjuk attól hogy nem az utcán kell aludnia, hanem a lakásban, melegben, valamint kapják a kaját mondjuk. Akkor miért ne lehetne hálás? Egy kutya biztos az lenne.
2023. jan. 22. 18:06
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Lol, hat a kutya se mindig halas. 2 mentett kutyam van, kuzdelem volt mindegyikkel az elso fel ev, mire belerazodtak az eletbe nalunk 🤣


De amugy egy kutyahoz se lehet hasonlitani a macskakat. Semmi kozuk egymashoz, semmilyen ertelemben.

2023. jan. 22. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
3#: 26 éves vagyok, párommal élek már pár éve lakásban. És szeretnék egy macskát tartani mindenképp. Viszont szeretnék minél többet tudni róluk általánosságban.
2023. jan. 22. 18:14
 7/12 anonim válasza:
100%

Kedves kérdező!


Elmagyarázták a válaszadók nagyon szépen, hogy a macskák ösztönlények. Erre megint racionális érveket hozol, hogy miért kéne hálásnak lenniük. A második válaszadó megírta. Ők nem emberek. Nagyon cukik, de attól még közel sincs olyan fejlett érzelmi világuk mint neked. Ezt sok állatbarát tagadja, de attól még igaz marad.

2023. jan. 22. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
64%
A MACSEKOK területvédő állatok, ez a vérükben van. Ha lakásban van ott is, ha odakerül egy másik cica ha udvaron, kertben van, ott is, azokon a területeken is ahol csavarog. Ha idegen macsekot lát, az neki kihivás, megkell védeni a saját területét. Erről nem lehet lenevelni, a génjeiben van amit még annak idején hozott magával. Előfordul, hogy barátságot kötnek, más cicával, mi nem tudjuk, miért. Egyik ok lehet a szex, vagy egy alomba születtek pld.
2023. jan. 22. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
44%

A macska öntörvényű, a szomszéd macskája pl. átjött hozzám és nem ment haza többé, hiába zavartam el, mindig visszajött, végül a szomszéd beletörődött, hogy a macska engem választott. Nem tudom miért.


De nekünk is volt olyan macskánk aki elhagyott minket a két házzal arrébb lévő néniért.


Más esetben viszont kizártnak tartom, hogy elmenjen. Van egy öregebb cicánk, ő kizárt, hogy elmenjen. Kiskorában félt mindentől, még tőlünk is, de hamar megszokta a helyet, és manapság meg mindig jön bújik, dorombol, igazi házimacska, mert a tornácnál kijjebb nem megy.

2023. jan. 22. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
77%
26 éves létedre félelmetesen naiv vagy :(
2023. jan. 25. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!