Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Kinti macska beszoktatása?

Kinti macska beszoktatása?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Van egy tízéves kinti cica, aki eddigi életében kint élt, most viszont lenne lehetősége lakáscicának lenni (a másik opció is költözéssel jár, ráadásul veszélyesebb helyre, mint ahol eddig élt). Nagyon kötődik hozzám, mindig szalad, mikor ott járok, ez a része nem gond.

Életében eddig egyszer élt lakásban, amíg az ivartalanításból lábadozott, de azóta nem.

Kinti - benti sajnos nem jó ötlet, mert ahol én lakom, vannak olyan dolgok, amikkel ő még nem találkozott a jelenlegi mikrokörnyezetében (pl vonat). Félteném, hogy az első útja alkalmával kivasalja. A kerítés nagyon nem macskabiztos, maximum pórázon tudnám kivinni, mert egyelőre kennelre/kerítésre nem tudok ennyit szánni.

Ahol most van, ott nem maradhat.

Home officeból dolgozom, úgyhogy végig vele tudnék lenni, illetve nincs más állat bent, akivel összetűzésbe tudna keveredni.



Arra gondoltam, magammal hozom az alvós dobozát (eddig ez a garázsban volt), illetve több helyre is tennék neki almot. Ebbe jó ötlet lehet kintről hozott homokot/földet keverni, amit "ismer"?


Minden tanácsot szívesen fogadok, a cica nem maradhat a jelenlegi lakhelyén, és elajandekozni sem szeretnénk, ha már egyszer minket legalább szeret és ismer.


febr. 27. 08:01
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Én faluról "mentettem" egy nagyszüleimhez szegődött cicát, mert féltettem, hogy baja lesz. Minimálisan lett szoktatva a benti létre - azalatt az egy hónap alatt, amíg az átszállítás hivatalos dolgait intéztem (Erdélyből jött a cica, jogilag veszettség elleni oltás után 30 nappal kaphat útlevelet, gyakorlatilag a kutyát se érdekelte a határnál, de inkább kivártuk) addig a nagymamám bent tartotta a házban.


Nálunk már szigorúan szobacica.


Nem volt semmi problémája az átállással, vígan elvan a négy fal között. Annyi, hogy többet kell vele foglalkozni, mert nem tud pl. vadászni, fára mászni, így nekem kell gondoskodni a szórakoztatásáról.


Tehát szerintem simán lehet belőle szobacica :)

febr. 27. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

A mi kinti cicánk először kinti-benti lett, utána betegség miatt csak benti, nem okozott neki problémát.

Viszont a másik kinti cicánkat még műtét után sem tudtuk rendesen benn tartani, mert annyira nem viselte el, úgyhogy a kötelező pár óra után ki kellett engednünk... (ő mondjuk fiatalabb volt, és nem tudtuk a műtét miatt egyből etetni sem benn, ez szerintem hatással volt a "lázadozására").

Barátnőmék a 16 éves cicát vitték el bentinek a halott nagymama házából, ott sem volt probléma :)

Szóval jó esetben szinte semmit nem kell tenned, csak bevinni, és hagyni, hogy élvezze, és ez tapasztalatom szerint idősebb (lány)cicáknál a legkönnyebb.

Sok sikert és boldog együttélést! :)

febr. 27. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

"Ebbe jó ötlet lehet kintről hozott homokot/földet keverni, amit "ismer"?"


Nem, mert semmi értelme. A macska azt néző, hogy hol tudja elkaparni a végtermékét, nem azt, hogy mit ismer. Ilyen szempontból tanács, hogy a kezdeti időszakra legyen 2 alomtálca, olyan helyen, ahol nyugton intézheti a dolgát (nem a folyosó közepén, ahol nonstop járkálsz), de azért könnyen megtaláló és hozzáférhető helyen. Illetve hogy a kezdeti időben ne zárt alomtálcát válassz, mert az riaszthatja a macskát. Legyen sima nyitott, hogy könnyen beleléphessen. Ha ott a szemcsés, könnyen kaparható alom, akkor azt fogja választani a szobapálma földje helyett.

Emellett érdemes lelkileg rákészülni arra, hogy ez a költözés a macskának stresszel jár (függetlenül attól, hogy kinti bentre költözik-e vagy fordítva), ezért előfordulhat, hogy valahová oda fog pisilni (ritkább esetben kakilni), ahová nem kéne. Szőnyegre, ágyra, padlóra, stb. Ez nem a szobatisztaság hiánya vagy az alom nem-ismerete, hanem szimplán a stressz következménye.

Amúgy nincs semmi bonyodalom abban, hogy kintről költöztetsz be macskát, nem kell túlaggódni. Mint minden új cicánál: legyen búvóhelye, lehetőleg magasan (pl kaparófa tetején kuckó), mert ott érzik magukat leginkább biztonságban. Búvóhelyre adjatok neki azért több opciót. Ezekről a helyekről ne rángassátok ki, ha ott van bent, ne piszkáljátok. Így a macskában is kialakul, hogy oda tud elvonulni, és nem fog rettegni.

Szocializáció szempontjából érdemes figyelni rá, hogy azért ne legyenek olyan helyek a lakásban, ahol tőled elzárhatja magát, pl ágy alja, szoba sarka (olyan helyekre gondolok, ahová ő be tud telepedni úgy, hogy abszolút nem férsz hozzá sehogy). Ha van ilyen hely a lakásban, barikádozd el. A búvóhelye kivétel, kb "kényszerítsd" rá, hogy azt használja, ha el akar bújni.

Eleinte hagyd, hadd fedezze fel a terepet egyedül. Csalogatni szabad, de ne akar ráerőltetni magad. Lehet, hogy könnyen veszi majd a költözést, lehet, hogy nem, szóval legyél türelemmel.

febr. 27. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
76%
Macskafüggő, hogy mennyire szoktatható. Tedd érdekessé a helyet számára, pozitív élmények kellenek az első pár napban mindenképp, hogy tetszen neki a hely. Feliway párologtatót is szerezz be.
febr. 27. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tippeket, megnyugtattatok!


Nem túl aktív cica egyébként, szóval remélem, nem akarja majd szétkapni a lakást, de a szabadon barangolast megpróbálom majd pótolni neki sok játékkal, meg lesz saját kuckója. :)

febr. 27. 11:54
 6/8 A kérdező kommentje:
Még az jutott eszembe, hogy a hálószobából eleinte kicsuknám (amíg nem biztos a szobatisztasága), de később már bejöhetne velem. Ilyenkor első nap érdemes körbevezetni mindenhol, vagy csak akkor engedjem be először az adott helyiségbe, ha már egyedül is maradhat ott? Nem tudom, mi a rosszabb, ha van még ismeretlen terep, vagy ha tudja, mi van ott, de nem mehet be.
febr. 27. 13:05
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Nemrégiben költöztünk 13 éves cicával. Világéletében kinti-benti volt, egyetlen helyen élt mindig. A költözés után kb. 10 percig tartott a sokk, ki se akart jönni a hordozóból, aztán keresett magának egy kényelmes kanapét és kisajátította. A lakást apránként, a saját tempójában fedezte fel, az emeletre pár hétig nem szívesen ment fel, akkor is csak körbeszaglászni. Mivel ő erősen ragaszkodik hozzánk, könnyű volt.

De régebben volt egy befogadott cicánk, őt nem lehetett bent tartani, mert nem hozzánk kötődött.

febr. 27. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

6:

Nem kell körbevezetni. :) Az sem gond, ha van olyan helyiség, ahová soha sem mehet be. (Max azzal kell küzdened, hogy ezt meg is értse)

Igazából inkább azt szokták tanácsolni, hogy eleinte 1 helyiségben legyen, és fokozatosan táguljon a terep, mikor azt megszokta már. Hogy erre szükség van-e, azt látod a macska viselkedéséből. Can, amelyik egyből mászkál, nézelődik, felfedez. Valamelyik azonnal elbújik, ha másik helyiségből zaj hallatszik vagy ha kinyílik az ajtó. Ez alapján jól el lehet dönteni, hogy mire van igénye.

febr. 27. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!