Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Normális ez nála, csak játszik...

Normális ez nála, csak játszik? Kinőheti vagy nevelni kell?

Figyelt kérdés
4-5 hónapos kismacskám van, és támad. Általában evés után jön és nekiugrik a kezemnek, harapdálja, átkarolja és rugdalja. A fülét hátracsapja, hallani lehet ahogy az orrán fújja ki a levegőt, de nem morog és nem fúj. Ilyenkor a lábamnak is nekiugrik ha megyek, 2-t nem tudok lépni. Néha anyum kezének is nekitámad ha mindhárman az ágyon vagyunk, a kezemet meg elveszem. Már tele vagyok karmolásokkal. Azért támadhat inkább rám, mert jóval vékonyabb a kezem? Ez csak olyan gyerekkori játék lehet? Fogváltása is most van, de még egy új foga sem bújt ki neki. Kinövi, vagy meg kell neki tanítani, hogy nem szabad? Hogyan?
2011. aug. 25. 17:04
 1/5 anonim ***** válasza:
Vadász ösztön. Ha lenne több macskád, azokkal játszaná ezt. De ezt a szerepet most ti töltitek be. Játékosan "levadászik" titeket. Leszoktatni, tanítani egy macskát nem lehet, nem kutya. A macska ösztönösen teszi, ami neki éppen jó.
2011. aug. 25. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Pontosan! Enyém is ezt csinálta, örökbefogadtam még egyet, azóta engem békén hagy :)
2011. aug. 25. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Az enyém picit fiatalabb, de dettó ugyanezt csinálja. Nem csak kajcsi után, hanem mindig! Ha pl. simogatni szeretném, karmol és harap. A lábaimat is levadássza. Ha sejti, hogy a szobába megyek, berohan, elbújik az ajtó mögé, és ha átlépem a küszöböt, rám ront. Nagyon kiszámítható, de azért figyelni kell, hogy rá ne lépjek. Ez egyértelműen játék! A harapás is. Etesd kézből száraz táppal. Ha majd evés közben harap rá az ujjadra, mert kajának nézi, akkor megtudod milyen is az, ha egy macska harap! :D


Macskás barátaim nyugtatgatnak, hogy idővel csitul ez a játékos tulajdonság, és a többség leszokik róla. Főleg a karmolásról, aminek oka az is, hogy kiskorában még nem tudja úgy koordinálni a karmok húzogatását, és gyakran "elől felejti" őket.


Én engedem a játékot. De ha bedurvul a dolog, akkor viszont hangosan felszisszenek. Éles hangon, ami zavarja a fülecskéit. Felfigyel rá, de aztán fojtatja a játékot, ahol abbahagyta. Felszisszenek másodszor is, aztán abbahagyom a játékot. Ha ő nagyon nem akarja a végét, erőszakot is alkalmazok. Na nem kínzást, de egy erősebb odébtaszajtást, hogy azért ne legyen kellemes.


A lényeg: meg kell tanulnia, hogy a felszisszenés azt jelenti, hogy fáj, és hogy vége lesz a játéknak, ha továbbra is keménykedik (és hogy ez Neki sem lesz túl kellemes, tehát tényleg jobb, ha abbahagyja).


Az elején nyilvánvalóan nem fogja tudni mi ez a sziszegés. Ezért a játékot mindig abba kell hagynod, nem lehet kivétel! Ha nagyon durva volt, akkor pedig alkalmaznod kell a fent említett finom erőszakot! Sokadik alkalomra össze fogja kapcsolni a dolgokat, ez biztos!


Az erőszaktól pedig ne félj! Nem kell, hogy fájjon, de mindenképpen legyen kellemetlen a dolog! A határozott odébb lökés tökéletes. Akármilyen kis édi-bédi, végtéreis egy ragadozó, ami önmagában is erőszakos teremtmény. A gyerekkori játékai pedig az önellátó felnőtt életére készítik fel. Az anyukája is elagyabugyálja a kismacskát, ha a kölyök úgy dönt, hogy lekarmolja a bundáját. Ebben biztos lehetsz. A kölyök tudja meg hol a helye a családban, és gyakoroljon máson vadászatot! Cicamama híján viszont Neked kell nevelned!


Hasonló éles hangokkal (pl. NEM, CICC) és némi erőszakkal le lehet szoktatni olyanokról is, hogy ne szaladjon be a hűtőbe, ne ugorjon fel az asztalra vagy a gáztűzhelyre, stb. A macskák igenis nevelhetők! Még akkor is, ha egyik-másik valóban nehéz eset. Pacsizni persze nem fognak, de megtanulják, hogy mit szabad és mit nem. Sok sikert hozzá :)



Van még egy tipp. Ezt pont itt a gyakorikérdések-en olvastam valahol. Ezek szerint nem is szabad játszani a macskával úgy, hogy az az ujjaidat is játéknak nézze. Simogasd egy ceruzával! Azt fogja harapdálni és nem téged. Hát ez elég furcsa, de kipróbáltam. Hosszasan el tudunk játszani így hármasban: a macska a ceruza és én. Semmilyen karcolás nem esik rajtam. És ha ügyes vagyok, akkor még meg is tudom simogatni, miközben ő a ceruzát gyötri. Nagyon aranyos így is, de hát ceruza nincs mindig nálam, úgyhogy én leginkább az éles és hangos sziszegéssel próbálok rendet teremteni. És tényleg úgy néz ki, hogy nálunk ez is működik.

2011. aug. 25. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm ezt a hosszú és tanulságos választ! Az ajtó mögé bújós ugrással, az asztalra és a hűtőbe ugrással is pont így vagyok. Kis elevenség. Az éles hangokat is használom, de fel se figyel rá, aztán otthagyom, de a lábammal folytatja. (:
2011. aug. 25. 23:33
 5/5 Timmye válasza:
Ez természetes, még nem olyan nagy, játszani akar csak. Az én cicám is ilyen volt amikor még kicsi volt, de szépen lassan leszokott róla.
2011. szept. 5. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!