Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Tanítani szeretném a cicámat,...

Tanítani szeretném a cicámat, hogyan csináljam?

Figyelt kérdés

Tegnap találtunk egy kb. 6 hónapos cicát elég rossz állapotban, gondoltuk megtartjuk. Nagyon kedves cica. Vannak kételyeim a tanításával kapcsolatban. /A kutyámat klikkerrel tanítom, a cicát is azzal szeretném./ Soha nem volt még cicám, így elkezdtem olvasgatni a neten. Azt írják, őket nem lehet büntetni. Csak dicsérni. /Számomra eleve furcsa, nem hiszem, hogy az anya macska nem bünteti a kölykét, csak nyalogatja, ha jót csinált./

Ha kézből adom neki a falatot egyből ráharap az ujjamra. Ez normális, vagy azért csinálja, mert eddig éhezett és örül, hogy ehet? Ha már összeszedi magát meg fog szűnni vagy le kell /egyáltalán le lehet-e/ szoktatni róla?

Rávezetéssel kell tanítani vagy lehet elkapással /esetleg formálással/ is?

Nem akarok gonosz lenni, de kérem csak az válaszoljon, aki már tanított cicát és nem csak elképzelései vannak róla.

Köszönöm!


2011. dec. 6. 12:13
 1/8 anonim ***** válasza:

Egy macskának eleve nem mindent lehet megtanítani, értsd: ő nem fog "ülni", "feküdni", stb.

Természetesen a házatokban (udvarotokon) uralkodó "rendet" meg lehet, és meg is kell neki tanítani.

A macskák nem buták, tehát ezzel nem lesz gond.

"Büntetni" is lehet, de mielőtt bárki nekem esne, nem, nem verésre gondolok.

A mi macskánk, mikor kicsi volt, néha játék közben elfelejtette magát, és megkarmolt (ez természetes, mert egymással így játszanak), de én olyankor mindig azonnal otthagytam - hamar megértette, hogy emberekkel óvatosabban játszunk.

Harapásnál ugyanez.

A mai napig, ha elkéri az ételt, és otthagyja, akkor nem kap újat, amíg azt meg nem eszi. Tudja már, hogy így van.

Ha este, mikor "felajánljuk" neki, nem jön be a garázsba, akkor hiába kaparja az ajtót utána, mert nem vagyunk a macska rabszolgái. Két ilyen kinn maradás után pontosan rájött, hogy döntse el, mit szeretne, és tartsa magát hozzá.

Ilyen szempontból kifejezetten okosak amúgy.

Szóval, ha ezt érted tanítás alatt, akkor következetességgel, és igenis egy kis "büntetéssel" ezt egész hamar el lehet érni.

Ha idomításra gondolsz, az viszont nem nagyon fog menni.

2011. dec. 6. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

"/Számomra eleve furcsa, nem hiszem, hogy az anya macska nem bünteti a kölykét,"


Úgy büntetni, (hívjuk inkább fegyelmezésnek, az anya macska sem büntet, hanem fegyelmez) hogy erélyesen rászólsz, v. megrántod a pórázt (hámot) nem lehet, mert tényleg nincs sok értelme, az ilyenekre nem úgy reagálnak a macskák.

Úgy tudom, ha valami rosszat csinál, v. rossz szokást vesz fel, megilyesztéssel lehet leszoktatni róla. Amikor épp csinálja, meg kell lepni, és jól ráijeszteni.

2011. dec. 6. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

hát azt, hogy a macska nem tanul meg ülni én megcáfolnám... az enyém ki tudja nyitni az ajtókat, le tud ülni és hívásra szalad hozzám...


A ajtónyitást egyszer poénból mutattam meg neki és azóta csinálja. Egy olyan ajtón mutattam meg, ahová nem szokott bejárni, mert tele van növénnyel amit meg előszeretettel rágcsál. És ha látja pl. hogy az ajtót kulcsra zárom, akkor ott nem is próbálkozik.


A come-ot is megszokta, a nevére is hallgat.


Az ülést meg már én tanítottam meg neki, csak úgy mint a kutyáknál. Egyenlőre még csak akkor hallgat az ülre, mikor jutifalat van a kezemben, de dolgozom rajta.

2011. dec. 6. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Óriási türelemmel és rendszerességgel alap dolgokat meg lehet tanítani, ahogy előbb is írták. Az enyém is hallgat a "marad", "leül" parancsra, így nem rohan ki a nyíló ajtón, mint addig. Klikkerezni is lehet velük, tv-ben láttam, de nekem nincs hozzá kitartásom, el sem kezdtem.
2011. dec. 6. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Kedves első!

"Egy macskának eleve nem mindent lehet megtanítani, értsd: ő nem fog "ülni", "feküdni", stb."

Erre reagálva:

[link]


Köszönöm a válaszokat!

2011. dec. 6. 23:02
 6/8 anonim ***** válasza:
Na holtomig tanulok megint (tanitani a macsekot)Csak 40 éve szeretem foglalkozom a macsekokkal és arra jöttem rá,hogy gondos odafigyeléssel rá lehet szoktatni őket egy két dologra.Nekem megint az jön le ebből,hogy nem igazi cica ember kapcsolat,hanem hobortrol van szó.Tapasztalatom szerint a kandurok jobban hallgatnak a gazdijukra,kivéve,ha természetes dolgukat végzik,de ehez végtelen türelem és szeretetett kell adni nekik.
2011. dec. 7. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Első vagyok!

Nyilván van olyan egyed a macskák között is, amelyik jobban hajlik az ilyesmire, és ezért megtanítható.

Az osztálytársam egyszer egy szarvasbogarat idomított, és az is teljesen kezes lett.

Nekem a négy teknősöm viselkedik elképesztő módon néha, sokkal közvetlenebbek, mint a teknősök általában.

Van ilyen, ez természetes, a saját állatát az ember megismeri, és összecsiszolódnak.

Azt mondtam, hogy a macska nem tanítható annyira, mint egy kutya, és ez azért nagy átlagban valljuk be, hogy igaz!

Másrészt meg valahogy nem is macskához illő viselkedés az ilyesmi, de lehet, hogy ez csak az én véleményem.

Továbbra is fenntartom, hogy nálunk a macskának annyi feladata van, hogy tartsa magát a "házirendhez", de nem várom el, hogy bohóckodjon vezényszavakra.

(Mondjuk én lehet, csodabogár vagyok, mert számomra a kutya kiképzése - igen, kiképzése, nem tanítása, hanem igazi kutyaiskolai kiképzése - sem arra való, hogy öncélúan "leüljön", vagy "feküdjön", hanem valami oka van. Még, ha az ok az is, hogy a kutya érezze jól magát, legyen megdolgoztatva, megmozgatva.)

2011. dec. 7. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Azt gondolom, hogy nem az az állat-ember kapcsolat, hogy, ha van kedve odajön hozzám egy simire, ha nincs kedve le sem kakil naphosszat /legyen akár kutyáról, akár macskáról szó/.

Számomra az az igazi kapcsolat, ha együtt tudunk működni /dolgozni/. Ha az bugyuta ül, fekszik... bohóckodással megy, ám legyen. Mindenképpen kapcsolatépítő, ha odafigyelünk egymásra. Márpedig a klikkeres tanítás erről szól.

A kutyámmal már bejött. Vele jelenleg terápiás foglalkozást tartok.

Ha megerősödött a cicám vele is terápiázni szeretnék.


Kedves első!

Nyilván nem lehet egy lapon említeni egy macska és egy kutya taníthatóságát. De én nem is ezt kérdeztem!


Köszönöm!

2011. dec. 7. 17:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!