Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Akkor mi is a helyzet az...

Akkor mi is a helyzet az akácfával?

Figyelt kérdés

A GY-tól kezdve a papagájos fórumokig bárhol néztem, nagyjából 50-50%, hogy mérgező-e vagy sem. Van itt, aki tett be kis és középtestű papagájokhoz? Lett baja? Most van a szokásos erdőtisztítás, olyan gyönyörű akácágaim lettek, és olyan jó játékalapanyagokat tudtam szerezni, hogy el sem hiszem. Jó lenne tudni, hogy akkor nekiállhatok-e a barkácsolásnak, vagy sem. Az egész mérgező-e vagy csak a kérge? (Ilyent is olvastam azok közt, akik a mérgezőre voksoltak.)


Köszi!



2012. máj. 12. 18:38
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Évszázadok óta oly rengeteg mindenre használják,hogyha mérgező lenne az már rég kiderült volna.Húst is füstölűnk,bölcsőt és egyéb bútort készítenek belőle.Étel készítés körül használatos tárgyakat,vágódeszka, fakanalak.
2012. máj. 12. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
A lilaakác a mérgező tudtom szerint is. De az meg nem fa, hanem kúszónövény. Elméletem szerint miatta terjed az a "hír", hogy mérgező, de biztosra szeretnék menni. A bútorgyártásban, tüzelőanyagban tudtam, hogy az akác kiváló, de gondoltam, azt nem rágcsálja senki és semmi:) A fakanál már nyomósabb érv.
2012. máj. 12. 18:51
 3/13 anonim ***** válasza:
Mérgező, méghozzá az összes növény, aminek nevében az akác szerepel (noha ezek nem feltétlenül közeli rokonok). Mivel "nem rokonok", így a veszélyessége is változik, a lilaakác pl erősen mérgező. A fehérakác vagy rózsásakác csak gyengén mérgező és csak azokra, akik meg tudják emészteni - mivel felteszem a kettő közül egyik van: több szerve ható mérge van, tünetek: gyengeség, lehangoltság, hányás (ha az állat tud), diarrhea. Minden része mérgező, különösen a termése. LD50: 0,04%-0,1% az állat tömegének lovakban (papagájra nem tudok adatot). Ritka, hogy halálos mérgezést jelentenek, főleg mivel nem eszik meg az állatok.
2012. máj. 12. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Akkor mi a helyzet az akácmézzel és az akác gyomorra gyakorolt hatásáról, amit a gyógynövény-könyvek írnak? Oké, hogy a testsúlyunk egy papagájhoz képest "kis" előnyt jelent, de elméletileg minden mérgező anyagot tartalmazó dolog tiltólistás.
2012. máj. 12. 19:05
 5/13 anonim ***** válasza:

Oké, akkor korrigálom magam, minden része mérgező, kivéve a virágot. De ugye ez neked nem segít.

Namost nem tudom te milyen gyógynövényes könyvet olvastál erről, de amit én, abban mind figyelmeztetnek, hogy mérgezést okozhatnak. sőt, ha most gugliba gyorsan rákerestem, mindeben szerepel, hogy mérgezést okozhat. Pl: [link]

[link]

És ez csak az első két találat gugliba.


A másik: magyarul erről nemsok irodalmat találsz, deha angolul rákeresel (black locust), akkor már jócskán találsz figyelmeztetéseket -noha nem papagájra, elsősorban háztáji állatoknál jelentenek mérgezést - de mondjuk csirkénél is, tehát madárra veszélyes lehet. Itt az alapvető kérdés, hogy te azt mondo, hogy úgyse eszi meg- akkor nyilván nem csinálsz gondot, vagy kipróbálod és legfeljebb kiveszed ha eszi. Mint említtem annyira nem erős méreg, tehát marad időd próbálkozni.

2012. máj. 12. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Tudom, hogy eszi, hisz csőr és karomkoptatónak szánnám, a játékokat is úgy akartam kiképezni. Akkor dobom az ötletet, nem teszem be, nem kockáztatok. De tényleg, ahány oldalt megnyitottam ezzel kapcsolatban, mindenhol kiegyenlített érvek voltak ellene és mellette. Nekem meg itt a nagy rakás tökéletesre vágott fadarab, kitaláltam minden jót nekik, és most kicsit csalódott vagyok:) De sebaj, majd szerzek valahonnan fűzfát, az biztos, már bejárattuk, és egészségesek.

Köszönöm a válaszokat!

2012. máj. 12. 19:59
 7/13 anonim ***** válasza:
Én egy nagyon megbízható fórumon az idrén olvastam az akácfáról. [link]
2012. máj. 12. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Ha ki van száradva akkor már nem mérgező.
2012. máj. 12. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Átolvastam, igen. Bár a "bácsi" szerint még a friss sem mérgező.


A fáim már ki vannak száradva. Most megint felélénkült bennem a vágy, hogy megcsináljam, ezen a fórumon azért csak tudnak valamit, legalábbis elég tapasztaltnak tűntek. Bár ott is felmerült, hogy esetleg mérgező, de többen cáfolták tapasztalatból. Még egy nyuszis is, aki a levelével etet.


(Amúgy erről beszéltem: szabad-nem szabad-szabad.. így legyen az ember felelős és tájékozódjon megfelelően, mielőtt tesz valamit:) )

2012. máj. 12. 21:41
 10/13 A kérdező kommentje:
Nem mellesleg pedig köszi ezt a linket, erre nem találtam rá, és aktív fórum, rengeteg hasznos cuccal. Ez hiányzott nekem:)
2012. máj. 12. 21:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!