Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Igaz, hogy csak az a tyúk...

Igaz, hogy csak az a tyúk kotlik meg, amelyiket nem keltetőgép keltette, hanem kotlós?

Figyelt kérdés

Valahol ezt olvastam,de szerintem ez nem igaz!

A papám tyúkjai között is volt kotlós,amiket 100%,hogy géppel keltettek ki annak idején.


Ti mit tudtok erről?



2013. máj. 31. 18:05
 1/5 anonim ***** válasza:
0%

nagyobb az esély arra hogy kotlani kezd ha nem keltetőgépes ha meg keltetőgépes akkor kissebb

de ez egyed fügő

2013. máj. 31. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
ez baromság
2013. máj. 31. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Nem igaz. Ez gyakorlatilag fajtafüggő. Ez a hiedelem a hibridek miatt is terjedt el ennyire, akik ugye keltetőben látják meg a napvilágot. És ugye nem kotlanak. Csakhogy nem azért, mert keltetőben keltek, hanem azért, mert az előállításuk során elnyomták bennük a kotlási hajlamot. Mert ugye mikor a tyúk kotlik és utána csibét nevel, akkor nem tojik, ezért náluk (és bizonyos tojás-termelésre szelektált fajtáknál) ez komoly hátrány a kieső tojásszám miatt (kb. 2 hónap, esetleg több). Általában elmondható tehát, hogy az a tyúk, ami sokat tojik, az nem kotlik.
2013. máj. 31. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 hell-ikon ***** válasza:

Az utolsó mondja jól, azzal a kitétellel, hogy amit írt főként a tojóhibridekre igaz, mert nagyüzemekben főként azt tartják "huzamosabb" ideig.

A húshibridek meg ugye eleve meg sem érik azt a kort, hogy egyáltalán tojhassanak, bár amilyen gyorsan "híznak" lehet nem is lennének rá képesek ha meg is érnék azt a kort.


a kettős hasznú tyúkok viszont jó eséllyel kotlanak el függetlenül attól, hogy stabil fajta vagy isten tudja, hanyadik generációs hibrid.


Én tavaly vettem helyi keltetőtő cégtől Shaver farm (vörös) kettős hasznú hibrid csibéket, tehát kotlóst életükben nem láttak (mostanáig). Pont anyák napján jött rá az egyik tyúkomra a kotlási láz, 4 nappal később pedig meg is pakoltam tojásokkal.

A csibék most szerdán délután kezdtek kikelni. 12 tojásból 9 már csütörtök reggelre kikelt, egy ma reggelre, még kettő van alatta s még nem kelt fel róla ill. róluk.


Ezen kívűl van egy másik tyúk ugyanebből a bandából ami talpon kotyog már vagy hete és hiába van a csali tojás a fészekben nem igazán akar elülni (még). De remélem mégis rászánja magát így, hogy látja/hallja a kotlós csibéit is.


Tehát ami fontos kotlós szempontjából az az, hogy kettős hasznú legyen, mert ezek tyúkjai esélyes , hogy megülnek. Az már majdnem mindegy, hogy hibrid vagy stabil fajta. Ha stabil fajta, akkor a tojásaikból egyöntetű állomány lesz, ha hibrid, akkor a csibék jó eséllyel ütnek vissza az ősökre.


De ha tutira akarsz menni, szerezz be japán törpe tyúkot, az tuti elkotlik évente 2-3 alkalommal ha kell, ha nem. :)

2013. máj. 31. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 hell-ikon ***** válasza:

"Az utolsó mondja jól, azzal a kitétellel, hogy amit írt főként a tojóhibridekre igaz, mert nagyüzemekben főként azt tartják "huzamosabb" ideig."


- ezt természetesen a kotlási hajlam elnyomásával kapcsolatosan értettem.

2013. máj. 31. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!