Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Ti mit csinálnátok a helyemben...

Ti mit csinálnátok a helyemben? 2 nimfa egyiknek én vagyok a párja a másik folyton udvarol neki és agresszív a közelében (bővebben lenn)

Figyelt kérdés

Hosszúra sikerült de olvasd el és válaszolj!! PLEASE!!


A NEM kézzel nevelt nimfám(hímnek vettem de tojó) már az első hetekben nagyon megszeretett, folyton rajtam ült vagy mellettem, ha kimentem a szobából felrepült az ajtó tetejére hogy lásson ha nem tudott mert a kalitkában volt ordított utánam párat,(simogatni nem tudom de a fejét követeli hogy vakargassam és megfogni is tudom). Pár hónapra rá vettem egy kézzel nevelt nimfát is(2-3 hónapost és hímet). Azt mondta az előző gazdája hogy etessem fecskendőből továbbra is hogy megszeressen,engem tekintsen a társának,párjának,anyjának. Így is tettem egy ideig de x hét után elkezdtem egyre ritkábban tápozni de teljesen sose hagytam el. Hónapokig nem látta a meglévő nimfámat vagy más madarat csak engem. Tündéri volt, órákig elült a vállamon,az arcomhoz,kezemhez nyomta a fejét,stb. Aztán amikor elkezdett ivarérni kezdett kicsit hisztis lenni dehát mivel kakaduféle is és ivarért is nem lepődtem meg próbáltam nevelni.

Ivarérése közepe táján belefáradtam külön foglalkozni velük így visszahoztam a szobába a másik nimfámat,hullámosomat is persze külön kalitkába. Ekkor a másik nimfám kb. az ivarérése végefelé járt.


A lényeg azóta mióta először meglátta(már 3 éve) a NEM kézzel nevelt nimfámat beleszeretett. Folyamatosan akár tél van akár nyár udvarol neki ha látja, kint folyton követi, ha elrepül ordibálva repül utána. Ha a kezemre állítom a NEM kézzel neveltet és takarom a testemmel akkor egyből ordibálni kezd neki és a vállamra repül hogy lássa,nyújtogatja a nyakát és ha megpróbálom levenni a vállamról veszekszik a kezemmel,csíp. Vagy amikor rakom be őket a kalitkába és a NEM kézzel nevelt már benn van de ő még nincs odamegy a kalitkája tetejére és fölötte mászkálva udvarol neki és bepörög teljesen. Ha nyúl felé az ember a kalitka tetején rohan a keze után nyitott csőrrel és csíp de még hogy. Ahhoz képest hogy mielőtt elhoztam vagy egy tucat nimfával élt együtt egyáltalán nem jön ki a madarakkal. Ha 20 centinél közelebb van hozzá az egyik hullámosom elkergeti sőt képes átsétálni az egész ágyon csak azért hogy elkergesse az amúgy szelíd természetű,senkit se piszkáló nagy papagájomat.

A NEM kézzel nevelt nimfám viszont kb. lesz@rja. Engem tekint a párjának és hidegen hagyja a rajongása,udvarlása. Az évek alatt megszokta annyira hogy nem zavarja ha pár centire van tőle sőt kint utána szokott menni az ágyon bandázni de csak barátként tekint rá. Ha túl közel megy hozzá a kézzel nevelt vagy esetleg hozzáér akkor egyből nyitott csőrrel odakap de pl. előfordul hogy kiveszik egymás csőréből a kaját(borsó,kukorica,stb) az nem zavarja. Ha épp a fejét vakarom és a kézzel nevelt közel jön,hajol hozzá akkor is elzavarja.

Kint ha leülök melléjük és pl. a NEM kézzel nevelt ráül a bal lábamra akkor ő biztos hogy követi és ráül a jobb lábamra. Ilyenkor ha a NEM kézzel nevelt csak ül,tollászkodik akkor egy idő után elkezd nem csak rá koncentrálni és odajön a kezemhez és hozzányomja a fejét egy kis fejvakargatás reményében de amint elindul a NEM kézzel nevelt megy ő is. Vagy ha hosszú órákon keresztül(5-6) kint vannak akkor a végefelé elkezd leszakadni róla és pl. elrágcsál egy ágat vagy enni kezd(gyakran enni se szokott még akkor se ha eléggé éhes mert csak követi és udvarol). De amint valamiért nem látja mert valami takarja vagy kiviszem a szobából egyből ordibál és megy utána.


Próbáltam hetekig,hónapokig megint különtenni őket és úgy foglalkozni a kézzel neveltel hogy engem tekintsen a párjának ami félig működött is mert amíg nem látja,hallja a másik nimfámat addig ugyanolyan imádnivaló mint a legelején volt és van hogy udvarol is nekem sőt már párosodott is a kezemmel.


Azt is fontos tudnotok mielőtt válaszoltok hogy a NEM kézzel nevelt nimfám génhibás tehát még véletlenül se tenyészteném de sajnos eléggé szapora ilyen téren mert évente letojik 1-2-3 fészekaljnyi tojást amik persze üresek. Már sok módszert kipróbáltam hogy elvegyem a kedvét a tojásrakástól de eddig semmi se működött illetve az idei saját módszerem talán működni fog hosszú távon. Szóval nem bánom hogy engem tekint a párjának. A kézzel nevelt nimfám szintén egy olyan típus/változat amit nem kéne tenyészteni. Ráadásul sokszor úgy viselkedik mintha igazából nem is akarná a másik nimfámat és csak a hormonjai,ösztöne miatt udvarol neki. Pl. van hogy a NEM kézzel nevelt nimfám elkezdi megrágcsálni kicsit a lábát vagy túl közel megy hozzá akkor elkergeti,odakap. Egyszer "tévedésből" lehajtotta neki a fejét a NEM kézzel nevelt nimfám erre ő belemart a fejébe. És az elmúlt hetekben sajnos úgy vettem észre hogy ha nem látja vagy nem engedem közel a másik nimfámhoz akkor tépkedi a tollát illetve nem biztos mert nem kopaszodik vagy hasonló csak tollászkodás közbe időnként egyszer csak kiadja azt a hangot amit akkor szoktak a nimfák amikor fáj valamijük és ha gyorsan odanézek egy kicsi tollat látok a csőrében amit sose tudok megvizsgálni rendesen mert mielőtt eldobná összegöngyöli a csőrébe de nem látni véresnek se őt se a kis tollakat szóval nem tudom mit csinál(nem vedlik).


Tehát a kérdésem az hogy ti mit csinálnátok?

Válasszam el őt a másik nimfámtól és a többi papagájomtól hogy normálisabb életet élhessen? Ezt nem szeretném mert szeretem nézni ahogy a másik nimfámmal és a hullámosaimmal együtt játszanak repülés közben és bandáznak az ágyon. De jó is lenne ha elválasztanám mert akkor nem lenne agresszív,kezelhetetlen és normális nimfaként viselkedne,élhetne.

Vagy hagyjam együtt a többiekkel és nézzem ahogy abból áll az élete hogy megszállottan próbál egy olyan nimfát elcsábítani akit egyáltalán nem érdekel? Ez jó abból a szempontból hogy nincs egyedül még ha szocializálatlan is hanem egy madárcsapat része. De rossz is mert nem lehet vele foglalkozni és zavaró is mert a másik nimfámmal nem tudok átmenni egyik szobából a másikba anélkül hogy ő a vállamról ne udvarolna neki vagy ha sikerül leráznom hallgathatom a monoton hangos ordibálását amíg vissza nem viszem az agresszivitásáról nem is beszélve.


2013. nov. 23. 17:16
 1/2 anonim ***** válasza:

Egy "kicsit" hosszú volt, de annyira jó volt olvasni.

Nem tudom az összes madár egy kalitkában van-e, mert az a megoldás nem működne, hogy a két nimfát külön ketrecbe rakod? Talán akkor beadná a derekát. Végül is néha ők is úgy viselkednek mint az emberek, lehet hogy amiért csapatban vannak az egyik nem hajlandó feladni a függetlenségét és az udvarlót csak havernak tekinti, de ha összeköltöznének akkor megoldódna a probléma.

2013. nov. 23. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Voltak már átmenetileg közös kalitkában. Most a négy(2 hullámos, 2 nimfa) egy kalitkában van és így is akarom őket hagyni mert összeszoktak,kötődnek egymáshoz illetve a 2 huli kötődik a nimfákhoz.

Nem igazán akarom hogy beadja a derekát mert mint írtam a tojó odú,madárpár nélkül is tojik évente többször szóval ha összejönnének akkor is tojna tuti. Én meg egyáltalán nem akarok fiókákat főleg így nem hogy nem lennének 100%-osak. Ha meg kicserélném a tojásokat műtojásokra akkor is minden évben tojna legalább 1 fészekaljnyit és csak feleslegesen fárasztaná a szervezetét. Tudom most is feleslegesen meríti a szervezetét de nem akarom elkiabálni de ha minden igaz idén találtam egy megoldást amivel télen meg tudom akadályozni hogy tojni kezdjen(általában ősszel,télen tojik).

Az lenne a legjobb (nekem és nekik is legalábbis a tojónak mindenképp) ha mint általában a kézzel neveltek egy embert(engem) választana párjául és akkor nyugi lenne és a tojó se tojna a módszeremnek köszönhetően.

2013. nov. 23. 18:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!