Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Mi az ideális vastagsága az...

Csicsky kérdése:

Mi az ideális vastagsága az ülőrúdnak a kanári számára?

Figyelt kérdés
A kalitkában található ülőrudak vastagsága 10-16 mm között szokott lenni. Állítólag az az ideális, ha az ülőrudat a madár félig tudja átfogni a lábával. Most akkor ez miként értendő? A körmei végével félig átfogni, vagy hogyan? Milyen vastag legyen az ülőrúd?

2018. jan. 15. 21:13
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Úgy értendő, hogy kézbe fogod a madarat és különböző átmérőjű rudakat teszel a lábához, hogy átfogja és a megfelelő méretűt választod. A madár lábához a (megfelelő méretűre vágott) karmok is hozzátartoznak
2018. jan. 15. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Valami olyasmi kell legyen, amit nem tud teljesen körülfogni. Ha nem érnek hozzá a körmei végei a rúdhoz, nem tudnak kopni, és óriásira nőnek.
2018. jan. 15. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 Törpilla57 ***** válasza:

Kb. a 12 mm-es az ideális vastagság. Célszerű az is, ha különböző vastagságú rudak vannak a kalitkában, így tornáztathatja a lábát a kismadár,de Igen, de teljesen ne tudja körbefogni az ülőrudat a lábával. Ha a természetből származó faágat teszünk be a kalitkába, akkor figyelni kell rá, hogy ne legyen mérgező, permetezett(24 órás áztatás, gyakori vízcserével, majd szárítás), továbbá azt is (mint minden mást) tisztán kell tartani, időnként fertőtleníteni.

És ha már a körmöknél tartunk: ha nagyon hosszú a körme a kanárinak (valamelyiknek sokkal gyorsabban nő, mint a többi kanárinak), akkor vágjuk le, mert akadályozza a kapaszkodásban. Viszont nagyon vigyázzunk ne túl rövidre; a világos felé tartva látszik a körmében egy vér-ér, abba nem szabad belevágni, mert el is vérezhet a kismadár. Szóval csak óvatosan.

2018. jan. 16. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Kösz a válaszokat! Mindenkinek ment a zöld kéz!


Nálam a kanári egész nap szabadon röpködhet a szobában. A problémám a madárral az volt, hogy szinte állandóan borzolta a tollát és nem tudtam, hogy ez mitől van. Aztán rájöttem, azért, mert fázik, neki a szobában uralkodó 21 °C kevés. Most ez úgy van megoldva, hogy a gázfűtésű kályhára rá van helyezve egy fém ruhaszárító, amin elüldögélhet (a papír azért van rajta, hogy arra pötyögessen). Itt olyan 32-34 °C meleg van. Mivelhogy a szárító rúdjai csak 5,5-6 mm vastagok, ezért beillesztettem egy fa összekötőt, ami 13,5 mm vastag, így ezen üldögélhet:


[link]


Főleg éjjel szokott itt tartózkodni, nappal nem annyira.


Ami a körmeit illeti: ezt rendszeresen szoktam neki vágni, úgy 1 mm-rel a vérér alatt.

2018. jan. 16. 13:30
 5/14 Törpilla57 ***** válasza:

Kedves Csicsky kérdező:ha megengeded "végigmennék" az utolsó hozzászólásodon. A kanáriknak a kedvező hőmérséklet úgy kb. 16-18 C fok. Igaz nálunk is melegebb van a lakásban (21-23 fok, de ez még "elmegy"), főleg mivel én egy féltő, aggódó gazdi (nemcsoda, nő létemre)vagyok. (Megjegyzem van aki kint tartja a szabadban a kanárikat, de erről ne beszéljünk a továbbiakban, hisz ők azt szokják meg, fiatal koruk óta, a Te madarad meg szobai). Mindenesetre a 32-34 c fok az borzasztóan sok, fullasztó.

Az hogy szinte állandóan kint van, az nem biztos, hogy jó egy kismadárnak, aki azért szereti a biztonságot, azt is szereti, ha a kalitkája - minél nagyobb, de - legyen legalább az egyik oldalról védett, zárt, és főképp huzatmentes helyen. Az hogy éjjel sem a kalitkában alszik, az az előzőek miatt -szerintem - nem jó.

Ezt írod: "...szinte állandóan borzolta a tollát és nem tudtam, hogy ez mitől van. Aztán rájöttem, azért, mert fázik, neki a szobában uralkodó 21 °C kevés." Az, hogy "szinte állandóan borzolja a tollát" lehet betegség jele is, a beteg madár csinálja ezt. Ha - és remélem -mégsem beteg, akkor lehet, hogy a fürdés hiányzik neki, Gondolom erre nincs lehetősége a szabadon repkedés közben, pedig fontos lenne a tollak, és úgy az egész teste tisztán tartása miatt. A kanári nagyon szeret fürödni, langyos víz kis, nem túl mély tálkában. A gázüzemű berendezés fölé én személy szerint nem szívesen engedném a madárkámat, félteném tőle. Azt sem értem, hogy hogy oldod meg azt az egész napos, éjjel kint-lét alatt, hogy ne tegyen kárt magában, minden veszélyes helyet nem lehet megszüntetni egy lakószobában. Különösen éjjel, sötétben megriadhat, és nekirepül valaminek, a stressz meg - náluk - ölni tud.

A fotót elnézve ugye tudod, hogy a kör alakú kalitkát betiltották. A másik kalitka az jó lenne, ha nagyobb lenne, legalább 80x40x40 cm,hogy röpködni tudjon. Remélem nem veszed bántásnak, csupán jóindulatú tanácsnak az általam leírtakat, és átgondolod azokat.

2018. jan. 17. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Kedves Törpilla57!


Régebben én is arra gondoltam, hogy azért borzolja a tollát a kanárim, mert valami baja van, de ezen kívül semmi más rendellenes dolgot nem tapasztaltam nála (és érdeklődtem állatorvosnál is). Aztán nyáron, amikor a szobában 30 °C fok felett volt a hőmérséklet, hagyta abba a tolla borzolását. Ebből azt a következtetést vontam le, hogy az egyedüli baja az, hogy fázik. Majd ősszel, amikor bekapcsoltam a gázkályhát, figyeltem meg, hogy rászáll a kályhára vagy a kályhacsőre és hosszú ideg ott van, mert az jó meleg (amíg ott volt nem borzolta a tollát). Így aztán arra a következtetésre jutottam, hogy ezt meg kell neki valahogy oldani, mert ha odakint nagyobb hideg lesz és a fűtés nagyobb fokozaton fog menni, akkor a cső és a kályha is már olyan forró lesz, hogy nem fog tudni ráülni. Ezért választottam a képen látható megoldást.


Ami a kalitkákat illeti: mindkét kalitka ajtaja állandóan nyitva van és akkor megy be, vagy ki, amikor neki tetszik (már nem is tudnám a kalitkában tartani, annyira megszokta a kinti létet, ha pár napra elutazok valahová, akkor is kint van). Régebben éjjelre be szokott menni a szögletes kalitkában és ott aludt (a másikba csak akkor szokott bemenni, amikor vizet iszik, mert ott van elhelyezve az ívóvíz-tartó), de a rácsos megoldás óta szinte mindig a kályha fölött alszik. Gondolom, ha neki ez nem lenne jó, akkor nem menne oda, hiszen gyakorlatilag bárhová mehet, van több hely is a szobában, ahol meg van oldva számára a tartózkodás és más a hőmérséklet (a képen jobbra fent a szekrény tetején pl. egy faág látható, ez szintén az ő számára van fenntartva, de mostanában ritkán használja).


Ami a félelmeket illeti: nem úgy néz ki, mint aki olyan félős lenne, mert reggelenként szokása rámrepülni és addig cseszeget, amíg ki nem kelek az ágyból (elég erőszakos tud lenni). Amúgy éjjel sincs a szobában teljes sötétség, mert a kinti utcai világítás annyira bevilágítja, hogy akár olvasni is lehetne mellette (szerencsére ez engem nem zavar). Megjegyzem, érdekes módon tudja, hogy melyek azok a helyek, ahová repülhet, ahol nem zavar (ott papír van elhelyezve, hogy arra piszkítson).


Fürdeni nagyjából heti 2x szokott, 15-17 mm mély langyos vízben (a képen a kör alakú kalitka előtt látható a fürdőtálkája).


Most akkor mit csináljak vele? Hogyan győzzem meg arról, hogy neki a kályha fölött nem jó, ha egyszer ő találta ki ezt az egész kályhafölöttiséget és én csak alkalmazkodtam az elvárásaihoz?


U.I.: Azért tettem fel a képet, hogy ha van valakinek valamilyen további észrevétele, akkor tudjon miből kiindulni.

2018. jan. 17. 15:53
 7/14 Törpilla57 ***** válasza:

Hát ezek után már igazán nem tudom mit írjak. Az viszont igaz, hogy a kanárid annyira nem lehet tapasztalt, hogy mindenről meg tudja állapítani, hogy mi a veszélyes számára. Arra Neked kell figyelned, hogy ne érje baj. Pl. attól frászt kaptam, hogy több napra is otthon hagyod, kint repkedve. Remélem azért legalább télen nem teszel ilyent, amikor a kályhát sem lehet égve hagyni.

Jópofa kis madár lehet, ha reggel ő ébreszt... Egyébként hím vagy tojó? Kézzel nevelted fióka korában, hogy ennyire szelíd?? Mi is tettünk ilyent, mégis azért vad maradt.

2018. jan. 17. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Ezt a kanárit úgy kaptam ajándékba, kalitkástul a kör alakú kalitkával. Ugyanis az egyik ismerősöm a lányának vette, de egy-két hónapra rá összevesztek azon, hogy ki tartsa rendben a kalitkát (a két nő nem jött rá, hogy a kalitka aljának a lepattintásához csavarhúzót kell használni, ehelyett csak kínlódtak vele), így aztán a kanári nálam kötött ki, amitől nem voltam elragadtatva, de arra nem adtak lehetőséget, hogy nemet mondjak nekik. Miután hazahoztam, úgy döntöttem, röpködjön csak szabadon a szobában, hiszen én sem szeretnék egy életet egy kalitkában tölteni és valamilyen szempontból ő is ugyanolyan élőlény, mint én. Ezt a kanári valahogy megérezhette, hogy nem egyszerűen csak egy állatnak tekintem, mert már másnap rászállt a kezemre. Igaz, csak pár másodpercre, de rászállt. Később aztán bátrabb lett és most már akár hosszú perceket is eltölt a karomon ülve úgy, hogy közben a fejét a tollai közé dugja, mintha aludna. Ezt olyankor szokta csinálni, amikor a számítógép előtt ülök (aztán van, amikor nem a karomra ül, hanem előttem a monitorra velem szemben és onnan nézi, hogy mit csinálok). Más esetben, amikor átmegyek a másik szobába ahol az élelmet tartom, rászáll a vállamra és jön velem együtt. Persze, van amikor túlzásba viszi a bizalmaskodást, pl. vigyáznom kell, ha valamit eszem, mert mindenáron ő is meg akarja kóstolni, akár jó ez neki, akár nem. Ilyenkor nem könnyű elhessegetni, mert elég szemtelen tud lenni (most is ideült a karomra, miközben ezt írom, talán megérezte, hogy róla írok). Ez egy régebbi kép:


[link]


Eddig legfeljebb csak 3 napra szoktam eltávozni (péntek-vasárnap). A gáz égve szokott maradni (a beépített termosztát szabályozza a szobában a hőfokot), mert ha véletlenül elaludna a láng, akkor úgyis automatikusan kikapcsol (nem zárhatom le, ha neki kell a meleg). A második napon a húgom be szokott jönni, megnézi mi van és kicseréli az ívóvizét (élelmet kiteszek neki több napra).


Hím-e vagy tojó? Erre a kérdésre sajnos nem tudok választ adni, mert ezt nem sikerült megállapítanom. Az mond valamit, hogy csicseregni szokott, nem énekelni?

2018. jan. 17. 19:40
 9/14 anonim ***** válasza:
79%

A borzolásnak, gubbasztásnak tán az is az egyik oka hogy egyedül van. A kanári társas madár, egykeként unatkozva nem csoda hogy az emberrel kezdett barátkozni teljesen önszántából hisz magányos.

Többedmagával tud bandázni és bandában minden sokkal jobb,szórakoztatóbb. Még az evés és a repkedés is....

Egy egyke papagáj pont ugyanígy szokott gubbasztani egy idő után magányában,unalmában.

A fajtárshiány egyben ingerszegény környezettel is párosul ahogy a képen látom.

Ha nincs rendes nagy ketrece hanem úgy döntöttél egész nap kinn van akkor legyen a szoba kalitkaként berendezve, sok igazi faág, hinták... mindez a kalitkák környékén, a kalitkák és a szekrény teteje között és egyéb helyeken ahova mehet.

Ilyesmikre gondolok:

[link]

[link]

De tökéletes lehet 1-2 nagyobb elágazó ág amik összekötik a kalitkákat a szekrény tetején lévő ágakkal, rátenni 1-2 hintát, esetleg kötelet...


Tehát természetesebb körülmények,ülőhelyek és elfoglaltságok.



Ami az ülőrudat illeti igazi faágak legyenek mindenhol illetve több helyen. A szárítóra simán feltehetnél keresztbe(mint azt a kis botot) több ágat különböző vastagságban pl. 1db másfél centist, 1 db 2 centist, 1db 3-4 centist amin van 1-2 elágazás. Vagy eleve középre rákötözni egy nagyobb vastagabb sokfelé ágazó ágat.

Az ideális ülőrúdra azt tudom mondani az az ideális ami legjobban hasonlít a fákra azaz ne korlátozd le a vastagságot 1,valamennyi centire. A fán ezerféle vastagságú ág van szóval az a legjobb ha mindenféle rendelkezésére áll.


Szerintem azért is szereti a szárítót mert hasonlít egy fára, több rajt az ülőhely és ha ráül akkor úgymond körbeveszi(zártabb hatást kelt mert van fölötte,mellette,előtte is a szárítóból) így biztonságosabbnak érzi.

A társas madarak nem szeretnek csak úgy nyitott térben piheni. Valami mellé legideálisabb esetben a fajtársaik mellé ülnek pihenni, tollászkodni, aludni.

2018. jan. 18. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

A kanári számára fenntartott faág a szekrény tetején:


[link]


Mostanában nemigen használja, inkább máshová ül.

2018. jan. 18. 12:26
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!