Kezdőoldal » Állatok » Rovarok, ízeltlábúak » Szerintetek ez veszélyes...

Szerintetek ez veszélyes csótány lehetett?

Figyelt kérdés

Előre szólok, sokat írok, mert viszonylag részletesen megfigyeltem és leírom a kinézetét, viselkedését és a körülményeket is (hiszen gondolom ezek is fontosak lehetnek).

Az előbb jöttem fel a házba és megláttam valamit haladni (mondanám, hogy szaladt, de csak úgy lazán, nem túl gyorsan) a betonon a fű felé. Ez olyan 3 méterre volt az ajtótól, mert még ott a lépcsősor is. Még mindig elég meleg van nálunk, de az előbb esett egy keveset, így most van pár vízcsepp az udvaron. A nap nem süt, de jó, nappali világosság van.

Szóval az állat: biztos, hogy valamilyen csótány volt, mert tipikusan úgy nézett ki. Két viszonylag hosszú csáp, a fenekén (bocs, hogy nem tudom a szakkifejezéseket) pedig az a két villás izé, a lábai is olyan alakúak, mint a csótányoknak, a feje is olyan pici, a teste alakja is olyan, a szárnyaié is és ugyanúgy repedezettek körbe, mint a rendes csótányoknak.

A mérete: nem volt nagy, max. 1 cm hosszú lehetett, de elég keskeny volt, kb. 2 riz zsem szélességű, de talán nem is volt egészen annyi.

A színezete: a hasa/oldala sötétbarnának tűnt, a lábai is valami ilyesmi színűek lehettek. A háta, a szárnyai érdekes színű volt, igazából szerintem erre a színre nincsen szavunk, de ha nagyon muszáj mondjuk azt, hogy szürkés. A feje feketés. Nem tudom megmondani milyen színű volt maga a teste, a háta, mert a szárnyai miatt nem igazán látszott. Fogalmam sincs, hogy sárga, barnás vagy milyen.

A viselkedése: beszaladt a fűbe, aztán felmászott egy fűszálra és ott volt egy ideig. Néha mintha a fejével csinált volna valamit, talán a vizet szürcsölhette (bár nem láttam előtte vízcseppet, de most van nedvesség a füvön a kicsi zápor miatt). Utána a pár centivel mellette lévő fűszálra repült. Alapvetően nem tűnt úgy, mintha tartana a fénytől vagy bármitől, a fűszálak tetején volt. Csak egy nagyon rövid időre ment be egyszer az egyik levél alá, alapvetően nem félt mutatkozni. A mozgása egyébként kényelmes volt, és nyugodtan repkedett (lassan), de mielőtt elkezdett felszállni rohant egy keveset a levélen, hogy elhelyezkedjen, akkor is egyértelműen előjött a csótányos, gyors mozgás.

Végül elrepült messzebb egy növényre, így nem is csináltam vele semmit, bejöttem. Én pöttyöket nem igazán vettem észre rajta.

Fotót nem tudtam csinálni, mert nincs feltöltve a fényképező és féltem, hogy mire összeszedem addigra eltűnik a rovar.

Ja és Salgótarjánban élek a külvárosban. Mondanám, hogy erdő veszi körbe a házat, de eléggé ritkítják a kisebbségiek, így nem olyan tipikus tömött erdő. Viszont ha kinézek az ablakon az egyik oldalon nagyon közel van az erdő (az utca túloldalán a szembe szomszéd háza mögött), amelyben akácfák biztosan találhatóak, a többit nem tudom. De amúgy találkoztunk itt mókusokkal, őzekkel, vaddisznókkal, kakukkal és fácánokkal is, szóval mindezek fényében talán nevezhetjük valódi erdőnek.

A másik oldalon messzebb van az erdő, oda már kocsival lenne érdemes elindulni. A többi részen pedig szomszédaink vannak, tehát mi nem lakunk közvetlenül az erdő alatt.

Csak azért írtam ennyit, mert aggódom, hogy vajon lehetett-e ez valamilyen erdei csótány? Nagyon félek, hogy ha megjelennek a házban akkor mi lesz, mert nincs pénzünk és nem tudom, hogy hívnánk ki az irtót, szüleimet meg nem érdekli túlzottan és pedig nem tudnám előteremteni a pénzt.


Rákerestem az erdei csótányra (persze minden sz.rt kiadott), de talán ez a két fotó az, amiken hasonló van:

[link]

[link]


Talán (mivel én nem láttam ugrani, csak futni a fű felé és repülni) ez egy kifejlett hím erdei csótány lehetett?


Örülnék ha mondanátok ( a hozzáértők) valamit, mert én már régóta hiába nézegetek képeket és videókat a csótányokról még mindig elég nehezen tudom őket megkülönböztetni. Ráadásul most az írásom nagyon az erdei csótányt sugallja, pedig lehet, hogy nem is az volt.


Nagyon köszönöm a kérdésem elolvasására szánt időtöket és a hasznos válaszokat előre is.



#erdő #csótány #erdei csótány
2013. jún. 23. 18:40
 1/5 anonim ***** válasza:

"Még mindig elég meleg van nálunk"


ezt hogy érted?

2013. jún. 23. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Nem tudom, neked talán nem tűnt fel, hogy kánikula van az országban? Vagyis már jött egy kis eső, de gyakorlatilag alig érzékelhető a lehülés.

De mivel csak ennyit szóltál hozzá a kérdéshez gondolom csak kötekedni akartál, tehát mindegy.

2013. jún. 23. 19:14
 3/5 anonim ***** válasza:
előző vagyok a "kötekedő" :D a kártékony csótányok (muszkabogár, svábbogár és az amerikai csótány) alapvetően nagyvárosi, zsúfolt lakóközösségekben fellelhető állatok, de természetesen máshol is megjelenhetnek. ahol egy megjelenik ott általában rövid időn belül rettenetesen el tud szaporodni. alapvetően nappal repedésekben meghúzza magát és éjjel mozog. ha nappal is lát az ember belőle, ott már valószínűleg elszaporodott. kajában nem válogat a hajszáltól kezdve a leggusztustalanabb dolgokig mindent megeszik, ennivaló nélkül sokáig kihúzza, víz nélkül viszont csak rövid ideig. ajánlatos éjjel egy zseblámpával hirtelen a konyhai, fürdőszobai és egyéb vizesblokkok környékét megvilágítani, rendszerint itt haverkodnak. agyontaposni nem érdemes őket, mert sokszor a cipőtalppal viszik be a petéket a lakásba. repülő városi csótányt még nem láttam, és olyat sem, amelyik önszántából elhagyja az épületet. az erdei csótányok nem kártevők, a leírásod pl. megfelel ennek: [link]
2013. jún. 23. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 sadam87 ***** válasza:

Az erdőkben számos csótányfaj él szabadon, ezek mind az erdei csótányok közé tartoznak (az Urania szerint 10, a magyar wikipedia szerint 12 fajuk él hazánkban).

A leggyakoribb, legismertebb faj a lapp erdeicsótány (Ectobius lapponicus).

[link]

[link]

Szóval tényleg erdei csótánnyal találkozhattál, talán ezzel a fajjal. Azt írják, hogy nappali aktivitású, ami egyébként nem jellemző a csótányokra, szóval ez eléggé amellett szól, hogy tényleg erdei csótány. Viszont azt olvastam, hogy a hímek inkább bokrokon élnek, a nőstények pedig a talajon. (Igaz, hogy inkább a hímek repülnek, de azért a nőstények is tudnak repülni), szóval ez inkább amellett szól, hogy nőstény, de nehéz biztosan megmondani.

Viszont az biztos, hogy attól nem kell félni, hogy beköltöznek a házba. Ezek kifejezetten erdei rovarok, még nem hallottam olyanról, hogy nálunk ezek lakásokba költöztek volna (Brehm szerint északon megeshet ez is).

[link]

(lap alján)

Valószínűleg az erdő közelsége miatt találkozhattál vele, ott nagy tömegben élhetnek, de kárt nem okoznak, betegséget nem terjesztenek.

2013. jún. 23. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

#3 Ne haragudj, de nem értettem mit nem értesz ezen, azt hittem megint csak valami beszólás. :D

Köszi, hogy leírtad, bár ezeket már tudtam, mert régebben olvasgattam róluk. Inkább azzal van problémám, hogy még most sem tudom megkülönböztetni őket rendesen, hogy hiába nézem a képeket is, valahogy a gyakorlatban nem megy.

De egyébként hasznosnak értékelem ezt a választ is, köszönöm.

A házban szerencsére még nem találkoztam ilyesmivel, sokszor éjszakázom, még nem láttam őket sehol.


A lapp erdei csótányt néztem már régebben, elnézést, egyes dolgokat úgy tűnik még nem ártott volna leírnom, csak már így is féltem, hogy túl hosszú lett a szöveg. Emiatt említettem meg, hogy én nem láttam rajta pontokat, pöttyöket.


Köszi sadam87, végül is nekem mindegy, milyen nemű volt, szerencsére kezdek megnyugodni. Azt amúgy tudtam, hogy az erdei csótány nem kártevő, csak nem voltam benne biztos, hogy azt láttam-e.


Köszönöm a hasznos válaszokat, megpróbálok akkor megnyugodni végre. Gondolom az is segítene valamennyit, ha levágnánk itt a hatalmas füvet, mert most kb. úgy néz ki a kert, hogy egy őz is gond nélkül el tudna rejtőzni a magas fűben (én levágnám, de apám szokta kezelni a gépet ő meg mostanában nem ért rá).

2013. jún. 23. 20:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!