Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Az "ágybólisága" az mit...

Az "ágybólisága" az mit jelent az anyakönyvben?

Figyelt kérdés

Ilyen mezők vannak, hogy: "törvénytelen" és "törvénytelen", alatta összefogva a két cella és odaírva, hogy "ágybólisága".


Ez pontosan mit takar?


Itt a konkrét kép, amiről szó van:

[link]


Arra gondoltam, hogy ez a születéssel kapcsolatos adat, hogy törvénytelenül született-e a gyerek (házasságon kívül), de a képen pl. 5 mezőből 4 ki van húzva. Meg aztán nem értem, hogy házasságon kívül született gyerek hogyan kerül be megkereszteltek listájába? Hiszen ő nem kaphat egyházi keresztelést, nem?



2020. nov. 2. 17:19
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
28%
"ágybólisága" - hol van ez? Nem látom.
2020. nov. 2. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Hogyne keresztelhetnék meg a házasságon kívüli gyereket?!

Minden újszülöttet megkereszteltek.

Kellett a keresztapa és a keresztanya.

2020. nov. 2. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
7. és 8. oszlop balról számolva.
2020. nov. 2. 17:23
 4/14 A kérdező kommentje:
#2: Na jó, de törvénytelen gyereknél ez hogyan? Beállít a csaló asszony és a férfi, akivel titokban hált a templomban? Eleve hogyan lennének keresztszülők, ha egyszer titokban hálták el a gyereket?
2020. nov. 2. 17:25
 5/14 anonim ***** válasza:
85%

Például:


" Több visszaeső parázna nővel találkoztunk a keresztelési bejegyzésekben,

ahogy olyan férfiakkal is, akik miután megrontották a lányt, a következmenyek es a felelősség elől elmenekültek: ez történt Mihály Barbarával is, akinek házasságon kívül született fiát az apa nélkül keresztelték 1785 novemberében. Még egy érdekes esetet erdemes

megemlíteni: az evangélikus anyakönyv tanúsága szerint 1785 decembereben születettházasságon kívül János, akinek apja Oczenas György, gyalogos katona, édesanyja Adam Zsófia volt. A pár egy év elteltével, 1786. december 17-én lépett házasságra a katolikustemplomban. Az akkor 32 éves evangélikus vallású férfi, ill. apa és 19 eves szinten evangélikus mátkáját háromszori kihirdetés után adta össze a csetneki pap! Több gyermeküknem ismert. 1788-tól Kossany Sámuel töltötte be a lelkészi tisztet Csehieken. 3 eves tenykedeseIdeje alatt 4 törvénytelen gyermek kereszteléséről kapunk információt, házasságot egyikük szülei sem kötöttek.


[link]

2020. nov. 2. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
95%

Azt jelenti, hogy házasságban (törvényes) vagy házasságon kívül (törvénytelen) született gyermekről van szó.

A törvénytelennél az esetek többségében a szülők rovatában csak egy nevet, az anyáét fogod találni.

Mindenkit megkereszteltek, nem feltétel az, hgy törvényes kapcsolatból szülessen a gyerek. Kevered talán temetéseknél az öngyilkosokkal: nekik nem járt egyházi temetés, illetve nem temették őket a megszentelt temetőbe, általában azon kívül földelték el őket.

2020. nov. 2. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Rodi91 ***** válasza:
100%
Google keresésben azt adja ki,hogy törvényes vagy törvénytelen "ágyból" született-e.
2020. nov. 2. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Még annyit a képről: nincs kihúzva annál a négynél a törvényes rovat, az egy ismétlés jelzés. Ha jobban megnézed, 3 hullámos vonalka van. Kihúzva a "törvénytelen" rovat van, egy egyenes vízszintes vonallal. (#6 voltam)
2020. nov. 2. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

- Törvényes ágybóli (mostani kifejezéssel: ágybeli, ágyból származó() = házasságot kötött szülők gyereke,

- Törvénytelen ágybóli = házasságon kívüli szülők gyereke.

Lehettek olyan vallási előírások, amikor a pap nem keresztelte meg a házasságon kívüli szülők gyerekét, de én erről nem hallottam. Talán réges-réges régen...

2020. nov. 2. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
76%
Ez 1864-ben volt. A mai anyakönyvekben nem találsz törvényen kívüli gyereket...
2020. nov. 2. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!