Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Az "ágybólisága" az mit...

Az "ágybólisága" az mit jelent az anyakönyvben?

Figyelt kérdés

Ilyen mezők vannak, hogy: "törvénytelen" és "törvénytelen", alatta összefogva a két cella és odaírva, hogy "ágybólisága".


Ez pontosan mit takar?


Itt a konkrét kép, amiről szó van:

[link]


Arra gondoltam, hogy ez a születéssel kapcsolatos adat, hogy törvénytelenül született-e a gyerek (házasságon kívül), de a képen pl. 5 mezőből 4 ki van húzva. Meg aztán nem értem, hogy házasságon kívül született gyerek hogyan kerül be megkereszteltek listájába? Hiszen ő nem kaphat egyházi keresztelést, nem?



2020. nov. 2. 17:19
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:
Köszi, akkor én nagyon kutyulom a dolgokat fejben. :D Esküszöm úgy rémlett, hogy házasságon kívülit nem keresztel az egyház, de ezek szerint összetévesztem valamivel (vagy csak nagyon régen volt így).
2020. nov. 2. 18:15
 12/14 anonim ***** válasza:
100%

Csak érdekesség kedvéért írom, hogy régebben mit is írtak az anyakönyvekbe (ami ugyan megfelelhetett a valóságnak, de ma nem így írják).

Láttam két régi anyakönyvet (XIX. sz), ahol a halál okaként ez lett beírva: "Elvitte a vénség."

2020. nov. 2. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
100%
6-os válaszolóhoz csatlakozva: ha volt is olyan központi rendelkezés, hogy törvénytelen gyereket nem keresztelnek, a XIX. század közepén, Győr környékén a katolikusoknál már biztosan nem volt ilyen. Nagyapám dédapja törvénytelen gyerek volt, keresztlevélben elintézték azzal, hogy az apja nevét kihúzták és az anyja vezetéknevét kapta. Ettől még tudok olyan papról, aki 30 éve nem volt hajlandó valakit megkeresztelni, mert a szülők egyházi szempontból "vadházasságban" éltek és nem látta biztosítottnak, hogy tartani fogják azt, amit a keresztelőn megígértek. De ez már egy másik helyzet. Egyébként más később megkeresztelte a gyereket.
2020. nov. 2. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
100%
Faluban élek kB 10-15 évvel ezelőtt az itteni pap sem volt hajlandó megkeresztelni a nem házasok (de együtt élő szülők) gyerekét
2020. nov. 2. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!