Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » A "Szabó" vezetéknév milyen...

A "Szabó" vezetéknév milyen eredetű?

Figyelt kérdés
2010. aug. 15. 20:26
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
80%
Ilyen kérdést... Magyar. Egy szakmát takar.
2010. aug. 15. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:
100%
most meg fogsz lepődni: a szabó egy foglalkozás, tehát a Szabó azt jelenti, hogy szabó... ezért gondolom magyar
2010. aug. 15. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Én is pontosan ugyanígy gondoltam ;) Persze van külföldi verziója is, mint a Schneider, stb., de akkor is magyar, mert foglalkozás ;)
2010. aug. 15. 20:31
 4/11 anonim ***** válasza:
76%
A Tótfalusi István féle eredetszótárban azt írják, hogy a szab szó maga ismeretlen eredetű. Mint vezetéknév, viszont magyar. Mert mire valaki megkapta a Szabó vezetéknevet, addigra ez a szó már a nyelvünk része volt, akárhonnan is keveredett bele.
2010. aug. 15. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Hmmm, ezt nem tudtam, hogy nem tudni, honnan ered, de jó tudni azétz :D Köszi a válaszokat ;)
2010. aug. 15. 20:33
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
De ha eddig is tudtad, akkor miért kérdezted?
2010. aug. 15. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Hátha valaki jobban tudja ;D Meg persze még senki sem kérdezte meg ezt a vezetéknevet, engem meg így hívnak, hát gondoltam, rajta :D Hátha valaki egyszer rákeres és hazsnos lesz számára...
2010. aug. 15. 20:55
 8/11 Bocipók ***** válasza:
100%

Igen, az őseid foglalkozásából ered.

Érdekesek lehetnek a családnevek. Egy tanárom mesélte anno, hogy réges-rég nem voltak családnevek, csak keresztnevek, és azért alakultak ki, hogy meg tudják egymást különböztetni egymást. Pl. "A kovács fia, az István mekkora egy szoknyapecér" És máris tudták melyik Istvánról van szó. Itt persze még foglalkozásként használták, aztán mivel generációról generációra minden nemzedék kitanulta a kovácsmesterséget, kialakult a Kovács családnév. Nagyon sok van: Varga, Lakatos, Szűcs, Kádár, Tímár, Fazekas, Tót, Takács, Hegedűs, Bíró, Juhász stb.

Elég sok családnév arra is utal, hogy az illető merről jött, honnan származik, ezek azok a nevek, amelyek "i" betűre végződnek. Pl. Pusztai, Mezei, Monostori, Moldvai, Budai, Füredi, Szalai, Bodrogi.

Utalhat egynéhány tulajdonságra is: Gazdag stb.

De elég sok név már szerintem nem értelmezhető, pl. betelepült népek, akik magyarosították. Pl. Petőfi is nevet változtatott, Petrovics volt.

Még egy érdekesség: pl. 50-100 évvel ezelőtt kutyáknak szinte kizárólag folyók neveit adták, mert az a hiedelem járta, hogy az megvédi őket a veszettségtől. pl. Sajó, Bodrog.

2010. aug. 15. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszodat, voltak benne olyanok, amiket nem tudtam :)
2010. aug. 15. 21:28
 10/11 Szabó Sándor Pipo válasza:
100%
A szamurájt eredetileg szaburajnak ejtették, ami utalás lehet a szabirra. A Szabo családnev is ehhez kötődik( szabni, vágni), a szabjához is, nem a ruha szabáshoz.
2011. okt. 6. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!